Nekdanji ameriški predsednik je imel na Twitterju 88 milijonov sledilcev. Foto: EPA
Nekdanji ameriški predsednik je imel na Twitterju 88 milijonov sledilcev. Foto: EPA

Trump je na okrožnem sodišču na Floridi vložil zahtevo, naj sodišče odredbi ponovno aktivacijo računa, ker naj bi člani ameriškega kongresa Twitter "prisilili", da dezaktivira njegov račun.

Twitter je Trumpov profil onesposobil 8. januarja, dva dni po tem, ko je množica vdrla v ameriški Kapitol. Do napada je prišlo po Trumpovem govoru, v katerem je zatrdil, da je na novembrskih volitvah izgubil zaradi goljufije. Njegove navedbe so sicer zavrnila številna sodišča in volilna komisija.

Ko je Twitter deaktiviral Trumpov uporabniški račun, so pri podjetju zapisali, da njegovi čivki kršijo načela platforme, ki prepovedujejo poveličevanje nasilja. Twitter je še trdil, da bi lahko Trumpovi tviti "zelo verjetno" spodbudili, da se ponovijo dogodki, kot je bil vdor v Kapitol.

Twitter je Trumpov račun suspendiral 8. januarja. Foto: EPA
Twitter je Trumpov račun suspendiral 8. januarja. Foto: EPA

"Trump je Twitter primarno uporabljal za širjenje propagande in manipuliranje z javnim mnenjem," je njegovo tvitanje takrat za CNBC ocenil direktor oddelka za raziskovanje propagande na univerzi v Teksasu Sam Wooley.

Trumpovi odvetniki v zahtevi zdaj trdijo, da ima Twitter "določeno stopnjo moči in nadzora nad političnim diskurzom v državi, ki je nemerljiva, zgodovinsko brez primere in zelo nevarna za odprto demokratično razpravo". Twitter se na navedbe ni odzval.

Trumpov megafon

Trump je bil pred blokado reden uporabnik Twitterja, na katerem je imel 88 milijonov sledilcev, pri čemer je družbeno omrežje po navedbah Reutersa uporabljal "kot svoj megafon".

Trumpovi odvetniki so v zahtevi še navedli, da lahko talibani v Afganistanu tvitajo o svojih vojaških zmagah, Trumpovi tviti pa so bili med njegovim predsednikovanjem označeni kot "zavajajoče informacije".

Julija je nekdanji predsednik že vložil tožbo proti Twitterju, Facebooku in Alphabetu (starševsko podjetje Googla), ker naj bi "nezakonito utišali konservativna stališča".