Finski obrambni minister je novico, da je drugič postal oče, sporočil julija. Foto: EPA
Finski obrambni minister je novico, da je drugič postal oče, sporočil julija. Foto: EPA

Čeprav je njegov resor zaradi ruskega napada na Ukrajino in posledično spremenjenih političnih razmer v Evropi ta čas eden ključnejših v finski vladi, se je Antti Kaikkonen odločil, da na prvo mesto vsaj za kratek čas postavi družino. "Položaj ministra za obrambo je pomemben. A zame je to pomenilo tudi ogromno potovanj in časa, preživetega ločeno z družino, sploh letos," je za Euronews dejal Kaikkonen in dodal: "Včasih moraš družino postaviti na prvo mesto. Imam dva majhna otroka, enega, starega dve leti, in dečka, ki ima šest mesecev. Želim si imeti spomine na ta čas, ne zgolj fotografij."

"Otroci so majhni le za trenutek," je na Twitterju še dodatno pojasnil svojo odločitev, da izkoristi 54-dnevni očetovski dopust. V službi ga ne bo med 6. januarjem in 1. marcem, v tem obdobju ga bo na položaju ministra nadomeščal strankarski kolega in poslanec Mikko Savola.

Kaikkonena pri odločitvi vlada in njegova sredinska stranka popolnoma podpirata, je zatrdila njegova politična kolegica in finančna ministrica Annika Saarikko. "Ponosno podpiramo odločitev Anttija Kaikkonena. Možnost, da si vzame očetovski dopust, je dana vsem," je ob tem še poudarila Saarikko.

Na Finskem trenutno materam pripada 40 delovnih dni materinskega dopusta. Poleg tega pa si lahko starši razdelijo dopust za nego otroka, ki traja 158 delovnih dni, ki ga pretežno izkoristijo matere. Očetom pa pripada še do 54 dni očetovskega dopusta.

Velika večina (80 odstotkov) to možnost izkoristi vsaj deloma, če ne v celoti, uradne podatke finske vlade povzema AFP. A kot poroča Euronews, je ta praksa precej manj običajna v politiki, sploh med moškimi – v mandatu trenutne vlade, ki jo vodi Sanna Marin, so namreč na porodniški dopust odšle štiri članice vlade, 48-letni Kaikkonen pa je prvi moški.

Kaikkonen sicer ni prvi finski politik, ki se je odločil za takšno potezo – pot vsem moškim politikom je na tem področju že v 90. letih prejšnjega stoletja tlakoval takratni premier Paavo Lipponen, ki se je za takšno potezo odločil prvi.

Odločitev morda niti ne bi naletela na kakšen poseben odziv, če ne bi zadnjih 10 mesecev divjala vojna v Ukrajini, kar je do zdaj strogo nevtralno Finsko spodbudilo k pomembnemu koraku – postopku pridružitve zvezi Nato. A v vladi zagotavljajo, da bo obrambni resor v času Kaikkonenove odsotnosti v dobrih rokah. "Savola ima dolgoletne izkušnje in široko znanje na področju obrambne politike," je o svojem namestniku dejal Kaikkonen.