Nemško gospodarstvo je v začetku leta zdrsnilo v recesijo. Obseg bruto domačega proizvoda (BDP) se je v primerjavi z zadnjim četrtletjem lani skrčil za 0,3 odstotka, kažejo danes objavljeni podatki nemškega statističnega urada Destatis. Če se gospodarska aktivnost skrči dve četrtletji zapored, ekonomisti govorijo o tehnični recesiji.

V primeru ostrejše zime bi lahko prišlo do najslabših scenarijev, denimo pomanjkanja plina

Potem ko je BDP ob koncu lanskega leta že zdrsnil v negativno območje, je nemško gospodarstvo tako zabeležilo dve negativni četrtletji zapored,” je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa spomnila predsednica Destatisa Ruth Brand. V zadnjem četrtletju lani se je obseg BDP zmanjšal za 0,5 odstotka. Danes objavljene številke so slabše od prvotnih ocen, ki so napovedovale stagnacijo.

Ob tem so statistiki poudarili, da bi lahko v primeru ostrejše zime prišlo do najslabših scenarijev, denimo pomanjkanja plina, kar bi pustilo globoke brazgotine v nemškem gospodarstvu.

Kot so še navedli, zasebna potrošnja ob visoki inflaciji ni uspela podpreti gospodarstva. Medtem ko se je trend rasti cen v zadnjem času upočasnil, je država aprila zabeležila še vedno razmeroma visoko letno stopnjo inflacije v višini 7,2 odstotka.

Po najnovejših podatkih so nemška gospodinjstva v prvem letošnjem četrtletju v primerjavi s četrtletjem prej porabila manj za hrano in pijačo, oblačila in obutev ter za stanovanjsko opremo.

Po drugi strani so v začetku leta pozitiven prispevek h gospodarski aktivnosti dali izvoz in investicije. Zaradi ugodnega vremena se je povečal obseg gradbenih del kot tudi investicij podjetij v opremo, kot so stroji, naprave in vozila, poroča STA.

Kakšen vpliv ima lahko to za Slovenijo?

Zdrs Nemčije v recesijo bi lahko imelo tudi vpliv na gospodarsko stanje in Slovenijo, saj je Nemčija ena izmed najpomembnejših trgovinskih partneric države. Nekateri možni vplivi na Slovenijo v primeru nemške recesije vključujejo:

  1. Zmanjšanje izvoza: Nemčija je pomemben trg za slovenske izvoznike. Če bi se nemška potrošnja in povpraševanje zmanjšala zaradi recesije, bi to lahko negativno vplivalo na slovenske izvoznike, ki svoje izdelke prodajajo na nemškem trgu.
  2. Zmanjšanje tujih investicij: Nemčija je tudi pomemben vlagatelj v Slovenijo. V primeru recesije bi se lahko zmanjšalo število tujih neposrednih investicij iz Nemčije v Slovenijo. To bi lahko vplivalo na gospodarsko rast in ustvarjanje delovnih mest v državi.
  3. Manjše povpraševanje po slovenskih storitvah: Nemčija je tudi pomemben trg za slovenske storitvene sektorje, kot so turizem, transport in logistika. Če bi se povpraševanje zmanjšalo, bi to lahko negativno vplivalo na slovenska podjetja v teh sektorjih.
  4. Posredni vplivi: Recesija v Nemčiji bi lahko povzročila tudi splošno gospodarsko neuspešnost v Evropski uniji. To bi lahko privedlo do manjše potrošnje in naložb v celotni regiji, kar bi vplivalo na slovensko gospodarstvo.

Seveda je treba opozoriti, da so gospodarski vplivi kompleksni in so odvisni od številnih dejavnikov. Vpliv nemške recesije na Slovenijo je odvisen tudi od ukrepov, ki bi jih sprejela slovenska vlada in drugi gospodarski akterji za spopadanje s to situacijo.