29. februar: Dan, ko lahko ženska zaprosi za roko moškega

26. 2. 2024
Deli
29. februar: Dan, ko lahko ženska zaprosi za roko moškega (foto: profimedia)
profimedia

Ženske imajo v irski tradiciji pravico, da na 29. februarja same zasnubijo svojega partnerja. 

Letos je prestopno leto, kar pomeni, da imamo 29. februar, prestopni dan, ki ga imamo vsake štiri leta. Za ta dan so značilni nekateri običaji, kot je tudi ta, ki izhaja iz Irske. Na ta dan imajo namreč ženske pravico, da lahko zaprosijo za roko moškega.

Tradicija prestopnega leta, ko ženske, ki se želijo poročiti, zaprosijo moške, naj bi segala v peto stoletje na Irskem, ko je prišlo do dogovora med irsko nuno Sveto Brigito in svetnikom svetim Patrikom. Brigita Irska je svetega Patrika prosila, da ženskam, ki predolgo čakajo na snubitev, dovoli, da vzamejo stvari v svoje roke in zaprosijo moškega za roko. Sveti Patrik je ženskam ponudil priložnost, da zastavijo to pomembno vprašanje pod pogojem, da se to lahko zgodi le enkrat na štiri leta.

Medtem ko lahko ženske dandanes predlagajo poroko kadar hočejo, je bilo takrat (po zakonu) odvisno samo od moškega, da predlaga poroko – tako je bilo prestopno leto edini čas, ko se je ženska lahko osvobodila teh pravil.

Da bi ženskam nekoliko olajšala delo, je škotska kraljica Margareta leta 1288 sprejela zakon, po katerem je treba vsakega moškega, ki zavrne predlog o poroki na prestopno leto, kaznovati z denarno kaznijo, od 1 funta do svilene obleke. To je bilo prenešeno tudi na Dansko, kjer je kazen znašala 12 parov rokavic, zato da dekle lahko skrije roko brez zaročnega prstana. Na Finskem pa je veljalo, da je moral moški priskrbeti dovolj blaga za izdelavo novega krila, če je zavrnil poročno ponudbo

Ženske, bi si kdaj upale moškega zaprositi za roko, ali naj to ostane moško delo? 

Prestopno leto - poroka obsojena na ločitev

Na drugi strani pa nekatere kulture verjamejo, da so poroke, ki se zgodijo 29. februarja, prežete s smolo, saj je zakonu usojeno, da se konča z ločitvijo. To je bilo še posebej pomembno v Grčiji, kjer je veljalo tudi, da so vse poroke, sklenjene na kateri koli dan prestopnega leta, preklete. 

Slaba letina

Vraževerja o prestopnem letu prav tako niso prijazna do kmetov: star škotski pregovor pravi, da "prestopno leto ni bilo nikoli dobro ovčje leto", medtem ko v Nemčiji pregovor pravi, da je prestopno leto hladno leto.

vir: si.aleteia.org, countryandtownhouse.com

Poglejte si še:

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja