Zasebnost
Dobre prakse

Sistem za obvladovanje proizvodnje ccLEAP podjetjem prinaša dodano vrednost

Izbor urednice

Tovarna
Kako Krka in Novartis Slovenija povečujeta učinkovitost in dodano vrednost?
Tovarna leta
Redakcija Tovarna leta Kako Krka in Novartis Slovenija povečujeta učinkovitost in dodano vrednost?

Na konferenci Pametna industrija bomo lahko med drugim izvedeli, kako Krka s pomočjo industrije 4.0 povečuje produktivnost in viša dodano vrednost, ter kako Novartis Slovenija z umetno inteligenco povečuje učinkovitost in konkurenčnost na trgu.

FINANCE
(posebna izdaja) Večja produktivnost in višja dodana vrednost industrije
PRO
Finance
Pametna industrija
Finance PRO (posebna izdaja) Večja produktivnost in višja dodana vrednost industrije (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Pametna industrija – Najboljši temelji za večjo produktivnost in višjo dodano vrednost

FINANCE
Koliko je pametna naša industrija in kako bo še pametnejša?
PRO
Finance
Pametna industrija
Redakcija Tovarna leta Koliko je pametna naša industrija in kako bo še pametnejša? (PRO)

Izkoristite še danes in jutri omejeno možnost predprijave s 25-odstotnim popustom za konferenco Pametna industrija.

FINANCE
ESG
(posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši
PRO
ESG
Trajnostne prakse
ESGFinance PRO (posebna izdaja) Kako trajnost živijo najboljši (PRO)

Izšla je brezplačna tematska izdaja Kaj počnejo najboljši v ESG

03.04.2023 07:00
Čas branja: 5 min
Sistem za obvladovanje proizvodnje ccLEAP podjetjem prinaša dodano vrednost
Proizvodnim podjetjem zagotavljamo celostno rešitev za obvladovanje proizvodnje, na področju digitalizacije proizvodnih informacijskih sistemov delujemo od leta 2014, je povedal Matjaž Cehner, vodja razvoja v Inkoltehu (levo), na sliki skupaj s Tomažem Marovtom, solastnikom in direktorjem podjetja Marovt, ki je tudi solastnik Inkolteha. Foto: Arhiv podjetja

Inkolteh je specializiran ponudnik rešitev za digitalizacijo proizvodnih informacijskih sistemov, ki svoje storitve na tem področju zagotavlja že od leta 2014. V sklopu svoje ponudbe proizvodnim podjetjem zagotavlja celostno rešitev za obvladovanje proizvodnje, ki temelji na lastnem MES-sistemu ccLEAP (Computer Controlled Lead Production). Ta sistem vključuje širok nabor orodij, ki omogočajo vodenje in nadzor proizvodnje, digitalno podprto vzdrževanje, platformo za monitoring strojev in naprav ter celostno spremljanje vseh procesov, ki potekajo v proizvodnem obratu.

O vseh vidikih sistema in storitvah Inkoltehove ponudbe je spregovoril Matjaž Cehner, vodja razvoja v podjetju Inkolteh: »Zavedamo se, da je informacijski sistem, ki je integriran v proizvodnji proces, eden od temeljev uspešnega poslovanja podjetja. Zato smo razvili učinkovit proizvodni sistem, ki podjetjem prinaša dodano vrednost. MES-sistem ccLEAP je namenjen zelo široki paleti proizvodnih podjetij – od malih do velikih v najrazličnejših panogah. Vpeljava digitalizacije in orodij, ki jih ponuja ccLEAP, omogoči takojšen vpogled v poslovanje podjetja. To posledično poenostavi razporejanje delovnih nalog, skrb za zaposlene, zagotavljanje najboljše storitve za kupce, prikaz kazalnikov ter celostno krmarjenje podjetja. Sistem OEE nadzoruje kakovost proizvodnje in omogoča računalniško podprto vzdrževanje, kar podjetjem pomaga pri skrajševanju časa zastojev, zniževanju stroškov in povečanju učinkovitosti.«

Ob tem Matjaž Cehner poudarja, da je proces digitalizacije in vpeljave sistema ccLEAP tek na dolge proge, saj morajo v preobrazbi sodelovati vsi dejavniki v podjetju. Digitalizacija ni nekaj, kar bi bilo mogoče doseči v kratkem obdobju, temveč zahteva celosten pristop in angažiranje vseh ključnih deležnikov v podjetju.

S svojim znanjem in izkušnjami na področju digitalizacije proizvodnih procesov podjetju Impol Final, lanskemu finalistu za lovoriko tovarna leta, in podjetju Schiki, prejemniku priznanja za uspešen projekt digitalizacije v malem podjetju, Inkolteh pomaga pri uvajanju novih tehnologij in izboljševanju njihovih proizvodnih procesov.

