22.04

1 leto, 5 mesecev

Thermometer Blue Green 4,37

8

evropsko prvenstvo Madžarska Dragan Adžić slovenska ženska rokometna reprezentanca EP v rokometu za ženske 2022

Sreda, 16. 11. 2022, 22.04

EP V ROKOMETU ZA ŽENSKE 2022, 11. DAN

Madžarke dokončno razblinile slovenske sanje, znana oba polfinalna para

8

EHF Euro2022: Slovenija - Madžarska, slovenska ženska rokometna reprezentanca Ana Gros | Slovenke so klonile proti Madžarski. | Foto Grega Valančič/Sportida

Slovenke so klonile proti Madžarski.

Slovenska ženska rokometna reprezentanca je v Stožicah s porazom proti Madžarski s 25:29 na zadnji tekmi drugega dela in na skupno osmem mestu sklenila nastope na letošnjem evropskem prvenstvu. Slovenke so s porazom proti Madžarsko dokončno zapravile tudi vse teoretične možnosti za napredovanje v polfinale, po zmagi Švedske nad Hrvaško (31:27) pa so ostale tudi brez tretjega mesta v skupini, ki vodi na tekmo za peto mesto. Na zadnjem srečanju v skupini I je bila Danska boljša od Norveške (31:29), ki je doživela prvi poraz na prvenstvu. Petkova polfinalna para sta tako Danska - Črna gora in Norveška - Francija.

EP v rokometu za ženske 2022

Skupina I (Ljubljana), drugi del

Sreda, 16. november:
Madžarska : Slovenija 29:25 (14:14)

Dvorana Stožice, gledalcev 4263, sodnici: Merz in Kuttler (obe Nemčija).

Slovenija: Zec, Vojnovič, Pandžić, Klemenčič 2, Gros 6 (2), Omoregie 3, Žabjek, Stanko, Mavsar 1, Ljepoja 5, Zulić 2, Varagić, Lazović 2, Svetik 1 (1), Gomilar Zickero, Abina 3.

Madžarska: Szikora, Janurik, Füzi-Tovizi 2, Korsos, Albek 1, Debreczeni-Klivinyi 2, Marton 4, Töpfner, Pastor, Vamos 4, Klujber 9 (2), Kascor, Bordas, Kuczora 3 (2), Györi-Lukacs 4, Hornyak.

Sedemmetrovke: Slovenija 3 (3), Madžarska 6 (4).
Izključitve: Slovenija 6, Madžarska 4 minute.
Rdeči karton: /

Slovenska ženska rokometna reprezentanca je s porazom proti Madžarski sklenila nastope na letošnjem evropskem prvenstvu. S skupno tremi zmagami in tremi porazi je Slovenija na svojem osmem evropskem prvenstvu na koncu osvojila osmo mesto, kar je njena najboljša uvrstitev na evropskih prvenstvih. Do zdaj je bil največji uspeh reprezentance na Madžarskem leta 2004, ko je osvojila deveto mesto.

Iz ljubljanske skupine I so se na koncu med štiri uvrstile Danke in Norvežanke, iz skopske skupine II pa Francozinje in Črnogorke. Polfinalna para sta Danska - Črna gora in Norveška - Francija, tekme za končno peto mesto pa Švedska - Nizozemska. Vse tekme bodo v petek, 18. novembra, v ljubljanskih Stožicah, kakor tudi nedeljski finale.

Dragan Adžić je Slovenijo popeljal do osmega mesta na EP, kar je najboljša uvrstitev na evropskih prvenstvih. | Foto: Grega Valančič/Sportida Dragan Adžić je Slovenijo popeljal do osmega mesta na EP, kar je najboljša uvrstitev na evropskih prvenstvih. Foto: Grega Valančič/Sportida

Slovenke v težavah že v prvem polčasu

Kljub zgodnji uri se je na tekmi Slovenije in Madžarske v Stožicah zbralo 4.263 navijačev, ki so tudi na obračunu s slovenskimi vzhodnimi sosedi glasno bodrili domače rokometašice, tekma v ljubljanski areni pa se je začela z minuto molka v čast prezgodaj preminuli rokometašici Z'dežele Uli Kos.

Slovenke so proti Madžarski ekspresno odprle strelsko statistiko, kot prva je Slovenijo v vodstvo popeljala Nataša Ljepoja, a je na drugi strani sledil tudi hiter odgovor Madžark. V prvih dveh minutah so kot po tekočem traku padli kar štirje zadetki, na začetku četrte minute pa je Slovenija po uspešno izvedenem protinapadu Nine Zulić prvič na tekmi povedla z dvema zadetkoma prednosti (4:2).

Po nekaj hitrih zadetkih je nato ritem igre le nekoliko padel, v slovenskih vratih je nekajkrat uspešno posredovala tudi Maja Vojnović, v igro Slovenk se je prikradlo tudi nekaj napak, po katerih so Madžarke v osmi minuti izid poravnale na 4:4. Petminutni slovenski strelski mrk je na drugi strani nato vendarle prekinila Tamara Mavsar, a tudi zatem Slovenke niso kazale energije, ki jih je krasila na zadnjih tekmah, v napadu so bile večkrat brez prave ideje, v 14. minuti so nato Madžarke prvič na tekmi povedle (5:6), v 20. minuti je razlika prvič na tekmi narasla na dva zadetka (7:9).

