Po bolečem udarcu ob koncu tretje tekme, na kateri je bil neučinkovit v napadu, se je prvi zvezdnik Boston Jayson Tatum oddolžil z 31 točkami in brezhibnim vodenjem ekipe. Foto: AP

Boston je na peti poraz v letošnji končnici še petič odgovoril z zmago, in to prepričljivo. Celticsi so zadevali, Heat pa večkrat zgrešil in po 10 minutah tekme je bilo neverjetnih 26:4 za gostitelje. Začelo se je z 8:0, prednost je narasla na 18:1, preden je Miami s 15. metom iz igre le zadel dobre tri minute pred iztekom prve četrtine.

Prednost ni nikoli skopnela pod +14

Prekaljeni Bostončani na čelu z razigranim Jaysonom Tatumom (31 točk ob metu iz igre 8/16 in prostimi meti 14/16) niso dopustili gostom niti trohice upanja na vrnitev v tekmo. Prednost Keltov ob zelo dobri obrambi nikoli ni padla pod 14 točk, največ pa so vodili za 32 točk (69:37), nato pa le še mirno krmarili do izenačenja v seriji. Tudi Floridčani so proti koncu vse bolj hranili moči za naslednjo tekmo. Peta tekma finala Vzhoda bo v Miamiju v četrtek ob 2.30 po srednjeevropskem času.

"Vedeli smo, kako pomembna je ta tekma. To odločnost smo morali pokazati na igrišču. Zdaj moramo to energijo zadržati v gosteh. Od tu gre za serijo, v kateri se igra na dve dobljeni tekmi, zato se ne smemo zanašati le na to, da po porazih igramo bolje, ker smo obupani. To moramo početi tudi po zmagah," je po dvoboju poudaril Tatum.

Finale Vzhoda je prinesel štiri neizenačene tekme, na katerih ni bilo veliko dvomov o zmagovalcu večera, a serija je izenačena na 2:2. Foto: AP

Oladipo edina svetla zvezda Heata

Pri Miamiju zaradi poškodbe ni igral najboljši rezervist lige Tyler Herro, pri Bostonu pa ni bilo najboljšega obrambnega igralca rednega dela tekmovanja Marcusa Smarta. Obe ekipi se ukvarjata s številnimi drugimi poškodbami, a so tako Jimmy Butler, Max Strus, Kyle Lowry pri Miamiju kot Robert Williams pri Bostonu stisnili zobe.

Spoelstra: Nadigrali so nas v vsem

Ob Tatumu so še štirje košarkarji presegli dvomestno število točk. Pri Miamiju je izstopal zgolj Victor Oladipo s 23. Preostala prva peterka vročice je dosegla le 18 točk, saj je manjkal prispevek največjih zvezdnikov s Floride, Butler je dosegel šest, Bam Adebayo pa devet točk.

"Povsem so nas zasenčili," je sprva dejal trener vročice Erik Spoelstra. "Izgovorov ne bomo iskali, enostavno so nas nadigrali v vseh elementih igre, nikoli zares nismo bili v igri," je še dodal Spoelstra.