Srce, sanje in spomini

Vlado Kreslin bo to koncertno leto končal in naslednje začel na Primorskem: drevi bo z Malimi bogovi nastopil na izolski Lonki, 18. januarja pa sam na že tradicionalnem januarskem večeru v ajdovski kavarni Ave. Na vrhu gradiva, ki ga je priporočljivo predelati pred srečanjem, je nov album Kaj naj ti prinesem, draga. Na njem novim pesmim družbo delajo že znane v novih preoblekah.

Vlado Kreslin ter  harmonikar in  violinist Iztok Cergol pred šestimi 
leti  na izolski Lonki, kjer so kantavtorja spremljali tako električni 
Mali bogovi kakor akustična Beltinška banda. Foto: Andraž Gombač
Vlado Kreslin ter harmonikar in violinist Iztok Cergol pred šestimi leti na izolski Lonki, kjer so kantavtorja spremljali tako električni Mali bogovi kakor akustična Beltinška banda. Foto: Andraž Gombač

IZOLA > Pravijo ti, da ne moreš, da je itak vse brez veze, da se ne da ... “Da, da, vse se da!” v novi pesmi, še eni tistih njegovih, ki gredo zlahka v uho in zlepa nočejo ven, sorodni starejši To pri nas ni možno, bodrilno in radoživo prepeva 66-letni Vlado Kreslin. Album, ki ga je izdal pri domači družinski založbi, je ta mesec že predstavil na kar treh koncertih v Gallusovi dvorani ljubljanskega Cankarjevega doma, v nizu praznovanj, ki ga plete že skoraj tri desetletja. Da, vse se da, če se le hoče in zna.

Dylanova šola

Zbirko enajstih skladb odpre naslovna, upodobljena tudi na ovitku, na ilustraciji iz videospota, za katerega je poskrbela Andreja Završnik. Pesem Kaj naj ti prinesem, draga je očitno navdihnil Kreslinov veliki učitelj Bob Dylan s klasiko Boots of Spanish Leather iz leta 1963, trpkim dialogom zaljubljencev, ki ju ločuje ocean. Tudi Kreslin ugotavlja, da je ljubezen samozadostna, ne morejo je okrepiti nakit, čeveljci, rože, svila in brokat. A medtem ko Dylan svojo štorijo sklene z odprto rano in hladom med zdaj že vse bolj bivšima zaljubljencema, se Kreslinova pesem izteče s toplino in svetlobo, ki poslušalca grejeta vse do izteka albuma.

Kreslin z Malimi bogovi in Luigi z bendom

Na koncertnem večeru, ki se bo na Lonki v Izoli začel drevi ob 19. uri, bo najprej nastopil Vlado Kreslin z Malimi bogovi, zatem pa še mladi Lean Kozlar Luigi, pevec in kantavtor iz Čežarjev, ki ga bo tokrat spremljal bend. Vstop bo prost, obiskovalci decembrskih prireditev Ledeni otok pa svoja vozila lahko prav tako brezplačno pustijo na parkirišču pri nekdanji tovarni Argo.

Multiinstrumentalist in producent Gal Gjurin z dolgo vrsto glasbil kar sam ustvari celoten bend tudi v udarni Life is today, kjer kljub angleškemu naslovu še glasneje zagrmi pevčeva prekmurščina, v katero je nedavno prevedel tudi svojo uradno spletno stran www.kreslin.com. Sočno narečje v pesmi vztrajno prekinja globalna angleščina, v kateri Kreslinu sam Bog pojasnjuje, da je treba živeti danes, ne računati na jutri.

V mehki ljubezenski Včeraj sem sanjal pevec naslika most in ozko stezo za dva ter lepo pripravi teren za S tobom je izi, hrvaško priredbo pesmi z albuma Drevored (2010). V novi preobleki zazveni tudi Reka, pred štirimi leti izdana na albumu Če bi midva se kdaj srečala, takrat v orkestralnem aranžmaju, tokrat pa bolj kitarska. Ob Kreslinu žal nikoli več ne bo strun prebiral njegov najtesnejši glasbeni pajdaš Miro Tomassini (1951-2019), sta pa tule med glasbeno druščino tudi njegova kolega, hrvaška legenda Branko Bogunović Pif in domači mojster Dejan Lapanja.

Prekmurec in Primorci

Najživahnejša na zbirki zapoje po primorsko - Moje življenje je tos Kreslinom prepeva David Kovšca - Buda, pevec ajdovskih skapankerjev Elvis Jackson. Prijetno hudomušni in odštekani pesmi, ki je že prej izšla v angleški verziji kot A beat of your soul, mladi Matevž Ferjančič iz Vipavske doline poskočen ritem narekuje z brenkali (akustična kitara, tamburica, berda), medtem ko je srčno Leti, leti Kreslin napisal na glasbo še enega Primorca v tovarišiji, multiinstrumentalista Iztoka Cergola.

Etno Oj, žena, žena je Kreslin z violinistom in kitaristom Sašo Olenjukom zgradil na motivu pisatelja Ferija Lainščka iz romana Namesto koga roža cveti in filma Halgato, v kar dveh preoblekah pa nastopi že dobro znana Zakartana ura, pesem o žepni uri, ki jo je Kreslinov ded prinesel s soške fronte in jo zakartal v lastni gostilni, veliko pozneje pa jo je njegov sin - kantavtorjev oče Milan - nazaj dobil od lokalnega urarja v Beltincih. Prva verzija je bendovska, pri drugi pa se Kreslinu pridružita ajdovski Moški pevski zbor Srečko Kosovel z dirigentom Andrejem Makorjem in Simfonični orkester RTV Slovenija pod taktirko Valterja Silvilottija. Zazveni veličastno, kakor bi se po stoletju globokega sna spet oglasili vsi tisti fantje, ki so padli ob Soči in Nadiži ...


Najbolj brano