21 točk Luke Dončića v prvi četrtini je razorožilo Jaa Moranta in Grizlije. Slovenski superzvezdnik je postal prvi igralec v novi sezoni, ki je v eni četrtini dosegel 20 točk ali več. Foto: Reuters

Zapravljena visoka prednost in boleč poraz na uvodni tekmi v Phoenixu je bila dobra lekcija za Dallas, ki tokrat ni ničesar prepustil naključju. Po uvodnem nagovoru na otvoritvi sezone 2022/23 na domačem parketu je Luka Dončić pokazal, kdo je gospodar Dallasa. Sam je zadel ali pa podal za prvih 20 točk Mavericksov! Večer je po treh četrtinah končal z 32 točkami, 10 podajami in 7 skoki.

Kidd: Igra na drugi ravni kot tekmeci

"To je neverjetno. Saj sploh ne vem, kaj naj izpostavim," je o Dončiću dejal novi soigralec Christian Wood, ki je k zmagi dodal 25 točk in 12 skokov, in dodal: "Kaj vse naredi v napadu, podaje, ki jih razdeli med soigralce, kako ponese celotno ekipo ... To je neverjetno."

Nad svojim prvim igralcem je bil razumljivo navdušen tudi trener Jason Kidd: "Trenutno igra na drugi ravni kot tekmeci. Približno tako, kot je igral lani v končnici, ko je bil na zelo visoki ravni."

Dončić – Memphis po 1/4: 21:17

S 14. zaporednim zadetim prostim metom za 3:2 je 23-letni Slovenec dosegel mejo 7000 točk v NBA-karieri, a to je bil šele začetek šova. Sprva mu je Ja Morant še odgovarjal, a se je po 6 točkah zvezdnik Memphisa ustavil, Dončića pa zlepa ne.

Luka je natresel tri trojke z leve strani, po prodorih zadeval izpod koša in vmes pokazal ves svoj igralni razpon, zaradi česar velja za favorita za osvojitev naziva najboljšega igralca v novi sezoni. Uvodno četrtino je LD77 zaključil z 21 točkami (met iz igre 8/10!), 4 skoki in 3 podajami. Na drugi strani je Memphis v prvih 12 minutah dosegel skupaj 17 točk, Mavsi pa so po prvi četrtini vodili z 39:17.

Wood natresel svoj delež košev

V drugi četrtini se je kot v Phoenixu znova razigral Christian Wood, pri čemer je bil natančen še s črte prostih metov (5/5) in prednost Mavsov proti Grizlijem je samo še naraščala, ob polčasu na +28 (64:38). Sredna lekcija v Phoenixa, ko so se Sunsi vrnili v 3. četrtini, je bila dobra učna ura Dallasu, ki tudi po odmoru ni popustil.

Center Christian Wood je postal prvi igralec v klubski zgodovini Mavsov, ki je na prvih dveh tekmah v dresu Dallasa dosegel po 25 točk ali več. Foto: Reuters

Hardaway zadel ob sireni

Dončić je dodajal nove točke, svoje je dodal še Spencer Dinwiddie, predvsem pa si je duška na Lukove podaje dajal center Wood. Vodstvo Dallasa se vso tretjo četrtino gibalo okoli +30 (90:58), prav ob zvoku sirene je Dončić z deseto podajo tekme na trojki našel Tima Hardawaya jr. za 99:71.

Piko na i postavil prišlek iz Evrope

Zadnjo četrtino je Dončić in celotna začetna peterka lahko mirno presedela ter se posvetila opazovanju rezervistov, saj je trener Jason Kidd v igro poslal vseh 14 razpoložljivih igralcev. Na koncu je tako imenovana tretja peterka dokončala delo, novinec v ekipi Tyler Dorsey je v pičlih 4 minutah igre dosegel kar 9 točk in je tudi postavil končni izid 137:96. Dorsey pred petimi leti debitiral za Atlanto, po menjavi pol sezone igral še za Memphis, nato pa si je košarkarsko ime ustvaril v Evropi pri Maccabiju in Olimpiakosu, poleti pa se podpisal z Dallasom. Zmaga za 41 točk je sicer rekordno visoka v zgodovini soočenj Mavericks – Grizzlies.

