P. F. | 15. 4. 2024, 21:17

Ljubljana je preplavljena z odvrženimi iglami: kako varno je naše glavno mesto?

Bobo

Po zadnjih podatkih NIJZ-ja je v Sloveniji najbolj razširjena droga konoplja, sledijo kokain, MDMA in amfitamini, heroin je na dnu seznama.

Jemanje trdih drog na slovenskih ulicah ni nič neobičajnega, vendar pa se je spremenil način konzumiranja: vse bolj se dogaja vsem na očeh, Ljubljana pa je preplavljena z odvrženimi iglami. Novirka Anja Nab Huš je za oddajo Tednik ugotovila, da lahko igle najdemo povsod, tudi sredi najbolj obljudenih ulic, ne le v širšem območju okoli železniške in avtobusne postaje. Je rešitev lahko varna soba za uporabo drog?

"Večina stvari je zagotovo povezana s samim centrom. Območje Metelkove ulice in Zdravstvenega doma je bolj obremenjeno, ker se tam tudi izvaja substitucijska terapija," je komentiral Borut Bah iz društva Stigma. V Zdravstveni dom prihaja vsak dan po metadon okoli 300 ljudi. 

Pozimi je društvo Stigma obiskalo tudi po več sto ljudi dnevno. Nudijo jim sterilen pribor za uporabo, prostor za druženje, gledanje televizije in internet. Vendar pa je na javnih površinah vedno več odvrženih igel. Po podarkih Voke Snage so komunalni delavci lani 290 ur odstranjevali igle v javnih sanitarijah in še 290 ur na preostalih javnih površinah.

"Povečuje se problem javne uporabe drog. Gre za trend, ki ga opažamo po celem svetu oziroma v razvitih državah. Ljubljana je glavno mesto, tukaj se zadržuje največ uporabnikov drog," je dejala Mateja Jandl, specialistka javnega zdravja na NIJZ.

Bobo

Policija zagotavlja, da je Ljubljana varno mesto. Po zadnjih podatkih NIJZ-ja je v Sloveniji najbolj razširjena droga konoplja, sledijo kokain, MDMA in amfitamini, heroin je na dnu seznama.

"V zadnjih letih je kvaliteta heroina padla, lahko rečemo, da je slaba, kar pomeni, da večji del uporabnikov trenutno bolj uporablja kakšne tablete kot pa heorin in kokain," je povedal Bah. Stoka se pripravlja na prihod fentanila, sintetičnega opioida, 50-krat močnejšega od heroina, ki so jih že našli v nekaterih vzorcih. "Vidimo, da so sintetični opioidi že prisotni v Sloveniji, vendar za enkrat še ne predstavljajo grožnje za zdravje ljudi," je pojasnila Jandl. 

Društvo Stigma si že leta prizadeva za vzpostavitev varne sobe za uporabo drog. "Treba se je zavedati, da delamo z uporabniki drog, ki droge uporabljajo. Če jim ne omogočimo, da droge uporabljajo v določenih kontroliranih prostorih, bodo drogo uporabljali tam, kjer so," je razložil Bah. Pogovori o varnih sobah v Ljubljani še potekajo.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol