Rudi Panjtar, Vekoslav Korošec, Simon Štrancar in Simon Ferjuc na okrogli mizi o priložnostih, ki jih ponuja vodikova tehnologija / Foto: zajem zaslona

Smo zaspali pri vodikovih tehnologijah

Zeleni vodik bo igral ključno vlogo pri zagotavljanju večje energetske neodvisnosti. Kako smo nanj pripravljeni v Sloveniji, so odgovarjali razpravljavci na konferenci, ki so jo minuli teden pripravili na Gospodarski zbornici Slovenije.

Odlašanje pri razvoju vodikovih tehnologij ima lahko precejšnje posledice, so menili razpravljavci.

LjubljanaPrehod v nizkoogljično nevtralno družbo bo možen le z revolucionarno tehnološko prenovo industrije, ki bo podprta s temeljnimi spremembami v načinih proizvodnje, distribucije in porabe energije. Eden najpomembnejših energentov, ki bi pomenil preskok na tem področju, pa bo zeleni vodik, so se strinjali udeleženci tokratnega dogodka na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS).

Kot je v uvodu v konferenco, ki je potekala v okviru priprave Promocijsko vertikalnega pospeševalnika na področju vodikovih tehnologij, povedala izvršna direktorica GZS za strateški razvoj in internacionalizacijo mag. Marjana Majerič, moramo biti bolj ambiciozni na področju novih tehnologij, kot je zeleni vodik.

Vodik prinaša številne priložnosti

To bi lahko označili tudi kot sporočilo konference, ki se je zaključila z okroglo mizo, na kateri so udeleženci razpravljali o tem, kako spodbuditi razvoj vodikove verige v Sloveniji in kakšne priložnosti vodikove tehnologije ponujajo zagonskim podjetjem. Enega izmed načinov je demonstriral kar Simon Štrancar iz podjetja Quantum energy, ki je kar na parnem čistilcu predstavil, kako lahko vodik proizvajamo iz vodne pare. Tehnologija po njegovih besedah ponuja obilo priložnosti. V Quantum energy želijo namreč vodik proizvajati kar iz zbranih komunalnih in/ali industrijskih odpadkov. Kot pravi, bi z od 30 do 35 objekti, razporejenimi po celotni državi, bolj ali manj rešili problem komunalnih odpadkov pri nas. »Odpadki tako ne bi bili več zgolj odpadki, temveč bi predstavljali tudi vir energije,« je prepričan Štrancar.

Kot je ugotavljal Rudi Panjtar iz Kompetenčnega centra za sodobne tehnologije vodenja, je tudi na akademskem področju pri nas kar nekaj institucij, ki se ukvarjajo z vodikovimi tehnologijami, težava pa je nepovezanost. »Želimo zgraditi sistem slovenskega znanja, ki bi ga potem lahko plasirali na trg,« pravi Panjtar, ki dodaja, da gre za relativno drage tehnologije, zato so ključni tudi viri financiranja, prav tako pa bi tudi država morala strateško pristopiti do tega vprašanja.

Manjka »vodikova strategija«

Tudi Vekoslav Korošec iz GZS, ki ima v energetiki bogate in dolgoletne izkušnje, je prepričan, da bi morala država sprejeti strategijo na področju vodika, in to čim hitreje. »Odlašanje ima lahko velike posledice in tu je problem Slovenije,« pravi in dodaja, da bo morala politika pri prehodu v zeleno energijo sprejeti odločitev, podobno kot jo je pred dobrimi štiridesetimi leti ob odločitvi za gradnjo jedrske elektrarne.

Kot je bilo še slišati med razpravljavci, morajo biti vsi pilotni projekti vzpostavljeni do leta 2030, če želimo razogljičenje doseči do leta 2050. Zato je treba odločitve sprejemati takoj, saj že sedaj izgubljamo konkurenčno prednost in potencial dodane vrednosti, ki jo prinašajo nove tehnologije, in bomo ostali zgolj sledilci in uporabniki.

Več primerov dobre prakse v sosednji Hrvaški je omenil Simon Ferjuc iz družbe Tetida, ki že več let živi v Zagrebu. Meni, da je sredstev dovolj, priložnosti se odpirajo tudi v okviru Severnojadranske vodikove doline, treba pa se je povezovati, tudi medregijsko in meddržavno.

Oddajte svoj komentar

Kranj 16°

pretežno oblačno
vlažnost: 77 %
veter: SZ, hitrost: 29 km/h

12/20

petek

7/23

sobota

7/25

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

 

 

PRIREDITVE / Sv. Jošt, 17. maj 2024

Svete maše na Sv. Joštu

DELAVNICE / Kranj, 17. maj 2024

Uporaba GPS na pametnih telefonih

RAZSTAVE / Jelendol, 17. maj 2024

Najina narava

RAZSTAVE / Naklo, 17. maj 2024

Pregledna slikarska razstava

GLASBA / Škofja Loka, 17. maj 2024

Dobrodelni koncert

DELAVNICE / Begunje, 17. maj 2024

Uporaba pametnega telefona

IZLETI / Škofja Loka, 18. maj 2024

Majski izlet v Radence

 

 
 

 

 
 
 

Tudi družinski zdravniki v Sloveniji imamo dovolj / 16:03, 15. maj

Rozalija, besede ste mi vzela iz ust. Resnično, ko prideš v ZD misliš, da si prišel v mesto duhov. Enga jamranja z vseh strani. Odprite svoj...

Odkrili spominsko ploščo / 14:14, 15. maj

Pohvala za tako dejanje, ki je zgled za javen spomin na znane in neznane žrtve komunizma. V četrtek, 16. maja, na predvečer lani ukinjenega ...

Na Koroški Beli zagrozili s protestom / 13:26, 14. maj

Samo da ni Janša, pa čeprav ostanemo brez ceste.

Na Koroški Beli zagrozili s protestom / 09:34, 14. maj

Trenutno stanje je čisto v redu. Alenka ima prav, da je ustavila projekt. Janša je samo metal denar v nepomembne projekte.

Na Koroški Beli zagrozili s protestom / 09:20, 14. maj

Sami si ste krivi, da obvoznice ni. Kar ste izvolili, to imate!

Ne delajo skrajnosti, ampak »normalo« / 14:22, 13. maj

Kategorija: Nasveti. A ne bi bilo bolj pravilno kategorizirano med reklame

Ne delajo skrajnosti, ampak »normalo« / 08:19, 13. maj

Upam, da je kvaliteta storitev kaj boljša kot pred 20 leti.