"Samo še naprej moramo tako igrati ..."

"Vsi gledalci, polna dvorana, to nas je poneslo. Igrali smo kot ekipa in igrali smo dobro obrambo. Vsi novinci pomagajo, poslušajo, odlično za zdaj. Samo še naprej moramo tako igrati," je v prvi kratki izjavi po prvi zmagi sezone še na parketu dejal Luka Dončić, ki je svojo izredno uvodno četrtino pokomentiral: "To sem samo jaz."

Sorodna novica Morant z 49 točkami v Houstonu ogret za soočenje z Dončićem
Neposredni dvoboj Luke Dončića in Jaja Moranta je v ospredju pozornosti nočnega obračuna med Dallasom in Memphisom. Foto: Reuters

Ponesrečen obisk Grizlijev v Dallasu

Grizliji so dobili obe tekmi na uvodu v sezono. Najprej so po podaljšku s 115:112 ugnali New York, v noči na soboto pa je s 129:122 padel še Houston. Na obeh tekmah je bil v ospredju eksplozivni organizator igre Memphisa Morant, ki je na prvi tekmi dosegel 34 točk, na drugi pa kar 49 ob metu izza črte 5/6. S povprečjem 41,5 točke je 23-letnik iz Južne Karoline zavzel vrh lestvice strelcev.

V torek v New Orleans

Memphis velja za eno izmed najobetavnejših ekip v Ligi NBA. V prejšnji sezoni so imeli razmerje 56:26 in v polfinalu Zahoda v šestih tekmah izpadli proti Golden Statu. Tako napadalno kot obrambno so bili med desetimi v ligi. Naslednjič se bodo Mavsi in Grizliji srečali šele marca, ko bodo v vsega devetih dneh odigrali vse tri preostale dvoboje rednega dela.

Naslednja tekma Dallas čaka v torek, ko bo gostoval v New Orleansu. Pelikani so dobili uvodni dve tekmi in naj bi krojili vrh Jugovzhodne skupine skupaj z Dallasom in Memphisom.

Tekme 22. oktobra:

DALLAS – MEMPHIS
137:96 (39:17, 25:19, 35:35, 38:25)
Dončić 32 (iz gre 12/23, za tri 4/9, prosti meti 4/5), 10 podaj in 7 skokov v 30 minutah igre, Wood 25 in 12 skokov, Hardaway 16, Dinwiddie 15, Dorsey 9 (v 4 minutah); Morant 20 (iz igre 6/12), Bane 14, Roddy 12.

CHICAGO - CLEVELAND 96:128
LaVine 23, Vučević 16 ... Dragić 4 (iz igre 2/4), 3 podaje in 2 skoka v 11 minutah; Mitchell 32, Mobley 16.

DENVER - OKLAHOMA CITY 122:117
Porter 22, Caldwell 21, Jokić 19, 16 skokov in 13 podaj ... Čančar ni igral; Gilgeous 28, Giddey 19, Muscala 18.

PHILADELPHIA - SAN ANTONIO 105:114
Embiid 40 (iz igre 14/25) in 13 skokov, Maxey 25, Harris 15; Vassell 22, Johnson 21, Jones 17, Poeltl 13 in 11 skokov.

INDIANA - DETROIT 124:115
Mathurin 27, Haliburton 24 in 10 podaj, Smith 19 in 15 skokov; Cunningham 22, Bey 20, 11 skokov, Ivey 17, 11 skokov.

ORLANDO - BOSTON 120:126
Ross 29, Banchero 23, Carter 15 in 12 skokov; Tatum 40 (iz igre 14/21) in 8 skokov, White 27, Brogdon 13.

MILWAUKEE - HOUSTON 125:105
Andetokumbo 44 (iz igre 17/21) in 12 skokov, Holiday 19 in 10 podaj; Green 22.

MIAMI - TORONTO 112:109
Butler 24, Strus 20, Lowry 17; Trent in Siakam po 23, Achiuwa 18.

SACRAMENTO - LA CLIPPERS 109:111