Podjetji poudarjata številne koristi, ki jih prinaša digitalizacija proizvodnih procesov. Med njimi opozarjajo na sprotno spremljanje delovanja strojev, kar omogoča hiter odziv ob morebitnih zastojih in preprečuje nepotreben izpad proizvodnje. Prav tako digitalizacija omogoča enostavno planiranje in terminiranje proizvodnje, ki je prilagojena zahtevam kupcev, kar omogoča boljšo odzivnost na trgu in zadovoljevanje potreb kupcev. V enotnem sistemu se vodijo tudi zaloge in šarže, kar omogoča boljši nadzor nad proizvodnjo in zagotavljanje kakovosti izdelkov. Poleg tega digitalizirano regalno skladišče omogoča učinkovitejšo organizacijo skladiščenja in dostopa do potrebnih materialov ter zmanjšuje napake pri ročnem vodenju skladišča.

S transportnimi trakovi po vsem svetu

V podjetju Schiki, ki je lani praznovalo 30-letnico delovanja, izdelujejo transportne trakove in jermene ter prodajajo različne kovinske dele, predvsem valje. Kot je pojasnil Miha Širca, direktor podjetja, čedalje več delajo za strojegradnje, kjer njihove transportne trakove vgrajujejo v stroje, ki jih pošiljajo po vsem svetu. V zadnjih letih so dali velik poudarek razvoju in izdelavi transportnih trakov za kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo.

Sodelovanje Inkolteha in podjetja Schiki se je po spoznavanju in predstavitvah v letu 2020 začelo leto pozneje, je povedal Matjaž Cehner. In naštel, da so v podjetju Schikiju namestili programsko opremo za prevzem materiala in vhodne kontrole, vzpostavili vodenje zaloge po dimenzijah trakov, številu utorov ali zob na trakovih, regalno skladišče, vodenje proizvodnje in poročanje o zaključenih operacijah, prikaz tehničnih dokumentacij o proizvodnih procesih in izdelkih na proizvodnih terminalih, v proizvodnjo so postavili tudi strojno opremo. Poleg tega so zagotovili nadzor strojev oziroma parametrov izdelave produktov, kot so temperature, tlaki in frekvence varjenja plastike, planiranje proizvodnje in naročil ter kontrolo prodajnih in nabavnih naročil.

Po uspešnem zaključku projekta digitalizacije, ki ga je s finančnimi sredstvi podprl tudi podjetniški sklad, se sodelovanje podjetij nadaljuje. Kot je pojasnil Matjaž Cehner, za podjetje Schiki trenutno delajo na področju planiranja naročil, B2B-sistemov, planiranja materialnih potreb in mikroplaniranja proizvodnje.

Usmerjeni v električne in hibridne avtomobile

Impol Final kot najmlajše hčerinsko podjetje Impola, specializirano za finalno obdelavo različnih aluminijastih delov za avtomobile in motocikle, deluje od leta 2017, s serijsko obdelavo aluminijastih delov, izdelanih po meri kupca, na trg pa so vstopili marca 2018. Leta 2021 so mehansko in površinsko obdelali pet milijonov sestavnih delov, lani pa že sedem milijonov, največ je bilo nosilcev baterijskih celic za električne in hibridne avtomobile. Kot je pojasnil Darko Vranešević, direktor Impol Finala, ima velikoserijska proizvodnja na namensko zgrajenih linijah, kjer proizvodnja teče po sistemu toka enega kosa, drugačno logiko, ki so jo morali usvojiti vsi v podjetju.

Prvi demonstracijski projekt v letu 2020

Za Impol Final so v Inkoltehu prvi demonstracijski projekt izvedli leta 2020, od takrat pa postopoma vključujejo nove storitve, module in širijo digitalizacijo. Trenutno poteka širitev analitik in sistema za digitalno podprto vzdrževanje, je povedal Matjaž Cehner.

Dodal je, da so med drugim poskrbeli za nadzor strojev, izračunavanje OEE in izkoriščenosti strojnega parka, postavitev strojne opreme v proizvodnjo, poročanje o zastojih in menjavah na HMI-panelih ob strojih, poročanje o realizaciji in kategorizaciji izmeta ter različne analize, na primer o izkoriščenosti, izmetu in zastojih.

Glavne koristi digitalizacije

Digitalizacija je nujna za obvladovanje rasti Impol Finala, brez nje ne bi mogli slediti zahtevam kupcev in zagotavljati stoodstotne kakovosti izdelkov, ki je v naši panogi nujna, je njene koristi poudaril Darko Vranešević in dodal, da jim z zajemom proizvodnih podatkov v realnem času in proizvodno analitiko, skupaj z avtomatizacijo in vitko organizacijo dela, uspeva zagotavljati visoko produktivnost, povečevati konkurenčnost, prožnost in odzivnost. Povprečni OEE v podjetju denimo presega 86 odstotkov, kar je izjemno visoko.

Poleg tega z digitalizacijo v realnem času spremljajo zastoje na linijah in se ob teh hitro odzivajo. Zaslone so namestili tudi ob vseh linijah, tako da podatke spremljajo tudi operaterji, ki se ustrezno odzovejo, ko se pokaže potreba.

