Olimpijski krogi. Foto: Reuters
Olimpijski krogi. Foto: Reuters

Pred tem je Ukrajina razmišljala o bojkotu iger, če bi ruski in beloruski športniki tekmovali v francoski prestolnici. "Naši športniki morajo biti na olimpijskih igrah. Naša zastava bo na slavnostnem odprtju, naši športniki bodo zastopali našo državo, da bodo vsi na svetu videli, da Ukrajina je, je bila in bo," je dejal Gutcajt.

Naši športniki se ne morejo mirno pripravljati. Psihično je težko. Ni ga športnika, ki ne bi izgubil kolega, prijateljev, sorodnikov, staršev ali članov ekipe.

Vadim Gutcajt, minister za mladino in šport

Gutcajt: Od začetka invazije umrlo že 340 ukrajinskih športnikov
Vendar je določil, da "če bosta ruska in beloruska zveza nastopili pod svojo zastavo, ne bodo sodelovali na teh olimpijskih igrah". Vodja ministrstva je dodal, da je od začetka ruske invazije v Ukrajini umrlo že 340 ukrajinskih športnikov in trenerjev, 343 športnih objektov pa je bilo delno ali popolnoma uničenih. "Naši športniki se ne morejo mirno pripravljati. Psihično je težko. Ni ga športnika, ki ne bi izgubil kolega, prijateljev, sorodnikov, staršev ali članov ekipe," je poudaril.

MOK poslal vabila vsem razen Rusiji in Belorusiji
Januarja so iz Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) sporočili, da bodo v MOK-u razmislili o tem, da bi ruskim in beloruskim športnikom dovolil vrnitev na mednarodna tekmovanja pod določenimi pogoji, eden od njih je, da bodo nastopili pod nevtralnimi obeležji in ne pod svojimi zastavami in grbi. Nacionalni olimpijski komite Ukrajine je tedaj nasprotoval temu predlogu, češ da je treba športnikom iz omenjenih držav popolnoma prepovedati nastop v Parizu. V uradnem Kijevu so predlagali bojkot iger, če bi Rusom in Belorusom dovolili udeležbo na dogodku.

MOK je 26. julija poslal vabila vsem državam razen Rusiji in Belorusiji. Gutcajt je pojasnil, da je ta odločitev spodbudila Ukrajino, da se je odločila za sodelovanje v olimpijskih kvalifikacijah.