Julian Assange na posnetku iz leta 2012, ko se je zatekel na ekvadorsko veleposlaništvo v Londonu, kjer je prebival skoraj sedem let. Foto: AP
Julian Assange na posnetku iz leta 2012, ko se je zatekel na ekvadorsko veleposlaništvo v Londonu, kjer je prebival skoraj sedem let. Foto: AP

Razstava States of Violence, ki jo Wikileaks pripravlja z londonsko umetniško organizacijo A/political in hamburško organizacijo za svobodo obveščanja Wau Holland fundacijo, bo na ogled od 24. marca do 8. aprila.

Velika Britanija ugodila zahtevam ZDA
Spomnimo, Julian Assange (1971) je med letoma 2010 in 2011 na spletnem portalu Wikileaks objavil množico strogo tajnih vojaških dokumentov, ki so razkrivali tudi zločine ameriške vojske v Iraku in Afganistanu. Objavljeni dokumenti so razkrili, da je ameriška vojska v obeh državah ubila na stotine civilistov v neprijavljenih incidentih, drugi dokumenti pa so razkrili, da so iraške sile ubile 66.000 civilistov in da so mučile zapornike. Assange je v priporu v Londonu že od leta 2019, potem ko mu je gostoljubje odreklo tamkajšnje ekvadorsko veleposlaništvo, kamor se je zatekel leta 2012. Lani poleti pa je Velika Britanija ugodila zahtevi ZDA za njegovo izročitev.

Če umetnost razkriva resnico, potem je Julian Assange največji umetnik svoje generacije, in namesto da bi gnil v zaporu, bi ga morali slaviti, ker je temeljito spremenil novinarsko krajino.

J. Farrell in C. Schlosberg

Obiskovalci bodo "sodelovali pri istem zločinu"
Kot del razstave bodo obiskovalci ob vstopu v galerijo v roke prejeli dele omenjene diplomatske pošte. Gre za potezo, zaradi katere bi lahko bil obiskovalec preganjan po zakonu o vohunjenju iz leta 1917, zaradi katerega mu grozi 175 let zapora. "Vsi obiskovalci bodo sodelovali – aktivno ali pasivno – pri istem zločinu, zaradi katerega Assangeu grozi izročitev. Gesta, ki želi nam vsem razkriti nevidno nevarnost zakona," je za Art Newspaper povedal tiskovni predstavnik organizacije A/political.

V strogo varovanem zaporu zaradi objavljanja resnice
Po besedah ambasadorja Wikileaksa Josepha Farrella in umetnostne svetovalke pri fundaciji Wau Holland Chloe Schlosberg je njihov cilj pravzaprav preprost: "Združiti ljudi, ki podpirajo Wikileaks in Juliana Assangea". Ob tem sta Wikileaks označila za "preganjano organizacijo" in dodala, da "Julian Assange sedi v strogo varovanem zaporu, ker objavlja resnico o vojni in vladni korupciji. Posledično bolj kot večina razumemo, kaj pomeni živeti in delati v zahrbtnih in skrivnih stanjih nasilja. (...) Bili smo zelo uspešni s shodi in demonstracijami v podporo Julianu. Tukaj ustvarjamo priložnost, ki ljudem omogoča, da razmislijo in preudarijo o resnosti tega, kar sta Julian in organizacija prestala v zadnjih 16 letih".

Na postavitvi bodo na ogled dela, ki natančno preučujejo tehnike vladnega zatiranja, vse od vojne in mučenja do policijske brutalnosti in nadzora. Med avtorji del so umetniki, glasbeniki, aktivisti in preiskovalni novinarji, kot so Aj Vejvej, umetniški dvojec Peter Kennard in Cat Phillipps, Dread Scott, Cassils, Regina Jose Galinda, Santiago Sierra in Kendell Geers. Vodenje spremljevalnega programa so zaupali hiphoperskemu umetniku in aktivistu Lowkeyju.

Sorodna novica Slovenski center PEN Assangea izvolil za častnega člana

Kot kanarček v premogovniku za vladno korupcijo
Na razstavi bo sodelovala tudi fundacija nedavno umrle Vivienne Westwood, ki je bila po Farrellovih besedah "resnično velika prijateljica Juliana Assangea in ga je neutrudno podpirala. V njem je videla duha resnice in prepoznala pomen tega, da se obravnava kot 'kanarček v premogovniku' za vladno korupcijo". Mimogrede, Assange se je lani spomladi v zaporu poročil s svojo odvetnico Stella Moris, s katero sta starša dveh fantkov. Vivienne Westwood je oblikovala tako obleko za nevesto kot tudi za ženina, ki se je zaradi škotskih korenin svojih staršev odločil za kilt.

Govoriti resnico je lahko tudi radikalno dejanje
Joseph Farrell in Chloe Schlosberg sta poudarila pomen umetnosti kot sredstva za izogibanje cenzuri in opozarjata na tveganje, ki ga Assangeeva izročitev predstavlja za vse nas. "Brez svobodnega tiska ne morete imeti demokracije. Gre za boj za vse naše pravice, ne le za svobodo Juliana Assangea. Umetnost in ta razstava sta popoln forum za pripovedovanje zgodbe o stanjih nasilja. Če umetnost razkriva resnico, potem je Julian Assange največji umetnik svoje generacije, in namesto da bi gnil v zaporu, bi ga morali slaviti, ker je temeljito spremenil novinarsko krajino."

Dodala sta še: "Zdaj je na plečih tistih, ki ga podpirajo, da se zberejo, protestirajo, glasno vzklikajo, da mora biti ta človek leta 2023 svoboden. Ko so vložki tako visoki, je govoriti resnico radikalno dejanje." Wikileaks bo kot del svojega novinarskega arhiva objavil tiskano kopijo diplomatskih depeš v celoti. Arhiv, ki obsega 1000 knjig in tehta več kot tono, si bo javnost lahko ogledala pozneje v tem letu.