Postaja Casey na Antarktiki je od avstralske obale oddaljena več kot 3000 kilometrov. Foto: EPA
Postaja Casey na Antarktiki je od avstralske obale oddaljena več kot 3000 kilometrov. Foto: EPA

Ledolomilec RSV Nuyina je v nedeljo prebil morski led v okolici Antarktike in se prebil do točke, ki je od raziskovalne postaje oddaljena 144 kilometrov. Od tam sta se do postaje Casey, ki jo upravlja avstralska antarktična divizija, odpravila dva helikopterja in pobrala bolnega raziskovalca.

Podrobnosti o zdravstvenem stanju rešenega raziskovalca niso znane, po navedbah pristojnih ima "razvijajoče se zdravstveno stanje", zaradi katerega potrebuje specialistični pregled in oskrbo. Zanj trenutno skrbi zdravniška ekipa na ledolomilcu in osebje bolnišnice Royal Hobart Hospital.

"Prva faza operacije je bila izvedena varno in uspešno. Ladja se zdaj vrača v Hobart," je povedal Robb Clifton iz avstralske antarktične divizije. Ledolomilec, ki je opravil že več kot 3000 kilometrov, bo Tasmanijo po pričakovanjih dosegel prihodnji teden.

Avstralska raziskovalna postaja Casey leži približno 3380 kilometrov južno od mesta Perth na zahodni obali Avstralije in je državi najbližja stalna antarktična postaja. Pozimi na njej biva od 15 do 20 ljudi. Preostali raziskovalci na postaji so zdravi, poroča BBC.

Evakuacije bolnikov iz tako odročnih krajev so zelo zahtevne in drage. Bolnika po zraku niso mogli evakuirati, saj ima letališče Wilkins blizu Caseyja zaledenelo vzletno-pristajalno stezo, priprave na pristanek pa bi trajale več tednov. Priprave na reševalno akcijo z ledolomilcem so začeli pred tednom dni.