Pirc Musar, Golob in Metsola s pozivom k aktivni udeležbi na evropskih volitvah

Predsednica republike Nataša Pirc Musar in predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola sta danes ob srečanju v Ljubljani pozvali k aktivni udeležbi na evropskih volitvah. Pirc Musar je ob tem napovedala, da se bo tudi sama aktivno vključila v priprave na volitve, so sporočili iz urada predsednice republike. Metsola se je pred tem srečala tudi s slovenskim premierjem Robertom Golobom.

Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola Foto: Sašo Švigelj
Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola Foto: Sašo Švigelj

LJUBLJANA > Predsednici sta ob srečanju tudi posneli skupno izjavo s pozivom na volitve. Metsola v njej poudarja, da bodo slovenski državljani 9. junija odločali o usmeritvi Slovenije in Evrope v prihodnjih letih. "Volite, sicer bodo drugi odločali namesto vas. Ne pustite, da se to zgodi," poziva. Pirc Musar pa izpostavlja, da trdno verjame, da v Sloveniji zaradi članstva v EU živimo bolje. "Pojdite torej na volitve in oblikujte Evropo prihodnosti," sporoča volivcem.

Predsednica republike je sicer v pogovoru s predsednico Evropskega parlamenta izpostavila, da je slovensko javno mnenje o Evropski uniji zelo pozitivno. Ob tem je omenila raziskave Eurobarometra, ki izkazujejo veliko zaupanje ljudi v evropske teme, na primer pri podpori skupni valuti in enotnemu trgu. Po njeni oceni se državljani zavedajo pomena EU, velika večina pa jih meni, da odločitve, ki se sprejemajo v uniji, vplivajo tudi na njihovo življenje in delo.

Premier Robert Golob in predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola sta danes po pogovorih v Ljubljani spodbudila ljudi, naj se udeležijo evropskih volitev. Kot je dejal Golob, bomo na njih odločali, v kakšni Evropi želimo živeti. "Naj nihče ne odloča namesto vas. Volite!," pa je pozvala Metsola v izjavi za medije. Golob je izpostavil, da bomo na volitvah 9. junija odločali, v kakšni Evropi želimo živeti. "Ali želimo živeti v Evropi populizma, v Evropi, kjer bomo sovražni do tujcev, v Evropi, kjer bomo zavračali pravno državo in kjer se bodo ponovno začeli bohotiti nacionalizmi. Ali pa želimo nadaljevati z evropsko potjo, ki je bila Sloveniji v navdih pred 20 leti, ko smo se odločali za vstop V EU. To pa je pot pravne države, pot demokracije in odprte družbe. In pot, po kateri je bila Evropa zgled vsemu svetu," je dejal. Priznal je, da je Evropa na nekaterih področjih začela šepati, a mora biti po njegovem mnenju to motiv, da okrepimo prizadevanja, ne pa da vodenje evropske politike prepustimo populistom. "Na kocki je dejansko evropska prihodnost," je izpostavil Golob. Menil je, da se moramo zato vsi zavedati svoje odgovornosti do skupne evropske poti. Metsola je dejala, da želi s turnejo po državah članicah pred volitvami izpostaviti dosežke EU, pa tudi priznati, kje bi lahko storili več, kje je šla EU predaleč ali ne dovolj daleč. Prihodnji sklic Evropskega parlamenta bo odločal o zadevah, ki bodo odločilno vplivale na življenje vsakega državljana, je poudarila. "Naše sporočilo je: Naj nihče ne odloča namesto vas. Volite!"

Ob tem je Pirc Musar napovedala, da se bo tudi sama aktivno vključila v priprave na volitve. Kot je povedala, je že ob podpisu odloka o razpisu evropskih volitev 23. februarja poudarila pomen aktivnega državljanstva in vse pozvala, da se vključijo v razprave in razmislijo o tem, kakšno Evropo si želijo. Državljane je opozorila tudi na nevarnost dezinformacijskih kampanj, ki se bodo po vsej verjetnosti v času do volitev okrepile in bodo preko družbenih medijev poskušale vplivati na volivce.

Predsednica republike je še sporočila, da se bo pred volitvami udeležila številnih pogovorov z državljani o Evropski uniji in ključnih temah, ki opredeljujejo našo skupno prihodnost, obiskovala bo tudi srednje šole, fakultete ter druge ustanove.

Predsednica Evropskega parlamenta je na dvodnevnem obisku v Sloveniji v sklopu turneje po v državah članicah EU pred evropskimi volitvami. Začela ga je v ponedeljek, ko se je srečala z mladimi in predstavniki civilne družbe, danes pa je nagovorila državni zbor, se sešla s predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič in imela pogovore s premierjem Robertom Golobom.

Slovenija je sicer od leta 2004, ko je postala članica Evropske unije, med državami z najnižjo udeležbo na vseh evropskih volitvah. Ta se je kljub prizadevanjem, da bi volivce zvabili na volišča, gibala med 28 in 29 odstotki, najnižja, 24,55-odstotna, pa je bila leta 2014. S tem je Slovenija krepko pod povprečjem v EU, ki od leta 2004 znaša med 42 in 50 odstotki.


Najbolj brano