Videno je bilo dovolj za Dragana Adžića, ki je na zapisnikarsko mizo položil zeleni karton in skušal z nekaj napotki dvigniti svoje varovanke. Nato je vendarle nekoliko bolj stekla igra v napadu, a so se začele kazati luknje v obrambi. Madžarke so nato do zaključka prvega polčasa vodile z dvema zadetkoma prednosti, v zadnjih minutah so Slovenke vendarle strnile svoje vrste in do konca prvega dela ujele priključek (14:14). V drugem delu prvega polčasa je nekaj svežine v slovensko izbrano vrsto vnesla Ema Abina, ki je bila s tremi zadetki tudi najboljša strelka Slovenk, pri Madžarski jih je šest dosegla Katrin Gitta Klujber.

Slovenija : Madžarska (foto: Grega Valančič/Sportida):

Fotogalerija
1 / 70

Strelski mrk v drugem polčasu

Slovenija tudi na začetku drugega polčasa ni našla rešitve za razpoložene madžarske strelke, ekipi sta ekspresno dosegali zadetek za zadetkom. Po nekaj neuspelih poskusih in napakah v igri je Slovenija nato v deveti minuti drugega polčasa po lepi podaji Barbare Lazović in zadetku Nataše Ljepoje šele prvič po vodstvu s 5:4 znova povedla (20:19).

A sledil je nov velik padec v igri in delni izid Madžarske s 4:0, po katerem so gostje v 13. minuti nadaljevanja prvič na tekmi povedle s tremi zadetki prednosti (23:20). Tudi v nadaljevanju igra Slovenk nikakor ni stekla, Madžarke so na polovici drugega polčasa vodile že s 24:20. V 18. minuti nadaljevanja je devetminutni strelski mrk Slovenk vendarle prekinila Elizabeth Omorgie, a so Madžarke spet hitro odgovorile.

Kljub neprepričljivi predstavi  so Slovenke v zaključku počasi, a vztrajno topile prednost. Po uspešno izvedeni sedemmetrovki Ane Gros so dobre štiri minute pred koncem prednost Madžark po dolgem času znižale na le dva zadetka (24:26), dobri dve minuti pred koncem so imele Slovenke veliko priložnost, da zaostanek znižajo le na gol, a je bila ob strelu neuspešna Barbara Lazović. Madžarke so na koncu brez težav tekmo pripeljale v svojo korist z 29:25.

EHF Euro2022: Slovenija - Madžarska, slovenska ženska rokometna reprezentanca Ana Gros | Foto: Grega Valančič/Sportida Foto: Grega Valančič/Sportida Razočaranje veliko

Slovenke so tako s porazom proti Madžarski zapravile tudi vse teoretične možnosti za napredovanje v polfinale, ki bi bilo sicer ob morebitnem uspehu možno le še v primeru, da bi Hrvaška osvojila vsaj točko proti Švedski in ob zmagi Norveške nad Dansko. Po tekmi je bilo razočaranje Slovenk veliko, nekatere niso mogle skriti solz razočaranja.

"Pred srečanjem je bila v ekipi prava energija, poskušale smo pozabiti tekmo z Norveško. Vedele smo, da moramo to tekmo zmagati, a se ni izšlo. Nismo spoštovale tega, kar smo se dogovorile v obrambi, tudi v napadu smo delale neumne napake. Nekako se nam vse skupaj na žalost ni poklopilo. Res mi je žal, ker bi bil povsem drugačen občutek, če bi zmagale to zadnjo tekmo," je po koncu poklapano dejala kapetanka Ana Gros, ki se sicer od tega turnirja naprej lahko pohvali z nazivom najboljše strelke v zgodovini slovenske izbrane vrste.

Za Slovenke je konec prvenstva. | Foto: Grega Valančič/Sportida Za Slovenke je konec prvenstva. Foto: Grega Valančič/Sportida

Po koncu je bilo znova nekaj govora o sodniškem kriteriju, še posebej je to izpostavila Barbara Lazović. "Razočarana sem. Če bi igrale še tri dni, ne bi zmagale, predvsem zaradi sodniškega kriterija. Res je, da na današnjem sosedskem obračunu nismo bile prave, bilo je premalo energije v obrambi. Očitno nas je ponedeljkov obračun z Norvežankami čustveno izpraznil, a glavni razlog za poraz je po mojem sodniški kriterij v korist Madžarske," je dejala 34-letna slovenska reprezentantka.

"Vse smo si močno želele te zmage, res smo se borile do konca, a žal se na koncu ni izšlo. Mogoče nas je malo preveč ponesla tudi naša velika želja. Danes nam nikakor ni stekla igra v obrambi, ki pa je bila tokrat spet ključ do zmage. Nismo se držale dogovorov, prisotnih je bilo ogromno čustev in rezultat je tu," pa je ob koncu s solznimi očmi dejala krožna igralka Nataša Ljepoja.

Slovenska rokometna reprezentanca Slovenija - Norveška Maja Vojnović
Sportal Slovenija upa na pomoč Hrvaške in Norveške

Madžarska : Slovenija 29:25 (14:14)
Klujber 9; Gros 6, Ljepoja 5, Omoregie in Abina 3, Klemenčič, Zulić in Lazović 2

*v polfinalu

V polfinale sta napredovali prvi dve reprezentanci, tretjeuvrščeni reprezentanci iz obeh skupin pa bosta igrali za peto mesto.