Šah-mat v petih minutah. Od 0:1 za City do 2:1 za United med 78. in 82. minuto derbija v Manchestru. Foto: Reuters

Manchester United je s peto zaporedno prvenstveno zmago napredoval na tretje mesto, ob čemer le še točko zaostaja za drugouvrščenim Manchester Cityjem. Zmaga rdečih nad modrimi je voda na mlin šampionskim ambicijam Arsenala, ki ima dodatnih pet točk naskoka, v nedeljo popoldne pa ga čaka severnolondonski derbi pri Tottenhamu.

Trenutek zmede za Man City in gledalce

Glavna tema pogovorov po tekmi je bilo sporno Rashfordovo spremljanje žoge. Angleški reprezentant je bil v prepovedanem položaju, a ni sprejel podaje, zato pa je podajo v izenačujoči gol spremenil Bruno Fernandes.

"Ni imel vpliva, saj nihče ni bil blizu njega," je mnenje Portugalca. Sam Rashford pa je dodal: "Vsaj poskuša z nečim, vse je mogoče."

"Rashford je bil v prepovedanem položaju, bil je motnja za našega vratarja in osrednja branilca," je podal svoj pogled poraženi gostujoči trener Pep Guardiola, ki je kljub zaostanku in lovu na izenačenje opravil eno samo menjavo. "Za tekmeca je bil to trenutek zmede. A če sledimo pravilom, se ni dotaknil žoge, ni se vmešaval in zato je bil gol. Bruno je prišel od zadaj," je o pravilnosti odločitve VAR-a prepričan zmagoviti strateg Erik ten Hag, ki je z menjavami postavil temelje petminutnega preobrata.

37. minuta derbija na Old Traffordu je prinesla največjo priložnost prvega polčasa, a je Ederson dobro zaprl prostor za strel Rashforda. Reuters

Rashford sprva osmoljenec prvega dela

Začetek manchestrskega derbija je bil zaspan in predvsem taktičen, kar dokazujeta zgolj dva poskusa strelov v prve pol ure! Igra se je razživela po dobre pol ure, ko je imel dvakrat priložnost vroči Marcus Rashford. Najprej je nad globinsko žogo iz vrat nespretno prišel Ederson, a napadalec rdečih vragov ni izkoristil darila, saj je streljal premedlo, da ne bi žoge pred golovo črto ustavil branilec Akanji.

Čez tri minute nova globinska žoga na Rashforda, čigar strel je iz bližine branil Ederson, ki je tokrat bolje odmeril svoj izlet iz gostujočih vrat. Kmalu je sledila še najzrelejša priložnost meščanov, ko je z razdalje sprožil bočni branilec Kyle Walker. Nekaj trenutkov zatem se je Rashford ulegel na zelenico zaradi bolečin v mišicah in vse do konca tekme igral z vidnimi težavami, a kljub temu na koncu postal veliki junak derbija.

Skok in strel z glavo Grealisha, ki je takoj po vstopu v igro tehtnico prevesil na stran gostujočega Cityja, kar pa je bil edini strel v okvir vrat Davida De Gee! Foto: Reuters

City zadel s prvim strelom v okvir

Po odmoru so sinjemodri konkretneje krenili v napad. Brezidejnega Phila Fodna je v 57. minuti zamenjal Jack Grealish, ki se je že čez tri minute vpisal med strelce. Man City je kombiniral po desni strani, Riyad Mahrez je zaposlil Kevina De Bruyna, ki se mu je le uspelo otresti tako Freda kot Casemira in poslati nevaren predložek na drugo vratnico. Z visokim skokom je pridrvel rezervist Grealish in neubranljivo zadel za 1:0 s prvim strelom v okvir vrat Cityja.

VAR: Rashford ni vplival na igro

V naslednje četrt ure je delovalo, da imajo gostje vse pod nadzorom, ko je prišel veliki preobrat domačih z goloma v pičlih petih minutah. V 78. minuti je Man United izenačil, na videz iz jasnega prepovedanega položaja. Z desne strani je podal Casemiro, žogo je pokrival in ves čas spremljal, a ne tudi sprejel Rashford, ki je bil v kilometrskem prepovedanem položaju. Pritekel je Bruno Fernandes in z roba kazenskega prostora z zavitim strelom matiral Edersona. Sprva razveljavljeni gol je bil nato priznan po posredovanju VAR-a, s čimer pa se gostje zlepa niso sprijaznili.

