Nakup vozil bo hrvaško vlado stal 145,3 milijona dolarjev, za to pa bo dobila 62 bojnih vozil, 22 vozil za rezervne dele in pet za trening.

Skupna vrednost posla, ki ga je z Američani sklenila hrvaška vlada, je 196,4 milijona dolarjev, pri čemer bodo 51,1 milijona dolarjev prispevali Američani. To pomeni, da bo Hrvaška za nakup 89 oklepnikov na koncu odštela 145,3 milijona dolarjev. "Vozila so del programa sodelovanja med ZDA in Hrvaško iz leta 2017," je pojasnil hrvaški premier Andrej Plenković.

Vozila bodo opremljena z avtomatskim topom, strojnico in protioklepnimi raketami, njihova posodobitev pa bo v sodelovanju z Američani potekala v industrijskem obratu Đura Đakovića v Slavonskem Brodu. Ta bo po besedah Plenkovića tako dobil zagotovljeno delo, lahko pa bi postal tudi "servisni center širšega spektra".

Hrvaška sicer vozil ne bo dobila vseh naenkrat. Prva naj bi prispela leta 2023, nato pa bodo postopoma sledila še druga. Obenem se bodo krepile zmogljivosti v tovarni Đura Đakovića, kjer doslej še niso imeli izkušenj z vozili tipa bradley.

Nakup teh oklepnih vozil je v sredo komentiral tudi hrvaški predsednik Zoran Milanović in zbodel premierja, da je "končno sprejel odločitev". Hrvaška vojska namreč na ta dogovor čaka že od leta 2017, je spomnil, sicer pa je presodil, da gre za kakovostna bojna vozila, kar je za hrvaško vojsko tudi najpomembnejše.

Oklepno vozilo bradley ameriška vojska uporablja že od leta 1981, predvsem za zagotavljanje pehotne podpore tankom. Gre za vozila na gosenicah, oboroženo pa je lahko s strojnicami, topovi in raketami.