Egipt. Foto: Reuters
Egipt. Foto: Reuters

Za najdbo je odgovorna skupina egiptologov iz Španije, ki je pod vodstvom Martina v tem starodavnem egiptovskem mestu odkrila dve grobnici z mumijami iz obdobja vezirja Amenhotepa Huya v obdobju 18. egipčanske dinastije.

Huy je bil vezir faraona Amenhotepa III. v zadnji tretjini njegove vladavine, piše španska tiskovna agencija EFA.

Sorodna novica Nova grobnica: Luksor še ni razkril vseh skrivnosti

"Vezirjeva grobnica je na neki točki postala nekropola"
Kot je še povedal Martin, ki vodi ekipo 22 španskih egiptologov in osmih egipčanskih strokovnjakov v projektu vezir Amenhotep-Huy v obdobju 18. dinastije, gre za arhitekturno bogato najdišče in "dokaz, da je vezirjeva grobnica na neki točki postala nekropola".

Obe sekundarni grobnici sta povezani z dvema pokopališkima dvoranama, zanju pa je značilno pomanjkanje epigrafov, ki so jih našli v grobnici vezirja Amenhotepa Huya, kapeli s 30 stebri z epigrafi, je še dejal Martin. Dodal je, da so v vezirjevi grobnici začeli graditi druge grobnice različnih dinastij, saj je bil ta kraj svet. "Odkrivamo veliko stvari," je še povedal.

Amenhotep Huy je bil iz severnega Egipta in je veljal za "vodjo opozicije" med novimi verskimi tokovi, ki jih je spodbujal Ahenaten, faraonov sin in naslednik. "Je zelo pomembna oseba," je povedal Martin.

Teresa Bedman, ki prav tako vodi projekt, je za EFE povedala, da so bile doslej vse mumije, pokopane na tem območju, visoki uradniki tebanskega Amonovega klera. Ker so bila telesa mumificirana, so strokovnjaki prepričani, da so pripadali višjim družbenim razredom, je povedala.

Sorodna novica Odkrili "največje starodavno mesto v Egiptu", več tisoč let pokopano pod peskom

Dodala je še, da je, ko je vezir umrl, njegovo pokopališče postalo prestižen kraj, kjer so želeli biti pokopani številni drugi in tako je nastala nekropola znotraj vezirjeve grobnice.

Obdobje izjemne blaginje
Amenhotep III., znan tudi kot Amenhotep Veličastni, je bil deveti faraon 18. dinastije. Njegova vladavina je bila obdobje izjemne blaginje in umetniškega sijaja, v katerem je Egipt dosegel vrhunec svoje umetniške in mednarodne moči. Po smrti, verjetno v 39. letu svojega vladanja, ga je nasledil sin Amenhotep IV., ki se je pozneje preimenoval v Ehnatona.

Luksor je mesto v južnem Egiptu na obrežju Nila z okoli 500.000 prebivalci. Poznan je kot največji muzej na prostem, saj je v njem vrsta templjev in grobnic iz starega Egipta.