REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Verbalni delikt razdelil BiH: Zanikanje genocida kaznivo, Republika Srbska uvedla zapor za sramotitev Republike

Verbalni delikt razdelil BiH: Zanikanje genocida kaznivo, Republika Srbska uvedla zapor za sramotitev RepublikeBosna in Hercegovina. Vir: Twitter

Odločitev »visokega predstavnika« v Bosni in Hercegovini, da z odlokom prepove »zanikovanje genocida« v BiH je že sprožila krizo in blokado institucij precej nefunkcionalne in globoko razdeljene države.

S to presojo se ni strinjala niti predsednica senata prizivnega sodišča, oziroma »mehanizma«, ki je odločal o krivdi Ratka Mladića, obsojenega v Haagu. Prepričana je namreč, da se v Srebrenici - ni zgodil genocid.

Na prvi pogled gre za legitimno pobudo Valentina Inzka, avstrijskega diplomata slovenskih korenin, ki se je odločil, da večnim razpravam o tem, ali je bil poboj v Srebrenici res genocid ali ne naredi konec z odlokom, ki je uzakonil – verbalni delikt.

Odločitev je na prvi pogled podobna zakonodaji v na primer Nemčiji, ki prav tako ne dovoljuje relativizacije nacizma.

Toda težav pri tem je več.

V Republiki Srbski na primer nimajo težav s priznavanjem in obžalovanjem množičnega zločina, ne pristajajo pa na sodbe sodišča ICTY, po katerem naj bi šlo za »genocid.«

Sodbe sodišč se seveda načeloma morajo spoštovati, tudi mednarodnih, toda v tem primeru gre za ad hoc sodišče, ustanovljeno le za ta primer, ki je poleg utemeljenih sodb sprejelo veliko precej kontroverznih odločitev.

Mimogrede, s to presojo se ni strinjala niti predsednica senata prizivnega sodišča, oziroma »mehanizma«, ki je odločal o krivdi Ratka Mladića, obsojenega v Haagu. Prepričana je namreč, da se v Srebrenici - ni zgodil genocid.

Če bi svoje stališče ponovila - bi lahko bila torej obsojena...

Je genocid mogoče izvesti v 13-tih občinah, drugje pa ne?

Valentin Inzko  Vir: NSKS
Valentin Inzko. Vir: NSKS

Med Srbi, ki so bili sami žrtve nikoli priznanega genocida na Hrvaškem, je pretehtalo mnenje, da ne, torej da genocida ni mogoče izvesti v 13-tih občinah, drugje pa ne, in zato tudi odločno zavračajo to kvalifikacijo.

Vodja bosanskih Srbov Milorad Dodik je takoj izjavil, da je Inzkova odločitev zadnji žebelj v krsto BiH in da je država s tem na poti razpada.

Prav tako niso zadovoljni z dejstvom, da več tisoč žrtev pobojev prebivalcev sarajevskih skritih taborišč za Srbe in srbskih vasi v okolici Srebrenice, iz katere so v pogrome Srbov odhajali pripadniki muslimanskih enot pod poveljstvom Naserja Orića nekaj let prej, nikoli ni dobilo statusa žrtev genocida.

Vodja bosanskih Srbov Milorad Dodik je takoj izjavil, da je Inzkova odločitev zadnji žebelj v krsto BiH in da je država s tem na poti razpada.

Sam se je prijavi državnemu tožilcu kot odkriti zanikovalec genocida in pozval milijon Srbov iz BiH, da naj naredijo isto.

Posebna mednarodna preiskovalna komisija, ki jo je ustanovila Republika Srbska se ob tem ne strinja niti s številom pobitih v Srebrenici in niti s prištevanjem padlih vojakov Armade BiH, ki so se prebijali iz obroča, med žrtve poboja v Srebrenici.

Vztrajanje pri 'verbalnem deliktu' in poskus, da se z zaporom kaznujejo državljani BiH, večinoma Srbi, ki na polpreteklo zgodovino še vedno gledajo drugače, ima moč eksploziva, postavljenega pod same temelje BiH.

Prav zato ima vztrajanje pri »verbalnem deliktu« in poskus, da se z zaporom kaznujejo državljani BiH, večinoma Srbi, ki na polpreteklo zgodovino še vedno gledajo drugače, moč eksploziva, postavljenega pod same temelje BiH.

Pri vsem skupaj se z odločitvijo Inzka ne strinjajo niti bosanski Hrvati, Inzko pa je svoj dekret podpisal na Vidovdan, ki je posebnega pomena za Srbe, ob tem je to dan, ko je Avstroogrska leta 1914 Kraljevini Srbiji napovedala vojno.

Situaciji ni veliko pomagalo niti dejstvo, da so se pooblastila »visokega predstavnika« po podpisu Daytonskega sporazuma iz leta 1995 pod pritiskom Zahodnih držav ves čas neustavno širila in da Inzko, ki iz Bosne odhaja domov v Avstrijo, vroč kostanj prepušča svojemu nasledniku, nekemu nemškemu diplomatu, ki pa v BiH prihaja brez zakonitega mandata in zato v Republiki Srbski nima legitimnosti.

BiH ima ob tem težavo, kajti država, ki se ji vlada z dekreti, po standardih Evropske unije ne velja za demokratično in zato ne more računati na vstop v EU.

