Duke popeljal Avstralijo v vodstvo proti Tuniziji

Junak prve zmage Avstralije na svetovnih prvenstvih po Južni Afriki 2010 je z nekaj sreče postal napadalec iz druge japonske lige. Po hitrem prenosu žoge je bil predložek Craiga Goodwina namreč delno odbit, Mitchell Duke pa je z glavo privzdignil žogo in jo tako poslal v tunizijsko mrežo.

Strel z glavo, medtem ko je bil s hrbtom obrnjen proti golu, je prinesel Avstraliji zmago. Mitchell Duke je 31-letni napadalec japonskega drugoligaša Okajame, ki je na 23. tekmi za "Socceroose" dosegel deveti reprezentančni gol. Foto: Reuters

V drugem polčasu so kartažanski orli popolnoma prevzeli nadzor nad igro, a iz 14 poskusov strelov, od tega štirih v okvir vrat, niso zmogli do izenačenja. Avstralci so pokušali devetkrat, dvakrat v okvir. Po izvrstni predstavi proti Danski, kjer je bila Tunizija boljši in dejavnejši tekmec, so zdaj Severnoafričani ostali praznih rok, po skoraj 200 minutah igre v Katarju 2022 pa še čakajo na prvi gol.

Na drugi strani so Socceroosi zdaj v dobrem položaju, da se bodo proti Dancem udarili za napredovanje. Na šestih SP-jih so se v izločilne boje prebili zgolj v Nemčiji 2006, kjer so nesrečno izpadli po sporni 11-m proti poznejšemu prvaku Italiji. Na drugi strani se Tuniziji obeta, da bo tudi na šestem nastopu na svetovnih prvenstvih izpadla že po skupinskem delu, razen če ne bo v zadnjem, 3., krogu premagala svetovnih prvakov.

Grafiko zagotavlja sofascore.com

Zadišalo po izenačenju tik pred odmorom

Avstralci so napadalno začeli tekmo in so prišli do prvih priložnosti. Po četrt ure so Tunizijci vzpostavili ravnotežje, a nato so v 23. minuti prejeli že opisani gol. V 41. minuti so Tunizijci spletli nevaren napad, a je strel Mohameda Drägerja požrtvovalno blokiral branilec Harry Souttar, drugače bi prišlo do izenačenja. Že v sodnikovem dodatku prvega polčasa je prišla še druga velika priložnost Tunizije: po podaji z desne je tik mimo vrat ustrelil kapetan Jusef Msakni. Po prvem polčasu je bilo razmerje v poskusih strelov 7:4 in v okvir gola 2:0 za Avstralijo.

Kapetan Tunizije Jusef Msakni se je trudil na vso moč in je poskušal s kar šestimi streli, a je ostal tako sam kot reprezentanca praznih rok. Foto: Reuters

Šele v 71. minuti prvi natančen strel Tunizije

V nadaljevanju je Tunizija zaradi lova na izenačenje prevzela pobudo, a zaključnega strela v okvir vrat dolgo ni bilo. Ob vse višje postavljenih Severnoafričanih bi Avstralija v 71. minuti kmalu podvojila vodstvo. Po novem bliskovitem prenosu žoge in hitri podaji Maclarna z levega krila je bil pred vrati Lackie za kakšen centimeter prekratek za 2:0. Takoj je sledil napad Tunizijcev, ki ga je z močnim strelom s strani s prvim natančnim poskusom zaključil kapetan Msakni.

Avstralska mreža nedotaknjena prvič po Nemčiji 1974

S tem so se odprle poti Tunizijcem, ki pa so se pred vrati zapletali z dodatnimi podajami, sočasno pa so Avstralci izvrstno blokirali strele nasprotnikov.

Na koncu je prekaljeni vratar in kapetan Mathew Ryan s svojimi branilci poskrbel, da je avstralska mreža ostala nedotaknjena. Po kar 15 tekmah in 48 letih Avstralija na SP-jih ni prejela gola! Zasedba Grahama Arnolda je tako na stadionu Al Džanub v Al Vakri slavila pomembno zmago, prvo za Avstralce na mundialih po tem, ko so leta 2010 z 2:1 premagali Srbijo.

11-26 (D) Tunisia-Australia( id: 3854582), Tekma v živo, Vse (goli, menjave, kartoni)
11-26 (D) Tunisia-Australia( id: 3854582), Postave
11-26 (D) Tunisia-Australia( id: 3854582), Statistika tekme