Kaja Juvan je bila zelo razočarana, saj je bila na pragu zmage v odločilnem nizu. Foto: www.alesfevzer.com

Teniška igrišča Bonifike v Kopru so danes in v soboto prizorišče dvoboja med Slovenijo in Romunijo za uvrstitev na zaključni turnir ženskega pokala Billie Jean King. Slovenija je trenutno med dvajsetimi najboljšimi reprezentancami na svetu, z zmago nad Romunijo pa bi si prvič izborila nastop na finalnem turnirju dvanajstih ekip, ki bo novembra. A že po prvem dnevu v Kopru je jasno, da se to verjetno ne bo zgodilo, saj bi morala Slovenija po dveh petkovih porazih v soboto dobiti vse tri obračune.

Pomočnik Jasona Kidda pri Dallas Mavericksih Marko Milić je bil na tribuni. Njegova hčerka Ela Nala je velik talent. Foto: www.alesfevzer.com

Prvi niz uvodne tekme po slovenskih notah
Kaja Juvan, 121. igralka sveta, je za uvod izgubila proti Ani Bogdan s 6:3, 3:6 in 4:6. Dvoboj je Ljubljančanka, ki je imela po smrti očeta tekmovalni premor, dobro odprla in že v drugi igri tekmici odvzela začetni udarec, potem ko je izkoristila tretjo priložnost. 58. igralka sveta se je v prvem nizu Slovenke večkrat lotila preveč agresivno, kar je drago plačala z (ne)vsiljenimi napakami. V deveti igri je morala za obstanek uprizoriti brejk, a ji to ni uspelo. Kaja Juvan, ki je sicer zelo dobro igrala na osnovni črti, si je priigrala tri zaključne žogice, izkoristila je zadnjo za zmago v prvem nizu s 6:3.

Ela Nala Milić, Nina Potočnik, Živa Falkner in Pia Lovrič so glasno navijale za najboljši slovenski igralki. Foto: www.alesfevzer.com

V nadaljevanju agresivnejša igra tekmice
V drugem nizu, ki ga je zmotil dež, je Romunka zaigrala agresivneje, hitro je sledil odvzem začetnega udarca za vodstvo z 2:0. A je Kaja Juvan vrnila z isto mero. Niz se je nato prelomil v šesti igri, v katerem je Ana Bogdan z natančno odmerjenimi 'returni' zlomila tekmico in ji še drugič odvzela servis za vodstvo s 4:2. Brejk je v naslednji igri potrdila, niz je Slovenka izgubila s 6:3.

Dve žogi za 5:0, potem pa ...
V tretjem nizu je kazalo, da Kaja Juvan drvi zmagi naproti, saj je imela pri vodstvu 4:0 prednost 40:15, vendar je tekmici uspel brejk. Ne samo to, isto se je zgodilo pri 4:2, ko je Slovenka znova zapravila dve žogi za peto osvojeno igro. Ana Bogdan je ohranjala visok ritem in se po sedmi zaporedni osvojeni igri (zadnjo igro je dobila brez izgubljene točke) veselila zmage.

Juvan: Točka ali dve in dvoboj bi se prevesil na mojo stran
"Dala sem vse od sebe, se borila do zadnjih atomov moči, a v zaključku dvoboja je imela Romunka več moči. Žal mi je, da se je tako razpletlo, saj sem bila res blizu zmage. Točka ali dve in dvoboj bi se prevesil na mojo stran. Ves tretji niz sem si govorila, da moram igrati točko po točko. Držala sem se načrta, a se mi taktika žal ni iztekla. Morda mi je manjkal tudi kanček sreče. Vseeno moram biti zadovoljna s prikazano igro, predvsem pa z borbenostjo in željo," je poudarila Juvan.

Tamara Zidanšek je bila prav tako v dobrem položaju v zadnjem nizu, a je izgubila zadnje štiri igre. Foto: www.alesfevzer.com

Tamari Zidanšek ni uspelo izenačiti izida
Slovenski navijači v Kopru so pričakovali, da bo Tamari Zidanšek uspelo izenačiti izid, vendar je dvoboj z Jaqueline Cristian izgubila z 1:6, 6:4 in 3:6.

Konjičanka, ki je predlani igrala v polfinalu Rolanda Garrosa, je bila raztresena v uvodnem nizu. Hitro je izgubila prvih pet iger.

V drugem nizu sta tekmeci zadržali igre na svoj servis, v deseti igri pa je Romunka izgubila začetni udarec in odločal je tretji niz.

Nervoza je bila velika, napake so se vrstile na obeh straneh. Zidanšek je v peti igri le zadržala servis in povedla s 3:2, nato pa si v šesti igri pri 30/40 zagotovila še priložnost za brejk. To je bil ključni trenutek, saj je ni unovčila. Cristian je izenačila na 3:3 in nato osvojila še zadnje tri igre.

Jaqueline Adina Cristian je bila lani že na 58. mestu lestvice WTA, trenutno pa je 180. igralka sveta. Vsekakor je realno precej boljša, a je imela težave s poškodbami. Foto: www.alesfevzer.com

Igra Cristianove ji res ne leži
To je bil njun tretji dvoboj v zadnjih mesecih in prav vse je v treh nizih dobila Cristian. "Očitno mi Jaqueline res ne leži. A zanimivo, da so bili vsi ti dvoboji izenačeni, kakovostni, zakaj ne morem zmagati, pa res ne vem. Zelo sem zadovoljna s prikazanim tenisom v drugem in tretjem nizu, a hkrati razočarana, saj sem čutila, da lahko zmagam. A vsega še ni konec. V soboto se lahko zgodi še marsikaj. Imamo odlično vzdušje v ekipi. Vemo, da igramo dober tenis, da se znamo boriti in prepričana sem, da nam tudi motivacije za preobrat ne bo manjkalo."

Kraševec ostaja optimist pred soboto
Razočaranja ni mogel skriti kapetan Slovenije Andrej Kraševec. "Vsekakor smo pričakovali nekoliko drugačen razplet po prvem dnevu. Žal mi je predvsem dvoboja Kaje, ki je imela skoraj že dobljeno partijo, a jo je v odločilnih trenutkih izdala nekoliko slabša fizična pripravljenost od tekmice. Tamari nimam kaj zameriti, saj se je po slabem začetku pobrala, izenačila dvoboj, a je nato Romunka v zadnjem nizu zaigrala res fenomenalno."

Kraševec: Po zaostanku z 0:2 ne bomo vrgli puške v koruzo

Kljub zaostanku, ki pomeni, da bi Slovenija za zmago v soboto potrebovala tudi uspeh v zadnji igri dvojic, v kateri sta na papirju favoritinji Romunki, Kraševec ne razmišlja o beli zastavi. "To so vse igralke, ki igrajo vrhunski tenis in pri katerih malenkosti odločajo o zmagi. Danes se nam ni izšlo, vendar jutri je nov dan, zato ostajam optimist. Morali se bomo čim bolje regenerirati tako fizično kot psihično, se pošteno pogovoriti in skušati obrniti izid."

Težka naloga za Slovenke
V soboto sta ob 11. uri najprej predvideni dve posamični partiji, ob morebitnem izenačenem izidu pa bo o zmagovalcu odločala igra dvojic.

V slovenski ekipi, ki jo vodi kapetan Andrej Kraševec, so tudi Nina Potočnik, Pia Lovrič in Ela Nala Milič. Dekleta so lani v tem času nastopala še v evroafriški skupini, nato pa novembra v Velenju senzacionalno premagala Kitajsko.