8. 4. 2024, 16:11 | Vir: STA

Nataša Pirc Musar v Atenah ob pomembni slovenski obletnici

X/Nataša Pirc Musar

Slovenska predsednica se je v grški prestolnici srečala z grško kolegico Katerino Sakelaropulu. O čem je tekla beseda?

Predsednica republike Nataša Pirc Musar se je v Atenah z grško kolegico Katerino Sakelaropulu zavzela za še tesnejše sodelovanje med državama, tako na političnem kot gospodarskem področju. Ob tem je za svoj prispevek h krepitvi dvostranskih odnosov prejela odlikovanje Velikega križa reda odrešenika, so sporočili z urada predsednice.

Slovenska predsednica je ob obisku izpostavila dejstvo, da njen obisk v Grčiji poteka v času obeleževanje 20. obletnice vstopa Slovenije v Nato in EU. Pristopno pogodbo je namreč Slovenija pred 21 leti podpisala prav v Atenah.

Programi pomoči za vojna območja

Predsednici sta se zavzeli za tesno sodelovanje držav v okviru Varnostnega sveta Združenih narodov ter pri iskanju miru v Gazi in Ukrajini, zaščiti otrok in žensk v oboroženih konfliktih, sodelovanju pri podnebni in vodni diplomaciji ter glede ciprskega vprašanja.

Vojnama v Ukrajini in Gazi sta posvetili posebno pozornost. Pirc Musar je poudarila, da si bo Slovenija tudi v prihodnje prizadevala za priznanje Palestine in mirno sobivanje Izraelcev in Palestincev. Prav tako bo še naprej aktivno sodelovala pri iskanju pravičnega in trajnega miru v Ukrajini ter pri različnih programih pomoči za to državo.

Tudi o migracijah

Glede soočanja z migracijami je predsednica izpostavila, da države, kot so Grčija, Italija in Španija, ne smejo in ne morejo ostati same. Po njeni oceni je sklenitev pakta o migracijah in azilu prava pot in korak k oblikovanju celostne, učinkovite in pravične evropske migracijske politike. S Sakelaropulu sta se strinjali glede podpore širitvi EU na Zahodni Balkan.

Po mnenju obeh predsednic sta sicer Slovenija in Grčija pomembni gospodarski partnerici. Slovenska predsednica je v luči tega izrazila zadovoljstvo, da bo med Ljubljano in Atenami ponovno vzpostavljena neposredna letalska povezava.

Blagovna menjava med državama znaša več kot pol milijarde evrov, možnosti za krepitev sodelovanja pa se kažejo na področju krožnega gospodarstva, obnovljivih virov energije, digitalizacije, prehrambene industrije, farmacije in logistike. Spodbuda za poglobitev sodelovanja bo tudi sredin nastop obeh predsednic na 9. Delfskem gospodarskem forumu, so še sporočil z urada predsednice.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord