V državi z več kot 1,35 milijarde prebivalcev so doslej razdelili slabih 40 milijonov odmerkov cepiv proti covidu-19. Foto: EPA
V državi z več kot 1,35 milijarde prebivalcev so doslej razdelili slabih 40 milijonov odmerkov cepiv proti covidu-19. Foto: EPA

Umrlo je še 154 bolnikov s covidom-19, skupno do zdaj 159.370. Skoraj dve tretjini novih okužb zaznavajo v zahodni zvezni državi Maharaštra, kjer so oblasti zato uvedle stroge omejitvene ukrepe.

Indijo, kjer so doslej potrdili skupno že 11,5 milijona primerov okužb, po številu okužb na svetu prekašajo zgolj ZDA in Brazilija. Konec lanskega leta so v državi zaznali upočasnjevanje širjenja epidemije, a se je ta ugodni trend v preteklih tednih ne le ustavil, temveč obrnil v nasprotno smer. Število okužb tako zdaj skokovito narašča in oblasti svarijo pred novim valom.

V državi z več kot 1,35 milijarde ljudi so doslej razdelili slabih 40 milijonov odmerkov cepiv proti covidu-19 in izvedli več kot 230 milijonov testov na okužbo z novim koronavirusom.

Kanada bo od ZDA dobila 1,5 milijona odmerkov, Mehika 2,5 milijona, obe državi pa bosta nekoč v prihodnosti, ko se bo pandemija umirila, te odmerke vrnili. Foto: EPA
Kanada bo od ZDA dobila 1,5 milijona odmerkov, Mehika 2,5 milijona, obe državi pa bosta nekoč v prihodnosti, ko se bo pandemija umirila, te odmerke vrnili. Foto: EPA

Indijsko podjetje bo proizvajalo rusko cepivo

Ruski državni sklad RDIF, ki je financiral razvoj cepiva proti covidu-19 Sputnik V, in indijsko biofarmacevtsko podjetje Stelis Biopharma sta podpisala dogovor o proizvodnji ruskega cepiva. Indijsko podjetje bo proizvedlo najmanj 200 milijonov odmerkov cepiva.

V Indiji sicer Sputnika V še niso odobrili za uporabo. Foto: EPA
V Indiji sicer Sputnika V še niso odobrili za uporabo. Foto: EPA

Po pričakovanjih bo lahko Stelis, ki je biofarmacevtska enota farmacevtskega podjetja Strides, začel cepivo dobavljati v drugi polovici leta, so navedli v RDIF-u.

"Velike količine cepiva, proizvedenega skupaj s Stelisom, bodo prispevale k okrepljenemu dostopu do cepiva na svetovni ravni," je povedal vodja sklada Kiril Dmitrijev. Že novembra je ruski sklad dogovor o proizvodnji več kot 100 milijonov odmerkov sklenil tudi z indijsko skupino Hetero.

V Indiji sicer Sputnika V še niso odobrili za uporabo, vendar pa si Rusija prizadeva za to, da bi bila njegova proizvodnja bolj razpršena. Ruske zmogljivosti so namreč še razmeroma omejene glede na mednarodno povpraševanje. Doslej so ga odobrili v več kot 50 državah po svetu.

ZDA: 100 milijonov cepljenj

Medtem je ameriški predsednik Joe Biden napovedal, da bo danes slavil uresničitev cilja 100 milijonov cepljenj proti novemu koronavirusu v prvih 100 dneh vladanja, ki si ga je zadal pred nastopom položaja 20. januarja.

"Ponosno napovedujem, da bomo jutri, po 58 dneh naše vlade, dosegli cilj," je v četrtek o 100 milijonih cepljenj v 100 dneh dejal Biden. Cilj je prvič naznanil 8. decembra lani, še preden so v ZDA potrdili cepivo Pfizerja. Zdaj imajo v uporabi še cepivo Moderne in Johnson & Johnsona.

Ko je Biden nastopil položaj, so v ZDA cepili skupaj 20 milijonov ljudi. Na dan so cepili po milijon ljudi, zdaj jih cepijo povprečno 2,2 milijona na dan.

V ZDA omilili omejitve glede razdalje med šolskimi klopmi

Ameriški Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) je za šole v ZDA nekoliko omilil omejitve glede ohranjanja razdalje v šolah. Določil je, da je lahko po novem razdalja med šolskimi klopmi 90 centimetrov, in ne več 1,8 metra, kot je veljalo doslej.

To priporočilo bo pospešilo ponovno odpiranje šol za pouk v učilnicah namesto na daljavo. Nekatere šole sicer že doslej niso upoštevale priporočila o razdalji 1,8 metra in so same uvedle razdaljo 90 centimetrov. Temu pritrjuje tudi pred kratkim objavljena znanstvena študija iz Massachusettsa, ki navaja, da glede širjenja virusa ni bistvene razlike med 90 centimetri in 1,8 metra, če vsi učenci
nosijo zaščitne maske.

Zaradi tega bodo ZDA lahko s cepivi pomagale Kanadi in Mehiki. Na sever in jug namerava Biden "posoditi" štiri milijone odmerkov cepiva proti koronavirusu proizvajalca AstraZeneca. To bo prvi ameriški izvoz cepiva, potem ko sta Bidna za pomoč večkrat zaprosila voditelja Kanade in Mehike.

Kanada bo dobila 1,5 milijona odmerkov, Mehika 2,5 milijona, obe državi pa bosta nekoč v prihodnosti, ko se bo pandemija umirila, te odmerke vrnili. Biden je lahko radodaren, saj cepiva AstraZenece v ZDA sploh še niso potrdili za uporabo.

Na zalogi imajo več deset milijonov odmerkov, kar je povzročilo številne kritike iz tujine, da Američani sedijo na cepivu, ki bi lahko reševalo življenja.

V ZDA se je po podatkih Univerze Johnsa Hopkinsa do četrtka z novim koronavirusom okužilo 29,66 milijona ljudi, umrlo pa jih je več kot 539.000. Samo v četrtek so našteli 58.500 okužb in 1173 smrti.