Rezervist Garnacho v drugo našel strelca

Izenačujoči gol Bruna Fernandesa, ki bo še dvigal prah v nogometnem svetu. Po mnenju sodnikov Rashford, ki je bil v prepovedanem položaju, s spremljanjem žoge ni vplival na igro ... Foto: Reuters

Pep Guardiola in meščani so se še vedno jezili, ko je gledališče sanj upravičilo svoj vzdevek. Nov hitri prehod igre Man Uniteda, Rashford je na levi strani oddal žogo rezervistu Alejandru Garnachu. Prvi poskus predložka je bil blokiran, a nato se je 18-letni Argentinec obrnil in poslal še podajo po tleh, naravnost na nogo Marcusa Rashforda, ki je med nogami Edersona zadel za 2:1. Jalovi zaključni juriš Cityja za izenačenje ni pokvaril zabave na Old Traffordu.

Statistika tekme: poskusi strelov 8:5, v okvir vrat 4:1 za Man United, na strani katerega je bila izrazito tudi kakovost priložnosti, ki so dale razmerje pričakovanega gola (xG) 1,62 – 0,65.

Čeprav z opaznimi težavami, je Rashford vztrajal na zelenici in poskrbel za zmagoviti preobrat. Pri tem je 25-letni napadalec nadaljeval strelski niz: zadel je tudi na sedmi tekmi po svetovnem prvenstvu! Foto: Reuters

Deveta zaporedna zmaga vragov, nova klofuta za meščane

Od ponižanja 2. oktobra lani, ko je bilo na Etihadu kar 6:3 za Man City, je ekipa Erika ten Haga odigrala 19 tekem in izgubila zgolj enkrat, zdaj pa dosegla že deveto zaporedno zmago v vseh tekmovanjih. Sočasno so rdeči vragi prekinili niz treh medsebojnih porazov proti meščanom, ki po svetovnem prvenstvu ne igrajo na svoji pričakovani ravni. Če so izbranci Pepa Guardiole pred tednom dni v FA-pokalu v prvem polčasu proti Chelseaju (4:0) pokazali, da še premorejo atomski napad, pa je med tednom sledila hladna prha v obliki izpada iz ligaškega pokala proti Southamptonu, zadnjeuvrščenemu klubu Premier lige.

Zmagoviti United z novim napadalcem

V petek pozno zvečer je rekorder po številu naslovov v obdobju Premier lige (13) uradno potrdil podpis pogodbe z novim napadalcem. Nizozemec Wout Weghorst je okrepil konico napada, kjer si je ten Hag želel neutrudnega rojaka, ki zna vstopati s klopi in prispevati svoj delež, kar je 30-letnik navsezadnje pokazal v razvpitem četrtfinalu SP-ja med Nizozemsko in Argentino, ko je z dvema zadetkoma ob koncu rednega dela izsilil podaljšek. Weghorst za derbi še ni bil na voljo, si ga pa je ogledal na tribuni v družbi svoje družine.

Liverpool je doživel šesti ligaški poraz, prednost točke pa se je spremenila v zaostanek dveh točk za Brightonom. Foto: Reuters

Brighton zasenčil in prehitel Liverpool

Novo nogometno soboto za pozabo so doživeli navijači in igralci Liverpoola. Na gostovanju pri Brightonu so bili brez ideje, tako da so gostitelji s tremi zadetki v drugem polčasu slavili visoko s 3:0. Solly March je dvakrat na hitro zadel na začetku drugega polčasa, prvič že v 46. minuti, drugič v 53. minuti. Za piko na i je 28-letni levokrilni vezist še podal za končnih 3:0, za kar je v 81. minuti s prvim prvenstvenim golom sezone poskrbel Danny Welbeck. Akcijo iz kota je začel Alexis Mac Allister, svetovni prvak z Argentino, v znamenju čigar je potekala tekma. Drugi zaporedni ligaški poraz za četo Jürgena Kloppa, ki zdaj za četrtim mestom zaostaja že za sedem točk.

Sobotne popoldanske tekme so prinesle tudi zmagi do tega kroga zadnjeuvrščenih dveh ekip: Southampton je z dvojčkom Jamesa Warda-Prowseja slavil pri Evertonu z 2:1, medtem ko je Wolverhampton doma ugnal West Ham z golom Daniela Podenca.