Slovenski otroci

Varuh Svetina: "Zelo me skrbijo predolgi sodni postopki v družinskih zadevah"

P.K.
24. 11. 2022, 06.23
Posodobljeno: 24. 11. 2022, 07.21
Deli članek:

V nedeljo je bil svetovni dan otroka. Ob tem Varuh človekovih pravic Peter Svetina opozarja, da skrb za otroke ni zadostna. Vidi preveč revščine, nasilja v šolah, duševnih stisk in težav otrok s posebnimi potrebami.

STA
Peter Svetina kot velik problem vidi tudi porast medvrstniškega nasilja med otroki, tudi med otroki različnih etničnih pripadnosti.

V mislih ma predvsem 40.000 otrok, ki živijo v družinah z dohodki, nižjimi od praga tveganja revščine. "Dokler ne bomo zagotovili dostojnega življenja prav vsakemu otroku in dokler bodo na določenih področjih še vedno očitne kršitve njihovih pravic, ne moremo biti zadovoljni. Pogrešam jasno vizijo in strategijo s hitrimi in učinkovitimi sistemskimi ukrepi za reševanje najakutnejših izzivov," je jasen varuh.

Opozarja tudi, kašne sledi je pandemija pustila na mnogih družinah, otrocih. V tem oziru varuha resno skrbi manko strokovnjakov in služb, ki bi nudili ustrezno podporo otrokom. "Z resornimi ministri – tudi v tem mandatu, sem o tem že govoril in res pričakujem hitro ukrepanje," poudarja varuh.
Izpostavi romske otroke, ki so slabše vključeni v izobraževalne procese, tudi otroke, ki k nam prihajajo, ker bežijo pred vojnami in posledicami podnebnih kriz. "Ti nemalokrat pridejo sami in so bili na poti zlorabljeni. Spodbudno je odprtje Hiše za otroke maja letos, kjer bodo globoko ranjeni otroci, žrtve zlorab, čim prej deležni njim prilagojene visoko strokovne obravnave na enem mestu," je dejal Peter Svetina.

Zaščita otroka med ločitvijo staršev

"Tudi na področju otrok s posebnimi potrebami je še vrsta nerešenih vprašanj, ki se vlečejo iz leta v leto, pravega posluha zanje pa ni, ker se zdi, kot da bi bili nevidni," poudarja varuha. Dodaja, da so poleg tega družine s temi otroki še bolj kot druge podvržene tveganjem revščine, saj so starši v skrbi za svoje otroke nemalokrat prisiljeni opustiti svoje službe ali pa zmanjšati delovne obveznosti.

"Zelo me skrbijo tudi predolgi sodni postopki v družinskih zadevah, pri čemer leži razlog za velik del zamud v pomanjkanju sodnih izvedencev," poudarja varuh. V času pandemije se je pri Varuhu občutno povečalo število pobud na področju zagovorništva otrok. To kaže na to, da postaja zagovorništvo prepoznana oblika pomoči otrokom v različnih postopkih in tudi, da se več otrok znajde v postopkih, nemalokrat gre za ločitve. "Večina od 65 zagovornikov v mreži, tudi nova generacija izšolanih, je polno zasedenih, kar kaže na to, da je pandemija naplavila mnogo žalostnih zgodb," obžaluje varuh. V letu 2021 je bil zagovornik postavljen 101 otroku, do letošnje sredine novembra pa že 128 otrokom. Zagovornika pa je v vseh letih delovanja dobilo že nekaj čez 1000 otrok.