Milan Pajk, Chevron & Star Motel, Wendover, Utah, barvni kseroks, 1981. Foto: MGLC
Milan Pajk, Chevron & Star Motel, Wendover, Utah, barvni kseroks, 1981. Foto: MGLC

V dokumentarnem delu so predstavljeni posamezni ustvarjalni konteksti, kolektivi in prostori, pomembni za produkcijo razstavljenih del. Na ogled so dela več kot 40 umetnic in umetnikov.

Razstava, katere kustosa sta Gregor Dražil in Lucija Šutej, osvetljuje pojav fotografske podobe in fotografskega razmišljanja v grafiki in grafičnem oblikovanju. Na razstavi bodo skušali preseči pogosto umetno postavljeno mejo med umetniško grafiko in grafičnim oblikovanjem pa tudi razrahljati ločnico med "mainstream" umetnostjo in alternativno produkcijo, so sporočili iz Mednarodnega grafičnega likovnega centra.

Razstava bo na ogled do 19. junija. Foto: MGLC
Razstava bo na ogled do 19. junija. Foto: MGLC

Na razstavi, ki se zaradi fizičnih omejitev prostora osredinja na območje Slovenije, se ob umetniških delih izbranih avtoric in avtorjev razkriva fenomen fotografije v grafiki. Predstavlja umetnike, ki so izkoristili tehnične možnosti sitotiska in kseroksa, pa tudi ustvarjalce, ki so vrhunske likovne rezultate dosegali v klasičnih grafičnih tehnikah.

Od starost grafike do mladih ustvarjalcev
Na razstavi sodelujejo umetniki Lojze Logar, Janez Bernik, Adriana Maraž, Marjan Kravos, Bogoslav Kalaš, Dževad Hozo, Jože Spacal, Zvest Apollonio, Rudi Španzel, Peter Krivec, Stane Jagodič, Berko, Dušan Pirih Hup, Iztok Osojnik, Vesna Črnivec, Jane Štravs, Zmago Jeraj, Milan Pajk, Jane Štravs, Boris Jesih, Gorazd Šefran, Darko Slavec, Matjaž Vipotnik, Jure Jančič, Nino Kovačević, Janez Suhadolc, Ranko Novak, Peter Skalar, Bronislav Fajon, Oskar Kogoj, Judita Skalar, Miljenko Licul, Janez Koželj, Dušan Benko, Milan Zornik, Harald Draušbaher, Simon Mlakar, Marko Gosar, Janez Matelič, Duba Sambolec, Cveto Zlate, Aleš Sedmak, Aldo Ivančič, Neven Korda, Brane Bitenc, Anita Lopojda in HC Kolektiv.

Vloga fotografije v grafiki in grafičnem oblikovanju sedemdesetih let