»Z digitalizacijo smo pridobili čas, kakovost, točnost in tehnološko dovršenost. Imamo digitalizirano regalno skladišče, vodenje zaloge in šarž v enotnem MES-sistemu, enostavno planiranje in terminiranje proizvodnje v meri, da prodajna služba točno ve, kje točno v določeni proizvodni operaciji je njen prodani izdelek, nabavna služba lažje sledi potrebi nabav z avtomatskim poročanjem potreb materialov iz delovnih nalogov, planer proizvodnje pa točno ve, kdaj lahko kakšen izdelek planira v proizvodni proces. Najpomembneje pa je, da ima vodstvo pregled nad zasedenostjo strojev in s tem pregled nad potrebami po novih naložbah,« je prednosti naštel Miha Širca in poudaril, da so lani tudi zaradi digitalizacije v Schikiju zrasli za 21 odstotkov.

Največji izzivi

Na vprašanje, kateri so bili za ekipo Inkolteha pri obeh podjetjih največji izzivi, je Matjaž Cehner odgovoril, da pri Impol Finalu večjih izzivov ni bilo.

»Pri podjetju Schiki pa so izziv pomenili dimenzijsko vodenje zalog, drugačen tip proizvodnje, kot smo jih bili vajeni v prejšnjih projektih skupaj z veliko količino unikatnih izdelkov, ter zagotovitev regalnega skladišča brez nepotrebne dodatne obremenitve zaposlenih. Izzive smo strli z odličnim sodelovanjem in vključevanjem naročnika v projekt že pred samo vpeljavo in s testiranji planiranih procesov v prostorih podjetja Inkolteh na tedenski ravni pred vpeljavo sistema v njihovo okolje.«

Napišite svoj komentar

Da boste lahko napisali komentar, se morate prijaviti.
Tovarna
Dobre prakse
(reportaža) Kako je organizirana tovarna japonskih robotov v Kočevju
Tovarna leta
industrija 4.0
Dobre prakseAna Ivančič (reportaža) Kako je organizirana tovarna japonskih robotov v Kočevju

Industrija 4.0 v praksi; kako poteka proizvodnja visokotehnoloških robotov

Tovarna
Kako Krka in Novartis Slovenija povečujeta učinkovitost in dodano vrednost?
Tovarna leta
Redakcija Tovarna leta Kako Krka in Novartis Slovenija povečujeta učinkovitost in dodano vrednost?

Na konferenci Pametna industrija bomo lahko med drugim izvedeli, kako Krka s pomočjo industrije 4.0 povečuje produktivnost in viša dodano vrednost, ter kako Novartis Slovenija z umetno inteligenco povečuje učinkovitost in konkurenčnost na trgu.

Tovarna
Novice
Nadgradnje informacijske tehnologije bodo pogostejše
Tovarna leta
digitalizacija
NoviceSabina Petrov Nadgradnje informacijske tehnologije bodo pogostejše

Skupaj z uporabo umetne inteligence so sprotne nadgradnje IT glavni trend pri uvajanju novih informacijskih orodij.

Tovarna
Dobre prakse
Tudi v industriji večja skrb za kibernetsko varnost
Tovarna leta
kibernetska varnost
Dobre prakseSabina Petrov Tudi v industriji večja skrb za kibernetsko varnost

Novi zakon o informacijski varnosti bo moralo spoštovati okoli 800 gospodarskih družb, ocenjuje vladni urad za informacijsko varnost.

Tovarna
Novice
Kje Hidria uporablja umetno inteligenco?
Tovarna leta
Pametna industrija
NoviceRedakcija Tovarna leta Kje Hidria uporablja umetno inteligenco?

Na konferenci Pametna industrija bo Hidria razkrila izkušnje o uporabi umetne inteligence v proizvodnji in jih prikazala na konkretnih primerih uporabe. Izkoristite še danes omejeno možnost predprijave s 25-odstotnim popustom za konferenco Pametna industrija..

Tovarna
Dobre prakse
Nad varnostna tveganja z jasnim in bolj sistematičnim pristopom
Tovarna leta
kibernetska varnost
Dobre prakseSabina Petrov Nad varnostna tveganja z jasnim in bolj sistematičnim pristopom

Direktiva NIS 2 poslovodstvom nalaga nenehno izobraževanje na področju kibernetske varnosti.

Tovarna
Novice
Zasebna omrežja 5G kot gonilo razvoja pametne industrije
Tovarna leta
brezžične tehnologije
NoviceSabina Petrov Zasebna omrežja 5G kot gonilo razvoja pametne industrije

Za podjetja z visokimi zahtevami po zmogljivosti, varnosti in zanesljivosti so ključnega pomena za izboljšanje poslovnih procesov.

Tovarna
Novice
(kibernetska varnost) Na mizi novi osnutek zakona o informacijski varnosti
Tovarna leta
zakonodaja
NoviceSabina Petrov (kibernetska varnost) Na mizi novi osnutek zakona o informacijski varnosti

Za komentarje, pripombe oziroma predloge k zakonskemu osnutku je čas do 31. maja.