Spet v šolo. Foto: BoBo
Spet v šolo. Foto: BoBo

Na začetek šolskega leta, kot ga še ni bilo, so se na Osnovni šoli Kolezija, ki so ji letos pripojili tudi sosednje Bičevje, pripravljali v skladu z navodili NIJZ-ja in okrožnicami, ki so jih dobivali z ministrstva.

"Moram reči, da smo morali biti ravnatelji kar zelo kreativni in iznajdljivi, da smo lahko upoštevali vsa priporočila, ki so nam bila dana," priznava ravnateljica Nina Triller.

Sama je sicer v določenih primerih pogrešala še kakšno konkretnejše navodilo v določenih primerih, zato je prihajalo tudi do situacij, ko so se morali še dodatno pozanimati, iskati informacije na sorodnih institucijah, da so pripravili okolje, v katerem bodo lahko učenci in zaposleni na šoli varno delali.

Ravnateljica ljubljanske osnovne šole Kolezija. Foto: MMC RTV SLO
Ravnateljica ljubljanske osnovne šole Kolezija. Foto: MMC RTV SLO

Ker imajo v objektu na Cesti v Mestni log kar velike težave s prostorsko stisko, so morali biti zelo spretni pri oblikovanju urnika. "Veliko večino urnika smo organizirali tako, da se izvaja v matični učilnici, tisto, kar pa je v skladu z B-modelom dovoljeno in se dopušča, da se učenci tam mešajo med seboj, smo dovolili, ampak je treba jasno zagotoviti sledljivost oziroma jasno beležiti prisotnost pri posameznih učnih urah," je pojasnila za MMC.

Spomladanska izkušnja jim je prišla prav

Na prvi šolski dan so se pripravljali tako rekoč vse poletje, nekaj izkušenj so imeli že iz obdobja, ko so se razmere z novim koronavirusom zaostrovale v prejšnjem šolskem letu. Protokole so temeljito pripravili, preigrali so različne scenarije, kaj in kje bi se še lahko zgodilo. "Eno podobno situacijo smo že dali skozi, pa takrat nismo bili tako zelo pripravljeni in smo se iz te izkušnje kar hitro veliko naučili. Zdaj smo imeli čas in prostor, da se o tem temeljito pogovorimo in pripravimo," pojasnjuje, zakaj nima občutka, da bi bilo veliko strahu in zaskrbljenosti. Kot pravi, priporočilom strokovnjakov zaupa, saj mora verjeti v njihovo strokovnost in pravilnost odločitve.

"Mislim, da je šolski dan potekal zelo podobno temu, kot bi tudi, če novega koronavirusa ne bi bilo – seveda s poostrenimi varnostnimi ukrepi. Vsako leto je prvi dan tisti dan, ko v šolo vstopi veliko odraslih in otrok. Tokrat odraslih seveda nismo vabili v notranje prostore, izjema so bili samo starši prvošolcev," razloži Trillerjeva.

Prvi dan novega šolskega leta zaznamovali koronaukrepi
Sorodna novica Začetek šolskega leta, kot ga še ni bilo: "Maska je nova šolska potrebščina"

Staršev povečini ne skrbi

Na sprejemu prvošolcev starši, ki so praktično brez izjeme sledili priporočilu o nošenju mask, niso imeli nobenih morebitnih dodatnih vprašanj, čeprav so bili na koncu prireditve v šolski dvorani k njim pozvani. "Veliko informacij smo jim posredovali ob primernem času, tako da so lahko zadevo spremljali. Dobro so bili informirani tudi iz medijev, kjer se je ta tema pogosto pojavljala vsepovsod," ravnateljica pojasnjuje mirnost staršev.

Ko so učitelji najmlajše odpeljali pokazat razrede, v katerih bodo v tem šolskem letu nabirali prvo znanje, so jih ponosni starši med sproščenim klepetom počakali zunaj pred šolo. Zaskrbljenosti ni bilo čutiti.

"Ne, morebitne okužbe me ne skrbijo. Mislim, da je v šoli dobro poskrbljeno za otroke, tudi informacije so bile dobro podane. Malo me moti le ta zapovedana razdalja, saj menim, da v šoli ne bi smeli imeti tega, ker jih bomo potem tako navadili tudi za naprej. Sam sem načeloma proti tem priporočilom NIJZ-ja, ampak tako pač je. Prepuščam odločitev šoli, verjamem, da učitelji in ravnatelji vedo, kaj delajo, saj so dali že veliko otrok čez. Želim pa si, da bi šola čim prej spet potekala tako kot prej," je pred vhodom razmišljal Klemen, ki je v šolo prvič pospremil sina Tita.

Reportaže s terena

Prvi šolski dan so po Sloveniji spremljale tudi ekipe Televizije Slovenija.

Začetek šolskega leta v znamenju novega koronavirusa

Da bi korona čim prej izginila

Novinarka Franja Pižmoht je bila na štajerskem koncu: "Večjih nestrinjanj staršev glede splošnih higienskih ukrepov ni, jih bodo upoštevali, veliko staršev pa ne odobrava, da bi v skupnih prostorih zaščitne maske morali nositi tudi najmlajši učenci; te v učilnicah niso potrebne. V šolah pa pravijo, da težko zagotavljajo zaščitne ukrepe predvsem pri jutranjem varstvu in organizaciji podaljšanega bivanja," se je oglasila z obiska osnovne šole v Kamnici pri Mariboru, kjer so bili otroci veseli, da so se lahko kljub epidemiji vrnili v šolske klopi.

"V novem šolskem letu si želim, da bi vsi zaključili razred in da bi se kljub koroni in tem pravilom imeli fajn," so si zaželeli.

Kot pravi Pižmohtova, ravnatelji opozarjajo, da priporočila zanje pomenijo obvezo in da so zato v šolstvu pod velikim pritiskom. "Skrbi jih, kdo bo odgovarjal, če bo šlo kaj narobe, sicer pa so tako kot učenci zadovoljni, da so izobraževalne ustanove lahko odprle svoja vrata," dodaja novinarka.

Začetek drugačnega šolskega leta

Dobili pralne maske

Tudi na srednjih šolah je bil prvi šolski dan nekoliko drugačen kot prejšnja leta, saj priporočila in navodila NIJZ-ja na šolah zahtevajo marsikatero prilagoditev, je iz Prekmurja poročala dopisnica Cirila Sever. "Je pa ponekod nekaj zmede tako med dijaki kot med zaposlenimi glede uporabe mask. Sicer ob vstopu v šolsko poslopje in na hodnikih dijake čakajo razkužila, maske si v večini primerov učenci morajo zagotoviti sami," je pojasnila.

"Izvajanje pouka smo prilagodili priporočilom NIJZ-ja in se jih držimo v taki meri, kot se da. Tako kot pri organizaciji pouka, zadrževanju v šolskih prostorih in razdeljevanju malic. Vsak dijak je dobil tudi dve pralni maski za uporabo v šolskih prostorih," je za TV Slovenija povedal ravnatelj srednje poklicne in tehniške šole v Murski Soboti Ludvik Sukič.

Do 13. ure se je ponekod pouk za dijake višjih letnikov že končal, na nekaterih srednjih šolah so dijaki prvih letnikov prišli v šolo pozneje ali pa so v dijaške klopi sedli popoldne, je razpršitev koncentracije prekmurskih dijakov še opisala Severjeva.

Za otroke razdalja ni naravna

Novinarka Sabina Francek Ivovič se je oglasila iz Primorja, obiskala je Osnovno šolo Oskarja Kovačiča na Škofijah, ki jo bodo prihodnje leto podrli in po 44 letih začeli graditi novo. "Če je letošnje leto za šolarje in učitelje velik organizacijski izziv, bo prihodnje še toliko večje, saj bodo morali kar 330 razdeliti oziroma premestiti na različne lokacije. Kar pa se tiče letošnjega začetka - za prvošolce so spekli torte, za druge so pripravili sprejem zunaj. Predmetna stopnja, kot sem izvedela, se bo med urami selila, medtem ko bodo učenci do 5. razreda ostali v matičnih učilnicah," je poročala.

Otroci so se vrnili na ceste. Foto: BoBo
Otroci so se vrnili na ceste. Foto: BoBo

Učenci so veseli, ker so spet videli sošolce, manj pa so navdušeni nad maskami. "Z masko mi ni okej, ker ne morem dihati. Postane mi slabo in me boli glava," je povedala ena od njih.

"Vseh teh priporočil in da učence držimo na razdaljah, se v šoli ne da upoštevati. Ti lahko v trenutku rečeš – držite razdaljo, umaknite se, ampak ne gre. Oni gredo, to so te naravne silnice med njimi in oni gredo," pa je za TV Slovenija opozorila ravnateljica omenjene šole Vlasta Urška Baraga.

"To šolsko leto bo zagotovo velik izziv za vse, seveda ob upoštevanju zaščitnih ukrepov in pa formule 5R – roke, robec, razdalja, računalnik in razum," zaključuje Franckova.

V šolsko leto s preventivnimi koronaukrepi
Okužba v Šolskem centru Krško-Sevnica