Preobrat za teniške anale: Rafael Nadal je bil že v izgubljenem položaju, a je vstal kot feniks iz pepela in z neverjetnim zaključkom osvojil 21. turnir za grand slam. Foto: EPA

Nadal je imel priložnost, da v Melbournu osvoji rekordni 21. turnir za grand slam, s čimer bi se na večni lestvici odlepil od Švicarja Rogerja Federerja in Srba Novaka Đokovića, ki je moral državo zapustiti še pred začetkom turnirja. To mu je tudi uspelo, a za zgodovinsko zmago se je moral pošteno potruditi.

Nadalu maraton in rekord

Na drugi strani je 25-letni Medvedjev lovil svoj drugi turnir za grand slam, potem ko je lani zmagal na Odprtem prvenstvu ZDA, ko je v finalu ugnal Đokovića s 6:4, 6:4 in 6:4 in mu preprečil koledarski grand slam. Začel je odlično, bil je na dobri poti, da utiša glasno občinstvo, ki je bilo precej na strani tekmeca, a nato je v nadaljevanju dvoboja popustil.

Dvoboj vzponov in padcev. Ko je že kazalo, da bo Rus brez večjih težav ugnal zimzelenega Španca, je ta našel moč in dvoboj obrnil sebi v korist. Na koncu so do izraza prišli tudi boljša telesna pripravljenost Majorčana in mirnejši živci.

Medvedjeva so med dvobojem takole obkolili varnostniki, potem ko je eden izmed gledalcev preskočil ograjo in pritekel na igrišče. Razgreteža so hitro pobili na tla in ga odstranili. Foto: EPA

1. niz: Medvedjev dobil pet iger zapored
Začetek uvodnega niza je bil dokaj izenačen, čeprav se je moral Nadal za dobljeni uvodni igri na svoj začetni udarec precej bolj potruditi. Medvedjev se je zanašal na odlične servise, tekmeca je trl z natančnimi bekhendi z osnovne črte, v 5. igri je Špancu vendarle vzel mero. Najprej si je z odličnima udarcema na zadnjo črto priigral prednost 0:30, po nevsiljeni napaki tekmeca so se mu ponudile tri priložnosti za brejk, izkoristil je že prvo, potem ko je Nadal žogico poslal v avt. Brejk je Rus brez večjih težav potrdil, nato pa po vrsti (dvojnih) napak Nadalu v 7. igri še drugič odvzel servis za vodstvo s 5:2. Takoj zatem je z odličnim serviranjem dobil še peto zaporedno igro za zmago v prvem nizu s 6:2.

Medvedjev je med finalnim dvobojem, tako kot že tako rekoč ves turnir, prejemal glasne žvižge in negodovanje s tribun. Še posebej so bili gledalci glasni ob pregledovanju počasnih posnetkov. Ko je dobil tie-break drugega niza, je z gestikuliranjem še dodatno razgrel naelektreno ozračje v Rod Laver Areni. Foto: EPA

2. niz: Španec po hudem boju izgubil še drugi niz
Po razmeroma hitro izgubljenem uvodnem nizu se je Nadal pobral. Znova je 'našel' silovite forhend udarce, s katerimi je nekoliko lažje zadihal, v 4. igri se mu je po nekaj nevsiljenih napakah Rusa ponudila tudi prva priložnost za brejk, ki jo je nemudoma izkoristil in na veliko veselje avstralskega občinstva povedel s 3:1. Majorčan je za nameček začel še dobro servirati, brez težav je potrdil odvzem začetnega udarca za 4:1. A Medvedjev se je urno pobral, brez izgubljene točke je dobil naslednjo igro, nato pa z izjemnimi udarci z osnovne črte – med drugimi je navdušil s fantastično bekhend paralelo – in nekaj nevsiljenimi napakami tekmeca zmanjšal zaostanek na -1 (4:3). Ko je že kazalo, da utegne biti izid kmalu izenačen na 4:4, je Medvedjeva 'zapustil' začetni udarec, Nadal pa je z re-breakom znova povedel z dvema igrama razlike (5:3), odločilno točko je dosegel s skrajšano žogico, ki je Rusu po zdrsu ni uspelo uloviti. A drame še zdaleč ni bilo konec. Nadal je serviral za zmago v nizu, vendar nikakor ni našel poti do tako želene šeste dobljene igre. Na loparju je imel celo žogico za niz, ki jo je poslal v mrežo.

