EU si že nekaj časa prizadeva za krepitev skupne obrambe. Foto: Reuters
EU si že nekaj časa prizadeva za krepitev skupne obrambe. Foto: Reuters

Instrument za krepitev obrambne industrije s skupnimi javnimi naročili (EDIRPA) bi v prihodnjih dveh letih črpal sredstva iz proračuna EU-ja in državam pomagal nadomestiti zaloge orožja, potem ko so se te v številnih članicah EU-ja izpraznile zaradi pošiljk v Ukrajino.

Evropska komisarka za konkurenco in izvršna podpredsednica Evropske komisije Margrethe Vestager je dejala, da so "članice sprejele drzne ukrepe in Ukrajini poslale nujno potrebno opremo za obrambo; EU jim bo v duhu solidarnosti pomagal obnoviti te zaloge s spodbujanjem skupnih javnih naročil".

"Države EU-ja so črpale iz svojih zalog streliva, lahkega in težkega topništva, protiletalskih in protitankovskih obrambnih sistemov ter celo oklepnih vozil in tankov," je pojasnil evropski komisar za notranji trg Thierry Breton in dodal, da je to ustvarilo dejansko ranljivost, ki jo je zdaj treba nujno odpraviti.

Instrument naj bi po navedbah Evropske komisije spodbudil skupne nakupe orožja v sodelovanju med članicami EU-ja, s tem pa omogočil prihranke pri stroških.

Poraba za obrambne zmogljivosti v Evropi se med 27 državami članicami EU-ja zelo razlikuje in ni usklajena, kar je povzročilo določene kritike, da se sosednje države pogosto medsebojno spopadajo za naložbe, to pa posledično zvišuje cene.

Že leta potekajo tudi razprave o tem, ali bi se moral EU bolj poenotiti glede obrambnih vprašanj. Države članice, od katerih je večina tudi v zvezi Nato, se pogosto niso želele strinjati z ukrepi za usklajevanje vojaških zmogljivosti na ravni Unije.

V zadnjih letih so se na pobudo Francije okrepile ambicije glede skupne obrambe EU-ja, vključno z vzpostavitvijo evropskega obrambnega sklada, ki zagotavlja sredstva v vrednosti osem milijard evrov za obdobje 2021–2027.

Če bo novi instrument EDIRPA potrjen, bo torej omogočal usklajene nakupe orožja – pod pogojem, da bo sodeloval konzorcij vsaj treh držav članic, nakupi pa naj bi bili namenjeni zagotavljanju najnujnejših obrambnih potreb. Evropska komisija je sporočila, da računa na hitro sprejetje predloga, da bi lahko instrument začel delovati že do konca leta 2022.