O, joj! Melani Mekicar se spoprijema s to nadležno stvarjo, za katero si zagotovo že slišala

3. 4. 2024
O, joj! Melani Mekicar se spoprijema s to nadležno stvarjo, za katero si zagotovo že slišala (foto: Instagram/Melani Mekicar)
Instagram/Melani Mekicar

Naša priljubljena voditeljica in igralka je na svojem družbenem omrežju razkrila, kaj jo te dni najbolj muči.

Pomlad je tukaj, vse cveti in sonce je visoko na nebo. Zdaj lahko svoje popoldneve končno preživljamo v parku zleknjene na odejo. No ja, vsaj nekatere izmed nas. S pomladjo je prišla tudi sezona alergij, ki prav vsem alergikom še dodatno oteži dneve. Med njimi je tudi priljubljena igralka in televizijska voditeljica Melani Mekicar, ki je na svojem družbenem omrežju zapisala: "Otečene rdeče oči lahko pomenijo samo eno stvar. Veselo sezono alergij vsem, ki jo praznujete." 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Melani Mekicar (@melanimekicar)

Bolj natančno - govorimo o senenem nahodu, nadlogi, ki pesti marsikaterega Slovenca. Ker se običajno pojavlja v času cvetenja, mu pogosto dodamo še pridevnik sezonski seneni nahod. Seneni nahod oz. alergijski rinitis je posledica alergije na cvetni prah ali pelode trav, zeli, žit, dreves ali grmovnic.

Ne spreglej:

Lahko pa težave vztrajajo celo leto in niso povezane z obdobjem cvetenja. V takih primerih je alergija najpogosteje povezana s povzročitelji (alergeni), s katerimi pridemo v stik doma ali v službi, kot so pršice, dlake domačih živali in plesni. Tak tip bolezni imenujemo celoletni alergijski rinitis.

Simptomi, kot so kihanje, kašljanje, srbenje, rdeče solzne oči, zamašen nos ali izcedek iz nosu, izguba vonja, srbenje, glavobol in utrujenost, so lahko neprijetni in pomembno vplivajo na kakovost življenja. Zdravljenje senenega nahoda naj se prične z izogibanjem vdihavanja cvetnega prahu, za katerega vemo (ali sumimo), da nam povzroča težave. Med največjo dnevno koncentracijo peloda ostani raje v zaprtem prostoru. Dandanes lahko dobiš obvestila o koncentraciji cvetnega prahu v slovenskih krajih že preko spletnih strani in preko drugih medijev (TV, radio, časopis).

Zdravnik te bo zdravil stopenjsko in glede na težavnost bolezni. Pomembno vlogo imajo zdravila antihistaminiki, ki jih imamo v Sloveniji kar široko paleto in nekatere si lahko kupiš v lekarni, brez predhodnega zdravnikovega recepta. Antihistaminiki pa lahko na žalost povzročajo zaspanost. Lokalne, nosne spreje, ki vsebujejo steroid, lahko pričneš uporabljati že malce pred sezono za te škodljivega peloda. Zanje rabiš zdravnikov recept! Očesne kapljice pa ti bodo pomagale pri očesnih alergijskih težavah in jih ponavadi kombiniramo z antihistaminiki in spreji.

 

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži