DZ na izredni seji o razpisu referenduma o dohodnini

DZ bo danes na izredni seji odločal o pobudi za razpis posvetovalnega referenduma o vladnem predlogu novele zakona o dohodnini, ki so jo vložili poslanci SDS. Vlada razpisa referenduma ne podpira, prav tako mu nasprotuje matični odbor DZ za finance. Pričakovati je, da bo enaka tudi odločitev celotnega DZ.



Če bo DZ danes pobudo za razpis referenduma zavrnil, bo lahko 
sledilo glasovanje o predlogu novele zakona, ki jo vlada izpostavlja kot enega od ključnih instrumentov za zagotavljanje 
javnofinančne vzdržnosti v teh negotovih časih. Foto: STA
Če bo DZ danes pobudo za razpis referenduma zavrnil, bo lahko sledilo glasovanje o predlogu novele zakona, ki jo vlada izpostavlja kot enega od ključnih instrumentov za zagotavljanje javnofinančne vzdržnosti v teh negotovih časih. Foto: STA

LJUBLJANA > Poslanci so se s predlogom novele zakona o dohodnini, s katero vlada predlaga ustavitev postopnega zviševanja splošne olajšave do leta 2025 ter odpravo nekaterih razbremenitev, potrjenih spomladi v času prejšnjega sklica parlamenta, seznanili prejšnji teden.

Pri tem so v zakonsko besedilo zapisali tudi nekaj opozicijskih predlogov, a do glasovanja niso prišli, saj so poslanci SDS vložili predlog za razpis posvetovalnega referenduma o sprejemu novele zakona.

Vladi Roberta Goloba očitajo, da je izbrala ravno nasprotno pot kot prejšnja vlada Janeza Janše, ki je predlagala koristne spremembe za vse državljane. S tem ko se bo zaposlenim, normiranim samostojnim podjetnikom in kmetom vzelo že uzakonjenje pravice, bodo ti v letu 2023 prikrajšani za 100 milijonov evrov, v letih 2024 in 2025 pa za 350 milijonov evrov, so opozorili.

Če bo DZ danes pobudo za razpis referenduma zavrnil, bo lahko sledilo glasovanje o predlogu novele zakona, ki jo vlada izpostavlja kot enega od ključnih instrumentov za zagotavljanje javnofinančne vzdržnosti v teh negotovih časih. Biti pa mora sprejeta do konca leta, če naj bo uveljavljena s 1. januarjem 2023.


Najbolj brano