151328

Finci na domačem terenu presenetili slovenske košarkarje

Avtor: Klemen Verlič
25. 2. 2022, 20.40

Slovenska košarkarska reprezentanca je izgubila prvo tekmo v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 2023. Na gostovanju v Helsinkih je morala priznati premoč Finski, ki je slavila s 86:76.

Slovenija ima po treh nastopih dve zmagi in poraz, popravni izpit pa jo čaka že v ponedeljek ob 17.30 v Kopru, ko se bo znova pomerila z izbrano vrsto Finske.

Slovenija je tudi prejšnje kvalifikacije za svetovno prvenstvo na Kitajskem 2019 začela z dvema zmagama in porazom. Temu je sledil črni niz sedmih porazov, ki jo je prikrajšal za četrti zaporedni nastop med svetovno elito.

V prvem delu kvalifikacij se bo Slovenija konec junija in v začetku avgusta srečala še s Hrvaško doma in Švedsko na tujem, nato pa jo že konec avgusta, tik pred evropskim prvenstvom v Nemčiji, verjetno čakajo naslednji izzivi proti najboljšim trem ekipam iz skupine D – Izraelu, Nemčiji, Poljski ali Estoniji.

Na svetovno prvenstvo, ki bo naslednjo leto potekalo od 25. avgusta do 10. septembra na Japonskem, Filipinih in v Indoneziji, se bo uvrstilo dvanajst evropskih reprezentanc oziroma prve tri iz vsake šestčlanske skupine drugega dela.

Obe reprezentanci sta pred dobrimi 5000 gledalci v dvorani Espoo Metro nastopili oslabljeni. Slovenija je tik pred tekmo ostala brez prvega strelca in podajalca Klemna Prepeliča, ki je na ogrevanju začutil močno bolečino v hrbtu, pri Finski pa sta zaradi pozitivnega testa na novi koronavirus dan pred tekmo manjkala najboljši strelec na uvodnih dveh tekmah Edon Maxhuni ter prvi podajalec, izkušeni Petteri Koponen.

Odsotnost Prepeliča, ki je na prvih dveh tekmah imel povprečje 23 točk, se je očitno bolj poznala Sloveniji, ki ni našla svoje prepoznavne igre in je večino časa zaostajala na semaforju ter bila brez pravih možnosti za pomembno zmago na gostovanju.

Sistem pogostih menjav in utrujanje tekmeca – do 12. minute je v igro vstopilo vseh enajst preostalih slovenskih košarkarjev – ni prinesel želenega rezultata, saj Slovenija ni imela dovolj razpoloženih igralcev v napadu, ki bi nadomestili točke Prepeliča. Prvi polčas je zaključila z metom 4:19 za tri točke in 12 izgubljenimi žogami.

V drugem delu je v čevlje prvega slovenskega ostrostrelca stopil Zoran Dragić in s 13 točkami v tretji četrtini praktično sam vrnil Slovenijo v igro po zaostanku desetih točk v 26. minuti (52:42). A tudi to ni bilo dovolj, saj se je Finska v drugem polčasu razigrala z meti za tri točke. V prvem polčasu jih je zadela pet, na koncu štirinajst, od tega sedem (7:11) Sasu Salin.

Prav s trojkami so gostitelji v zadnji četrtini naredili delni izid 15:2 in od zaostanka 58:61 tri minute pred koncem prišli do vodstva 73:63, ki jim je ob katastrofalni slovenski realizaciji prostih metov (18:28) prinesel zasluženo zmago.

Slovenska reprezentanca se bo na Brnik vrnila v soboto zvečer in se takoj odpravila v Portorož, kjer jo do tekme v ponedeljek čakajo še trije treningi. Srečanje v dvorani Bonifika se bo začelo ob 17.30, TV prenos bo na Sportklubu, vstopnice v predprodaji pa so po 12 evrov.

Vir: STA

1

Matko za Šport TV: Ne glede na to, na katerem položaju igram, mi trener daje svobodo (VIDEO)...Več

2

Eredivisie: Feyenoord prvič po treh desetletjih sezono po osvojenem naslovu končal na drugem mestu (VIDEO)...Več

3

Liga Nova KBM: Ilirija tudi s pomočjo atraktivnega Alley oopa prekinila niz porazov (VIDEO)...Več

1

BLOG: Čas je za Elšnika, Karničnika, Iličića, Topalovića… Pridete?...Več

2

Šeško v klubskem dresu znova trese, proti Heidenheimu do svojega 10. gola v Bundesligi (VIDEO)...Več