Napotki za predčasno glasovanje in glasovanje na domu

V torek ob 7. uri zjutraj bodo v skrinjice padli prvi glasovi na letošnjih državnozborskih volitvah. Predčasno glasovanje bo v torek, sredo in četrtek. Volišče za predčasno glasovanje je v vsakem okraju in za zgodnje volitve se ni treba posebej prijavljati. Volitve ali nedeljski izlet torej ni več dilema. Se pa v sredo iztekajo zadnji roki za prijavo glasovanja izven kraja bivališča in na domu.

Predčasna in omnia volišča so večinoma odprta na sedežih 
primorskih upravnih enot.  Foto: Luka Carlevaris
Predčasna in omnia volišča so večinoma odprta na sedežih primorskih upravnih enot.  Foto: Luka Carlevaris

LJUBLJANA > Čeprav mnogi še vedno prisegajo na demokratično klasiko - torej slovesni nedeljski sprehod do domačega volišča - predčasno glasovanje postaja vse bolj priljubljeno. Še posebej prav pride ob letošnji volilni nedelji, ki pade ravno na začetek prvomajskih počitnic in ki je še vedno zaznamovana s covidom-19.

Zadostuje osebna izkaznica

Kdor v nedeljo načrtuje izlet ali potovanje, kdor je ta dan v službi in kogar skrbi, da mu bo nedeljsko glasovanje preprečil omikron, lahko svoj glas odda v torek, sredo ali četrtek. Volišče za predčasno glasovanje ima vsak volilni okraj. Odprta so od sedme zjutraj do sedme zvečer. Za glasovanje pa se ni treba posebej prijavljati. Dovolj je priti na volišče s katerimkoli veljavnim dokumentom.

Omnia in predčasna volišča na Primorskem

Za predčasno glasovanje in za glasovanje izven svojega volilnega okraja bodo na Primorskem v torek, sredo in četrtek od sedme zjutraj do sedme zvečer odprta volišča na sedežih upravnih enot Idrija, Tolmin, Piran, Izola, Koper, Nova Gorica in Ajdovščina ter v stari stavbi občine Sežana, v Domu na Vidmu in v Kulturnem domu Postojna.

Volivke in volivci, ki bodo na dan volitev izven kraja stalnega prebivališča, se lahko odločijo za glasovanje na tako imenovanem volišču omnia. To so posebna volišča, ki bodo organizirana na sedežih okrajnih volilnih komisij oziroma upravnih enot. V primorskih okrajih so sedeži omnia volišč identični s sedeži volišč za predčasno glasovanje.

A pozor! Kdor namerava glasovati izven svojega volilnega okraja, se mora prijaviti - čas je do srede opolnoči. Vlogo za glasovanje na volišču omnia lahko oddajo tudi izseljenci, ki imajo stalno prebivališče v tujini, a bodo na dan glasovanja v Sloveniji. Sicer izseljenci glasujejo na diplomatskih predstavništvih v tujini.

Podaljšek za novo okužene

V sredo se izteče tudi rok za prijavo glasovanja na domu. To je namenjeno volilcem, ki zaradi bolezni ne morejo na volišče in želijo glasovati pred volilnim odborom na svojem domu. Vlogo in kopijo zdravniškega potrdila mora volilec vložiti pri okrajni volilni komisiji, na območju katere ima stalno prebivališče, in sicer najkasneje do srede. Kot zdravniško potrdilo se upošteva vsaka pisna potrditev zdravnika: elektronsko sporočilo ali drug pisni oziroma elektronski dokument. “Zadostuje torej kratko elektronsko sporočilo s strani kateregakoli zdravnika, ki izpolnjuje pogoje za opravljanje zdravniške službe - ni potrebno, da je osebni zdravnik,” pojasnjujejo v DVK.

Vlogo za glasovanje na domu lahko oddajo tudi volilke in volilci, ki so v izolaciji zaradi okužbe s kororavirusom. K vlogi morajo predložiti potrdilo o okužbi oziroma odrejeni izolaciji.

Rok za prijavo na glasovanje po pošti se je sicer iztekel. A do pet dni pred volitvami se lahko še vedno prijavijo volilci, ki jim je bila odvzeta prostost po izteku roka ali so bili v zadnjih dneh sprejeti v dom, bolnišnico ali kakšen drug zavod. Prav tako invalidi, ki v teh dneh prejmejo odločbo o invalidnosti. Podaljšek velja tudi za tiste, ki se po izteku prvega roka okužijo s koronavirusom. Vsa dokumentacija za prijavo posebnih načinov glasovanja z navodili je objavljena na spletni strani Državne volilne komisije (www.dvk-rs.si).


Najbolj brano