Na drugi strani je Medvedjev potrpežljivo igral dolge izmenjave na osnovni črti, z nevsiljeno napako tekmeca je izkoristil peto priložnost za brejk (4:5). Kot bi mignil, je bilo 5:5, zmagovalca v nizu pa je dala podaljšana igra, v kateri je bil prepričljivejši Moskovčan. V samem zaključku tie-breaka je dobil tri zaporedne točke za zmago v nizu s 7:6 (5). Nato je z gestikuliranjem še dodatno podkuril avstralske navijače, ki so mu žvižgali večji del dvoboja, zlasti ob pregledovanju počasnih posnetkov oziroma sokoljega očesa.

Nadal je na krilih glasne podpore s tribun v 3. nizu vendarle strl tekmeca in zmanjšal zaostanek v nizih na 2:1, potem ko je Rusu odvzel začetni udarec po dveh velikih napakah. Foto: EPA

3. niz: Nadal izkoristil darila Medvedjeva
Že v uvodni igri tretjega niza je Nadal močno namučil Medvedjeva, ki je moral med drugim tudi ubraniti žogico za brejk. Na koncu se je Rus rešil z dvema zaporednima asoma. Medvedjev je nato naslednji dve igri na svoj servis dobil brez izgubljene točke in povedel s 3:2. V naslednji igri si je po nekaj zares izvrstnih udarcih priigral tri priložnosti za brejk, vse je zapravil, Nadal pa se je vendarle izvlekel in izenačil na 3:3. Mrtvi tek se je nadaljeval do 9. igre, v kateri je po dveh neverjetnih napakah Nadal izkoristil drugo priložnost za brejk, prek katere je povedel s 5:4. V naslednji igri je brez izgubljene točke brejk le še potrdil s silovitim forhendom.

Nadal je v 4. nizu dvakrat odvzel začetni udarec in izid izenačil na 2:2. Iz minute v minuto je igral bolje, kazal je precej manj utrujenosti kot Moskovčan. Foto: EPA

4. niz: Medvedjev vse bolj živčen – in utrujen
Pred začetkom 4. niza se je Medvedjev spustil v debato z glavnim sodnikom Johnom Blomom, izrazil je nezadovoljstvo nad občinstvom in vzklikanjem med izmenjavami. "Prazne glave, res morajo imeti bedna življenja," je dejal. Gledalci so bili, razumljivo, še vedno na strani Nadala, ki si je v 3. igri priigral dve priložnosti za brejk, po dvojni napaki je izkoristil drugo in povedel z 2:1. Tudi izgubljeni servis v naslednji igri ga ni potolkel, takoj zatem mu je znova uspel brejk za 3:2, potem ko si je priigral sedem tovrstnih priložnosti in 5. igro dobil z bekhend diagonalo. Med krajšim odmorom se je Medvedjev znova pritoževal, tokrat nad premilim ukrepanjem sodnika, ki po njegovem mnenju ni storil dovolj, da bi preprečil vzklikanje med prvim in drugim servisom. Rusova igra se ni pretirano popravila, deloval je utrujeno, začel je delati napake, velikokrat se je odločil za skrajšane žogice, kar v boju s hitrim Nadalom ni obrodilo sadov. Španec je bil proti koncu niza vse močnejši, izid je brez težav izenačil na 2:2 (6:4).

Po zadnji točki napetega finalnega obračuna si je Nadal dal duška. Postal je prvi tenisač v zgodovini, ki je osvojil 21 turnirjev velike četverice – in to v Melbournu, kjer je pred letošnjim slavjem nazadnje slavil davnega leta 2009, ko je v finalu v petih nizih ugnal Švicarja Rogerja Federerja. Foto: Reuters

5. niz: Nadal v boljši telesni pripravljenosti
Sledil je odločilni niz, prvi je serviral Medvedjev, ki se je lahko bolj ali manj zanašal le še na začetni udarec, s katerim se je v 1. igri večkrat rešil, v 3. igri pa tudi to ni bilo več dovolj: Nadal si je priigral dve priložnosti za odvzem servisa, z izjemno forehand paralelo je povedel s 3:2. Trenutek, ki je tudi dokončno prevesil jeziček na tehtnici na Špančevo stran. Če je Medvedjev v uvodnih dveh nizih blestel v dolgih izmenjavah, je zdaj zelo trpel. Nadal je po hudem boju brejk potrdil (4:2) in bil le še dve dobljeni igri oddaljen od rekordnega 21. naslova za grand slam. Ob izidu 5:4 je serviral za turnir, a je Medvedjev vrnil udarec in po nevsiljeni napaki tekmeca izenačil na 5:5.

Drame še ni bilo konec, z re-breakom je Nadal povedel s 6:5 in si priigral novo priložnost za naslov, potem ko je Medvedjev žogico z osnovne črte poslal v avt. S šele tretjim asom v dvoboju si je priigral tri priložnosti za končno zmago, na mreži je izkoristil že prvo in slavje v Melbournu se je lahko začelo.