Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je svojo življenjsko pot sklenil okoli poldneva na terminalu 2F.

Foto: AP
Foto: AP

Obstal in ostal na letališču

Zaradi nasprotovanja šahu je postal Nasseri leta 1977 politični begunec. Čeprav mu je država razveljavila potni list, je svojo srečo za pridobitev političnega azila poskusil v Evropi in odobrili so mu azil v Belgiji. Po očetu je bil Iranec in po materi Britanec, zato se je leta 1988 odpravil v Veliko Britanijo, da bi poiskal svoje sorodnike. A dlje od Pariza ni prišel. Ko se je vkrcal na letalo za britansko letališče Heathrow, so ga, saj ni imel potnega lista, napotili nazaj na letališče Charlesa de Gaulla. Francoska policija ga ja aretirala zaradi nedovoljenega vstopa v državo, a ker je bil oseba brez države (ang. stateless person), ga niso mogli deportirati. Njegovi novi dom je bil naslednjih skoraj osemnajst let terminal 1.

Sorodna novica Življenje na letališču ali lov na fantoma s Šeremetjeva

"Je del letališča. Vsi ga poznamo," so ga opisovali zaposleni na letališču. Imel je svojo mizo, svoj stol, svoj prostor. Sam sebe je imenoval za "sira Alfreda", saj je študiral v Veliki Britaniji in govoril angleško. Pri sebi je imel stvari iz svojega kovčka, za hrano in preostale potrebščine pa se je zanašal na letališko osebje. Večkrat sta ga obiskovala duhovnik in zdravnik, ki sta delala na letališču Charlesa de Gaulla. Vsak dan ob 5.30 se je še pred prihodom potnikov na stranišču obril. Vsak večer je opral svoja oblačila.

Leta 1992 je francosko sodišče razsodilo, da ga z letališča ne smejo izgnati, a da tudi vstopa v državo nima. Nato so mu leta 1999 vendarle odobrili azil v Franciji in pravico do bivanja v državi. A njegov odvetnik je po poročanju France24 takrat pojasnjeval, da je Nasserija strah zapustiti letališče in da ne ve, kam naj gre.

Po njegovi zgodbi so posneli hollywoodski film

Njegova zgodba je leta 2004 navdihnila hollywoodskega režiserja Stevena Spielberga, da je posnel film Terminal, v katerem je glavno vlogo odigral Tom Hanks, in sicer moškega, ki obstane na letališču JFK v New Yorku, potem ko njegovo državo zajame revolucija.

Zaradi šibkega zdravja so Mehrana Karima Nasserija julija leta 2006 prepeljali v bolnišnico, kjer je bil v oskrbi pol leta. Nato je živel v domu za brezdomce v Parizu.

Za inspiracijo za film je sicer po poročanju Deutsche Welle dobil 250.000 dolarjev, leta 2004 je izšla tudi njegova avtobiografija. Zdaj naj bi porabil večino denarja in se pred nekaj tedni vrnil na pariško letališče, so poročali mediji.