Foto: BoBo/Luka Dakskobler
Foto: BoBo/Luka Dakskobler

Da bi preprečili vžig intervencijsko požaganega lesa, ki je ostal od posek, namenjenih omejevanju požara, je poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan izdal odredbo, da je treba ta les odstraniti najpozneje do 20. avgusta.

Župani občin Komen, Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko in Mestne občine Nova Gorica ter predstavniki Zavoda za gozdove in družbe Slovenski državni gozdovi so se na sestanku dogovorili, da bodo les, ki leži ob poteh in na posekah, poskušali čim hitreje odstraniti in ga predelati, najverjetneje v sekance, so povedali po sestanku.

Lastniki gozdov, kjer je bila opravljena poseka, bodo lahko požagan les s svojih parcel odstranili sami, o čemer morajo obvestiti pristojne do ponedeljka, 1. avgusta. Navodila in kontaktne podatke bodo občine na svojih spletnih straneh, družbenih omrežjih in oglasnih deskah objavile v četrtek dopoldne.

Če lastniki posekanega lesa ne bodo pospravili iz svojih gozdov, jih bosta na stroške države odstranila Zavod za gozdove in Slovenski državni gozdovi. Predelan les bodo prodali po tržni ceni in neto zaslužek glede na površino posekanega gozda razdelili med lastnike gozdov, so še pojasnili.

Namen odredbe je preprečevanje širjenja požara na goriškem delu Krasa, ob tem pa tudi nemoten dostop intervencijskih ekip ter preprečevanje stika med gozdom in naselji na tem območju. Poudariti pa je potrebno, da gre pri tem le za požagan in posekan les med intervencijo. in sicer ob gozdnih oziroma požarnih cestah ter pri ustvarjanju protipožarnih presek, so dodali pri intervencijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko.

Kako sanirati pogoreli gozd