Že 14 mesecev je virus v remisiji

S presaditvijo matičnih celic pri ženski pacientki ozdravili smrtonosni virus

L.J.
16. 2. 2022, 11.06
Posodobljeno: 16. 2. 2022, 11.13
Deli članek:

Pri newyorški pacientki so s presaditvijo matičnih celic, ki so jih pridobili iz popkovine, zdravili njeno levkemijo, že 14 mesecev pa je pri pacientki v remisiji tudi virus HIV.

Profimedia
Postopek zdravljenja z matičnimi celici iz popkovinske krvi je posebej obetajoč, ker ne zahteva popolnega ujemanja med darovalcem in prejemnikom.

Z uspešno presaditvijo matičnih celic iz popkovinske krvi je newyorška pacientka postala tretja bolnica na svetu, pri kateri so s takšno presaditvijo ozdravili virus HIV. Pred tem so z enakim postopkom virus ozdravili že pri dveh moških, newyorška pacientka pa je prva ženska, pri kateri je bil postopek uspešen.

Pacientko srednjih let, katere korenine so rasno mešane, so zdravili zaradi diagnoze akutne mieoblastne levkemije, ki jo je prejela štiri leta po potrjeni okužbi z virusom HIV. Slednji pri pacientih zaradi oslabitve imunskega sistema pogosto povzroča krvne rake, med katerimi je tudi levkemija.

Po potrjeni diagnozi levkemije so pacientko najprej zdravili s kemoterapijo. Kasneje je prejela presaditev matičnih celic, ki so jih odvzeli pri odraslem družinskem članu, kar ji je začasno pomagalo. Nazadnje so pri pacientki avgusta 2017 opravili presaditev matičnih celic, ki so jih prejeli iz popkovine novorojenčka, ki z njo ni bil v sorodu.

Popkovinska kri novorojenčka je vsebovala mutacije, ki celice naredijo odporne na okužbo z virusom HIV. Približno tri leta po presaditvi je pacientka popolnoma prekinila s protiretroviralno terapijo, ki pri pacientih zavira okužbo z virusom HIV. 14 mesecev po prekinitvi terapije so zdravniki potrdili, da je pri njej virus HIV ozdravljen.

Študija, ki so jo včeraj predstavili ameriški zdravniki, je posebnega pomena, saj gre za prvo takšno študijo pri ženski pacientki. Kot navaja britanski časnik Guardian so namreč ženske pacientke le redko vključene v študije o zdravljenju virusa HIV. Kljub temu da ženske, okužene z virusom HIV predstavljajo polovico vseh okuženih s tem virusom, pa v poskusnih zdravljenjih okužbe predstavljajo zgolj 11 odstotkov. Tako nizek odstotek pomeni, da je manj znanega o tem, kako različni postopki zdravljenja vplivajo na ženske.

Letno bi lahko s podobno terapijo v ZDA ozdravili do 50 pacientov.