Anže Lanišek je že petkrat letos stopil na oder za zmagovalce. Foto: EPA

25-letni Domžalčan je tretjič zapored in 11. v karieri skočil na oder za zmagovalce. Še sedmič je zasedel drugo mesto. V finalu je, potem ko je bil po prvi seriji s 132,5 m peti, napadel z izjemnimi 143,0 m. Za njim se je po zaletišču spustil Geiger. Bavarec, ki je v soboto z zmago znova oblekel rumeno majico, je z nižjega zaletišča izenačil Laniškovo daljavo in za 2,2 točke prevzel vodstvo.

Karl Geiger je zmagal četrtič v olimpijski zimi. Foto: EPA

Skakalec iz Oberstdorfa, ki je bil najboljši tudi v kvalifikacijah pred tekmo, je zmagal 12. v karieri. Najboljši trije po polovici preizkušnje so zaostali. Rjoju Kobajaši, ki je bil v prvi seriji najboljši, je s 131,5 m padel na četrto mesto. Japonec v seštevku svetovnega pokala zdaj za Geigerjem zaostaja 61 točk.

"Lep konec tedna. Morda prva serija ni bila ravno najboljša, preveč na silo. V finalni sem pokazal, da znam skočiti daleč, da znam skočiti zelo dobro. Zelo sem užival v tej daljavi," je po novem velikem uspehu povedal Lanišek, ki v skupni razvrstitvi zaseda peto mesto.

Zaključek tekme v Neustadtu
Skoki Slovencev v prvi seriji

Slovenski orli so v pravem času ujeli dobro formo. Olimpijske igre so namreč pred vrati. V soboto se je vseh šest orlov uvrstilo med najboljših 18. Tudi tokrat so vsi osvojili točke. Poleg Laniška sta v finalu navdušila tudi Timi Zajc, ki je s 137,0 m pridobil šest mest in bil šesti, ter Peter Prevc, ki se je s 140,0 m na osmo povzpel s 17. mesta. To je bila Timijeva tretja najboljša uvrstitev v sezoni, Petrova pa druga.

"Zelo sem vesel šestega mesta. Celoten vikend sem imel veliko težav, tokrat pa se je dobro poklopilo in lahko grem nasmejan naprej," je bil zadovoljen Zajc, najstarejši izmed bratov Prevc pa je dodal: "Predvsem finalni skok je bil super. Do finalnega skoka pa sem se malce lovil, nisem našel najboljšega zaupanja v skoke. Na koncu mi je le uspelo dobro 'pregrizniti' skakalnico. Žal, malo pozno."

Skoki Prevcev in Zajca v drugi seriji

Kos, ki je bil izjemen v kvalifikacijah, ko je skočil 141,0 m, je v finalu zaradi slabih ocen izgubil sedem mest. Na koncu je bil 12. Cene Prevc je bil po polovici tekme na repu deseterice, končal pa je na 17. mestu. Žiga Jelar se je s 23. oceno prve serije zanesljivo uvrstil v finale, toda nato zaradi težav z opremo ni nastopil. Že dvakrat je bil tik pred tem, da se usede na rampo, zadnjič pred zadnjo deseterico, a na koncu je vendarle ostal brez drugega skoka.

"Za nami je super konec tedna, super nedelja. Res odlični skoki v finalni seriji. V soboto smo v finalu izgubili, zdaj pa smo napredovali. Fantje so naredili svoje skoke. Pokazali smo, da res dobro funkcioniramo, morda le z manjšimi napakami. Res imamo zelo močno ekipo. Škoda mi je Žige, ki je imel res smolo z opremo. Imamo pa šest fantov, ki so res močni, dobro delujejo in nadaljujemo v Willingenu," je nastope v Neustadtu ocenil glavni trener Robert Hrgota.

Semenič na Bergislu priskakal dodatno kvoto

Anže Semenič je prepričljivo dobil tudi drugo tekmo celinskega pokala v Innsbrucku. Po sobotni zmagi je bil tokrat nepremagljiv po skoku dneva na Bergislu v finalni seriji, ko je pristal pri 128,5 metra. V prvi seriji je doskočil pri 125,5 metra in zbral 245,9 točke.

S sedmimi skakalci v Lahti in na Norveško
Semenič je s tem Sloveniji zagotovil dodatno kvoto v svetovnem pokalu, a šele za zaključek sezone. Slovenija bo ob Avstriji in Norveški v svetovnem pokalu v Lahtiju in na turneji Raw Air na Norveškem lahko nastopala s sedmimi skakalci.

Prihodnji teden čaka skakalno karavano še Willingen. Na Mühlenkopfschanze bosta dve posamični tekmi, nato pa se bodo skakalci podali na olimpijske igre, na katere bo Hrgota odpeljal Laniška, Zajca, Kosa in Ceneta ter Petra Prevca, že dobitnika dveh medalj. V Pekingu se bodo skakalci borili za štiri komplete kolajn. Poleg individualnih preizkušenj na veliki in srednji napravi jih čakata na veliki skakalnici še ekipna, na srednji pa skupaj s skakalkami mešana moštvena tekma.

10..KAZAHSTAN                       50
Nordijsko smučanje - svetovni pokal: smučarski skoki (M), prenos iz Titisee-Neustadta