Vincent Kriechmayr Marco Odermatt Aleksander Aamodt Kilde Courchevel superveleslalom

Četrtek, 17. 3. 2022, 12.37

Courchevel, superveleslalom (moški)

Deja vu v Courchevelu, Avstrijec dal vetra tekmecem

Aleksander Aamodt Kilde | Aleksander Aamodt Kilde si je zagotovil mali kristalni globus v superveleslalomu že pred zadnjo tekmo. | Foto Reuters

Na zadnjem moškem superveleslalomu v tej sezoni je bil najhitrejši Vincent Kriechmayr. Avstrijec je bil na finalu sezone za svetovni pokal v francoskem Courchevelu najhitrejši že v sredo v smuku, tudi takrat je podobno kot danes osvojil drugo mesto Švicar Marco Odermatt, ki bo v tej sezoni prejel veliki kristalni globus. Prvič v karieri se je na zmagovalni oder v superveleslalomu povzpel Švicar Gino Caviezel, Norvežan Aleksander Aamodt Kilde, ki je z naskokom osvojil mali kristalni globus v superveleslalomu, pa je sezono sklenil na četrtem mestu. Slovencev ni bilo na startu.

Sezona alpskih smučarjev se bliža koncu. V Courchevelu se je v zadnjem superveleslalomu, na katerem je prejelo točke le 15 najboljših, najbolj smejalo Vincentu Kriechmayru.

Vincent Kriechmayr je nastopil s štartno številko 3, prevzel vodstvo in ga zadržal do konca. | Foto: Reuters Vincent Kriechmayr je nastopil s štartno številko 3, prevzel vodstvo in ga zadržal do konca. Foto: Reuters

Nastopilo je 22 tekmovalcev, med njimi ni bilo Slovencev, glavne nagrade pa so bile oddane še pred začetkom tekme. Že od prej je bilo znano, da bo veliki kristalni globus za skupno zmago v svetovnem pokalu prejel Švicar Marco Odermatt, mali kristalni globus za največ točk v moškem superveleslalomu pa Norvežan Aleksander Aamodt Kilde.

Aktualni dvojni svetovni prvak blestel v Franciji

30-letni Kriechmayr je aktualni svetovni prvak v smuku in superveleslalomu. Lani je bil izbran za avstrijskega športnika leta, v koledarskem letu 2022 pa je vknjižil kar tri zmage. Dvakrat je bil najboljši na finalu svetovnega pokala v Courchevelu, pred tem pa še na prestižnem smuku v Wengnu.

Na zmagovalnem odru sta zmagovalci iz Avstrije delala družbo Švicarja. | Foto: Reuters Na zmagovalnem odru sta zmagovalci iz Avstrije delala družbo Švicarja. Foto: Reuters

Tako se je odločalo le še o preostalih ''medaljah'', drugem in tretjem mestu v seštevku za superveleslalom, kjer sta največ pridobila Odermatt in Kriechmayr, osmoljenec pa je postal Avstrijec Matthias Mayer. Brez tretjega mesta je ostal v sredo že v seštevku smuka, tokrat pa je med superveleslalomisti v skupnem vrstnem redu z drugega zdrsnil na četrto mesto. Na sklepnem dejanju sezone je osvojil le 12. mesto, kar je bilo premalo, da bi zadržal status med tremi najboljšimi v drugi najhitrejši disciplini svetovnega pokala.

Gino Caviezel se je prvič zavihtel med najboljše tri na superveleslalomu. | Foto: Reuters Gino Caviezel se je prvič zavihtel med najboljše tri na superveleslalomu. Foto: Reuters

Tretje mesto je na današnjem superveleslalomu osvojil Švicar Gino Caviezel in se prvič v karieri povzpel na stopničke v superveleslalomu. Skupno mu je to uspelo drugič, leta 2020 je bil tretji na tekmi veleslaloma.

Njegov rojak Odermatt, ki je tako še drugič v dveh dneh gledal v hrbet le Kriechmayrju, je prednost pred Kildejem v skupnem seštevku svetovnih točk povečal na skoraj 400 točk.

...
(**) Opomba: Dobitnik velikega kristalnega globusa.
(*) Opomba: Dobitnik malega kristalnega globusa v seštevku discipline.
Točke za svetovni pokal na finalnih tekmah sezone osvoji le najboljših 15 na tekmi.