Ob tem je sodišče ICTY v Haagu, ustanovljeno kot »prisilno sredstvo« za doseganje miru v BiH v preteklosti sprejelo tudi vrsto razsodb, ki so predvsem v Srbiji in Republiki Srbski obveljale za neutemeljene, ker so bili v sodbah za nedolžne razglašeni in tako oproščeni vseh obtožb za storjena vojna hudodelstva praviloma vsi vodilni muslimanski, hrvaški in albanski vojaški voditelji, ne pa tudi srbski.

Srebrenica, žalovanje matere
Srebrenica, žalovanje matere. Vir: Twitter

Povsem drugače menijo v največji bošnjaški stranki SDA, kjer odločitev Valentina Inzka pozdravljajo in v obsodbi genocida ter pregonu vseh, ki ga zanikujejo, vidijo edino pot naprej k spravi in miru v državi.

Vendar pa ni jasno, kdo bo – in kako - nov zakon dejansko izvajal?

Teden dni po odločitvi je v Federaciji BiH namreč že začela veljati zakonodaja, po kateri bodo preganjali vse, ki menijo, da se v Srebrenici ni zgodil »genocid.«

Policija Republike Srbske, drugega dela države pa je že dobila navodilo, da bo morala aktivno preprečevati poskuse zvezne SIPE in drugih policijskih ali bosanskih enot na svojem ozemlju ob poskusih aretacij oseb, obtoženih za novi verbalni delikt.

In ne samo to – skupščina Republike Srbske je pravkar sprejela novo zakonodajo, po kateri grozi do 15 let zapora vsakomur, ki bo »škodoval ugledu Republike Srbske.«

»Odgovor Republike Srbske na takšen oktroiran zakon oziroma na Inzkovo samovoljo je novo kaznivo dejanje kršitve ugleda Republike Srbske in njenih narodov. Vsak, ki bo poniževal ali Republiko Srbsko ali njene narode bo kazensko odgovarjal. V najtežji obliki, če bo želel spremeniti ustavno ureditev RS, lahko dobi celo 15 let zapora,« je oznanil predsednik predsedstva BiH in srbski predstavnik v tem okrnjenem organu Milorad Dodik.

Policija Republike Srbske tudi ne sme sodelovati z institucijami »visokega predstavnika« in mora državljanom nudit pomoč pri preprečevanju pregona taistega kaznivega dejanja s strani drugih organov iste države.

Vsak, ki bo žalil Republiko Srbsko kot »genocidno tvorbo« ali označeval srbski narod kot »genociden« pa bi lahko bil tako kaznovan s 15-imi leti zapora.

Oba zakona - Inzkov in ta iz Republike Srbske - sta najverjetneje v nasprotju z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah, toda o tem bo morda razsodilo Evropsko sodišče za človekove pravice šele čez mnoga leta, ko bo storjena škoda že nepopravljiva.

Medtem pa se bo zaradi takšnih potez situacija na terenu že spremenila.

Dolgoročno niso izključene policijske nadzorne točke na mejeh med Federacija BiH in Republike Srbske in spopadi med policijami znotraj BiH, česar verjetno ne bi ustavila niti intervencija ZDA, ki jo pripravlja ameriški predsednik Joe Biden s svojim dekretom, ki omogoča sankcije za vse, ki zanikujejo genocid in je samo vprašanje časa, kdaj bo sprožen, kar pa bo krizo le še poglobilo.

Naser Orić in njegovi zločinci v Kravicah
Bošnjaški poveljnik Naser Orić in njegovi zločinci v Kravicah. Vir: Twitter

Ob tem so bili takoj prekinjeni številni sodni postopki v državi, kajti odvetniki zaradi novega verbalnega delikta oziroma že kar dveh sploh ne vedo, ali smejo braniti obtožene, ki zanikujejo genocid, da ne bi bili tudi sami obtoženi.

Sodišča so zato že pristala na prekinitev sojenj za vojne zločine.

Istočasno so vse »zvezne« institucije že zapustili politiki in poslanci iz Republike Srbske, zaradi česar okrnjeno predsedstvo države, parlament in vlada BiH ne delujejo v polni sestavi.

Sarajevo. Vir: Twitter
Povedano preprosto: Policija okrnjene zvezne države BiH bo poskušala izvajati zakon o novem verbalnem deliktu, policija Republike Srbske pa ima nalogo, da to preprečuje. Razpad SFRJ torej res še ni končan.

Seje se prestavljajo, v državi pa vlada negotovost.

Ob tem je že več kot 80.000 prebivalcev Republike Srbske podprlo peticijo, s katero zavračajo vsiljevanje odloka s strani odhajajočega »visokega predstavnika«, ki je imel v 12 letih mandata le malo dela, da bi na koncu sprejel res »eksplozivno« odločitev.

Zanimivo pa je, da Inzko za to svojo odločitev ni imel izrecne podpore veleposlaništva Združenih držav Amerike in Nemčije, tako da ni jasno, kako daleč bodo v EU in ZDA res šli pri podpori tej kontroverzni odločitvi Valentina Inzka, ki bi lahko dokončno razbila že tako razmajano BiH.

Povedano preprosto: Policija okrnjene zvezne države BiH bo poskušala izvajati zakon o novem verbalnem deliktu, policija Republike Srbske pa ima nalogo, da to preprečuje.

To je seveda recept za katastrofo.

Razpad SFRJ torej res še ni končan.

In paradoksalno je, da je tudi začetek konca BiH, podobno kot začetek konca SFRJ leta 1991, sprožila odločitev Slovenca.

Leto 1991 se očitno ponavlja, upajmo, da tokrat le kot farsa.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek