Foto: EPA
Foto: EPA

Makedonski premier Dimitar Kovačevski je dejal, da je predlog nesprejemljiv in neresen, saj so odnosi v državi urejeni z ohridskim sporazumom, ki so ga podpisale vse stranke, njegova garanta pa so ZDA in EU. Na njegovi podlagi je Severna Makedonija primer sobivanja in uresničevanja pravic vseh etničnih skupnosti v državi, je poudaril po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug.

Albanska stranka Alternativa, ki je po izstopu iz vlade v javnost prišla z omenjenim predlogom, po številnih negativnih odzivih nanj in opozorilih, da gre za nevarno idejo, trdi, da niso mislili na spremembo ustave ali odpoved ohridskemu sporazumu, temveč si samo želijo boljšega sodelovanja skupnosti z albansko večino, čeprav še ne vedo, na kakšen način, poroča Radio Slobodna Evropa.

Po njenem izstopu je v vlado vstopila druga albanska stranka, Zveza za Albance. Njen predsednik Ilmi Aziri je zavrnil predlog z besedami, da želi Alternativa samo pridobiti politične točke in da pomeni predlog korak nazaj za albansko skupnost v državi.

Poudaril je, da kosovski model ni primeren za Severno Makedonijo. Srbi na Kosovu predstavljajo od tri do štiri odstotke tamkajšnjega prebivalstva, tako kot Albanci v Srbiji. "Tam naj ga uporabijo v skladu z recipročnostjo," je dodal in izpostavil, da je v Severni Makedoniji več kot tretjina prebivalcev Albancev, ki so konstitutiven narod, živijo po vsej državi, ne pa v enklavah.

Predlog Alternative je obsodila tudi največja albanska stranka v državi Demokratična unija za integracijo (DUI). Vodja največje opozicijske stranke VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski pa je v odzivu spomnil, da je ohridski sporazum del ustave, in opozoril pred spodbujanjem medetničnih napetosti.

Skupnost srbskih občin na Kosovu je v zadnjem času v središču dialoga med Prištino in Beogradom, saj Srbija vztraja pri njeni vzpostavitvi pred dogovorom o drugih vprašanjih.