Šok za Italijane ... Severna Makedonija je utišala navijače na stadionu Renza Barbere v Palermu. Foto: Reuters

Polfinale dodatnih kvalifikacij je postregel s presenečenjem, ki je Italijo zavilo v črno. Naši zahodni sosedi, aktualni evropski prvaki, so že drugič zapored ostali brez nastopa na svetovnem prvenstvu.

Junak Severne Makedonije - Aleksandar Trajkovski. Foto: EPA
Rezultat, ki ga bodo Italijani skušali pozabiti čim prej. Foto: Reuters

Italija je imela v prvem polčasu številne priložnosti, a jih ni izkoristila. V 30. minuti je Italijanom priložnost podaril vratar Severne Makedonije, ki je slabo izbil žogo, ta je končala pri Domenicu Berardiju. Italijan je streljal od blizu, vratar pa je popravil katastrofalno napako in branil.

Berardi je z levico zapretil tudi v 53. minuti, ko je streljal z okoli 17m, vratar Makedonije se je spet ubranil. Berardijev močan strel štiri minute pozneje z roba kazenskega prostora je končal malo mimo vrat. V 63. minuti je Berardi po odlični podaji streljal od blizu, njegov strel pa je blokiral makedonski reprezentant. V 79. minuti je Giacomo Raspadori streljal z roba kazenskega prostora, žoga je šla nekaj cm nad prečko.

Italijani so poskušali do konca, toda obrambe niso uspeli prebiti. Zdelo se je, da bo zmagovalec polfinalnega obračuna znan po podaljšku, ampak v sodnikovem dodatku je Aleksandar Trajkovski z razdalje poslal projektil v spodnji levi kot, kar je bilo neubranljivo za Gianluigija Donnarummo.

Makedonci so na tekmi imeli le štiri strele, od tega dva v okvir gola. Italijani so imeli 32 strelov, pet v okvir gola.

Roberto Mancini ni uspel svojih varovancev popeljati na SP. Foto: EPA
Slavje na ulicah Skopja. Foto: EPA

Mancini: Najtežji trenutek v moji karieri
Roberto Mancini je po tekmi težko našel besede, piše italijanska La Gazzetta dello Sport. "Lani julija sem doživel največje veselje v svoji karieri na evropskem prvenstvu. Zdaj sem doživel največje razočaranje. To je nogomet, dogajajo se neverjetne stvari. Naredili smo vse, da bi zmagali, nato pa smo dobili gol v 92. minuti. Ne bi smeli priti do te točke. Moja prihodnost? Ne vem, zdaj je razočaranje preveliko."

Severna Makedonija se bo za vstopnico za SP v finalu pomerila s Portugalsko. Ta je s 3:1 premagala Turčijo. Finale sta se priborili še reprezentanci Walesa (z 2:0 je bila boljša od Avstrije, oba gola je dosegel Gareth Bale) in Švedske (po podaljšku z 1:0 boljša od Češke, gol je dosegel Robin Quaison).