Kaj bi ženske morale jesti po 50. letu? To je najboljša dieta, ki podaljšuje življenje in preprečuje odvečne kilograme

30. 4. 2024
Deli
Kaj bi ženske morale jesti po 50. letu? To je najboljša dieta, ki podaljšuje življenje in preprečuje odvečne kilograme (foto: Profimedia)
Profimedia

Ta dieta vključuje vsa pomembna hranila, ki jih ženske po 50. letu potrebujejo za dobro počutje in vitko telo.

Z leti se spreminja tudi naše telo, zaradi česar je še toliko pomembneje, da poskrbimo za zdrav življenjski slog, ki zajema zadostno mero gibanja (tako kardio vadbe kakor tudi vaje za moč), uravnavanje stresa, skrb za duševno zdravje, kakovosten spanec ter uravnoteženo prehrano. Ravno prehrana skrbi, da telo dobiva vsa pomembna hranila, ki jih potrebujemo za normalno delovanje, vitalen vsakdan in zdravo staranje.

Ne spreglejte:

Ko govorimo o prehrani, je včasih pravi izziv najti takšno, ki bi nam ustrezala. V poplavi diet se hitro zgubimo in ne vemo več, kaj sploh izbrati. Naj vam pomagamo z namigom: po mnenju nutricionistov je ena najboljših diet po 50. letu – sredozemska.

Sredozemsko dieto so navdihnile države, kot sta Grčija in Italija, razvili pa so jo kot dieto v Ameriki, potem ko so znanstveniki odkrili, da imajo ljudje iz sredozemskih držav zelo malo primerov srčnih bolezni. Omenjena dieta je pogosto uvrščena med najboljše diete za splošno zdravje in dolgoživost, nedavne študije pa kažejo, da bolj, ko se starejši ljudje držijo sredozemske diete, dlje živijo.

V svojem bistvu sredozemska dieta pravzaprav ni stroga dieta, temveč je bolj način prehranjevanja, ki vključuje veliko sadja, zelenjave, polnozrnatih izdelkov, stročnic, oreščkov in semen. Zajema tudi zmerne količine morske hrane, perutnine, mlečnih izdelkov in jajc. Rdeče meso, predelana hrana in rafinirani ogljikovi hidrati se uživajo redko.

Bogata z vlakninami in koristnimi spojinami

Ena od prednosti sredozemske prehrane za ljudi, starejše od 50 let, je, da spodbuja nepredelana živila, ki vsebujejo veliko vlaknin. Vlaknine so izjemno pomembne za zdravo prehrano, še posebej, ko se staramo. Pripomorejo k zdravi prebavi, ščitijo pred določenimi oblikami raka, spodbujajo stabilen krvni sladkor ter podaljšujejo občutek sitosti, s čimer pripomorejo tudi k vitki postavi.

Oljčno olje se uporablja kot glavni vir maščob. Bogat je z zdravimi nenasičenimi maščobami, za katere je znano, da znižujejo slab holesterol in pripomorejo k zdravju srca. Oljčno olje vsebuje tudi posebno rastlinsko spojino, imenovano polifenol. Te spojine se borijo proti s staranjem povezanim prostim radikalom in lahko upočasnijo razvoj s staranjem povezanih bolezni, kot so bolezni srca, rak in nevrodegenerativne bolezni.

Ugotovljeno je bilo tudi, da sredozemska prehrana zmanjšuje tveganje za odvečne kilograme pri ženskah v perimenopavzi, med in po menopavzi. Glede na študijo The Journal of North American Menopause Society lahko debelost med menopavzo povzroči zmerne do hude zdravstvene težave, zato lahko sredozemska prehrana pomaga ublažiti te strese med menopavzo.

Pri tej dieti torej ne gre le za sledenje določeni rutini, temveč za vključitev hrane, ki je zdrava za srce, in omejevanje tistih, ki lahko povzročijo težave s starostjo.

Preberite več na Elle.si

Novo na Metroplay: Aljoša Bagola in Matej Šarc│1, 2, 3 ... bis! Podkast Slovenske filharmonije