Naslovnica National Geographica iz leta 1985, ki jo pozna ves svet. Foto: EPA
Naslovnica National Geographica iz leta 1985, ki jo pozna ves svet. Foto: EPA

Osupljiv portret takrat 12-letne Šarbat Gule, paštunske sirote iz begunskega taborišča na afganistansko-pakistanski meji, je sloviti fotograf Steve McCurry posnel leta 1984, revija pa ga je objavila naslednje leto.

Gulo so izsledili desetletja pozneje v Pakistanu, potem ko nihče dolga leta ni vedel njenega imena, čeprav je njen obraz poznal ves svet.

Danes 48-letna Gula je že prispela v Rim, so sporočili iz vladnega kabineta.

Šarbat Gula danes. Foto: Reuters
Šarbat Gula danes. Foto: Reuters

"Šarbat Gula je leta 1985, zahvaljujoč fotografiji Steva McCurryja, ki je ovekovečil deklico v begunskem taborišču v Pešavarju za naslovnico revije National Geographic, mednarodno zaslovela in postala nekakšen simbol turbulentnih dogajanj in konfliktov, ki so jih prestajali Afganistan in njegovi državljani," so zapisali v izjavi za javnost v Draghijevem kabinetu.

"Odzvali smo se na pozive civilne družbe in v Afganistanu dejavnih neprofitnih organizacij, ki so po avgustovskih dogodkih prejeli prošnjo Šarbat Gule za pomoč, da bi zapustila državo. Premier si je nalogo osebno vzel k srcu in organiziral njen prevoz v Italijo v okviru širšega konteksta programa za evakuacijo afganistanskih državljanov ter vladnega načrta za njihov sprejem in integracijo."

Ali so ob Šarbat evakuirali v Italijo tudi njeno družino, ni znano.

McCurry vedel, da je ujel nekaj posebnega

McCurry je leta 2016 za CNN razkril ozadje svoje slavne fotografije. "Vedel sem, da ima osupljiv videz, predirljiv pogled. Ampak obdajala naju je množica ljudi, prah se je vrtinčil, in to so bili časi pred digitalnimi aparati, tako da nisi nikoli vedel, kaj se bo izcimilo iz filma," je povedal.

Ko je fotografijo razvil, je takoj vedel, da je nekaj posebnega. "Pokazal sem jo uredniku National Geographica, ki je skočil na noge in zavpil: 'To je naša naslednja naslovnica!'" je še dejal.