4140 ogledov

Luka in Kyrie popeljala Dallas v naslednji krog končnice

Luka Dončić
1/5
Dallas Mavericks so na šesti tekmi s 114:101 premagali LA Clippers. Serijo so košarkarji iz Teksasa dobili s 4:2 v zmagah.

Košarkarji Dallasa so na zadnjem dvoboju v Los Angelesu za 30 točk premagali LA Clippers, v zmagah povedli s 3:2 in so tako pred domačim obračunom potrebovali le še eno zmago za preboj v drugi krog končnice. Luka Dončić je na peti tekmi prikazal svojo najboljšo predstavo v seriji, dosegel je 35 točk ob sedmih skokih in desetih asistencah, to pa mu je uspelo kljub načetemu kolenu in prehladu.

Mavericks so na obeh tekmah, ki so jih izgubili, katastrofalno odigrali prvo četrtino. Tokrat je prvi koš na tekmi dosegel Dončić, ki je bil natančen preko Ivice Zubca.

Sledila je njegova podaja za koš Daniela Gafforda, nato pa je slovenski as nanizal še štiri točke za vodstvo z 10:5. Domači so v uvodnih minutah dobro igrali v obrambi, nekaj več težav kot na preostalih dvobojih je imel pod košem Zubac.

Obe ekipi sta bili odlični pri skokih v napadih, v štirih minutah in pol jih je Dallas zbral že šest, Clippers tri. Do odbite žoge pod tekmečevim obročem je prišel tudi Dereck Lively II., ki je nato podal na črto za tri točke, prvo trojko na dvoboju pa je za domače zadel P. J. Washington. Bilo je 13:6. Gostujoči trener Tyronn Lue se je odločil za minuto odmora.

Tik po polovici četrtine so domači prišli do desetih točk naskoka, ob tem je Luka prišel do druge asistence, Washington pa do drugega uspešnega meta za tri točke. Kasneje je Dončić poskrbel za 20:10.

Štiri minute pred koncem četrtine je sedel na klop, v svoji statistiki je imel 8 točk, skok in dve asistenci. Le pol minute kasneje je posvet na klopi zahteval Jason Kidd, Clippers so prišli do petih zaporednih točk, trojko je po dveh zgrešenih prostih metih Livelyja zadel Paul George.

Luka se je moral takoj vrniti na parket. Gostje so vseeno izenačili, a je nato Dončić našel Josha Greena, ki je zadel trojko za 23:20. Tudi v naslednjih treh napadalnih akcijah domačih je Slovenec prispeval svoj delež. S četrto asistenco je najprej našel Livelyja za zabijanje, nato je zadel štiri proste mete. A prednost pred zadnjo minuto ni nikoli narastla na več kot tri točke.

Russell Westbrook je nato zgrešil svoj met, Dončić pa je na drugi strani zadel ob prekršku. Dodaten prosti met je sicer zgrešil, vendar je do skoka v napadu prišel Lively, nekaj sekund kasneje tudi Green, vse skupaj pa se je končalo s trojko Maxija Kleberja. Mavericks so povedli s 34:26, s tem izidom pa se je prva četrtina tudi končala.

Prav Nemec jo je grdo skupil po slabi minuti druge četrtine. Kleber je namreč krenil na koš, ko se je pod njega postavil Amir Coffey, Dallasov košarkar pa je s precejšnje višine grdo treščil ob parket. Maxi se je prijel za desno ramo. Če se je Kleber še želel vrniti v igro, je moral izvesti oba prosta meta. Po minuti odmora je zadel drugega, nato je bil zamenjan.

Na klopi je sedel tudi Dončić, njuni soigralci pa so po prostih metih Gafforda povedli s 37:26. Ob tem izidu se je po dveh minutah slovenski as tudi vrnil na parket. Washington je zadel trojko za +12.

Clippers so odgovorili s štirimi zaporednimi točkami, po Dončićevi peti asistenci, podajo je poslal čez skoraj celotno igrišče, pa je protinapad zaključil Kyrie Irving. Ta je tako šele sedem minut in pol pred koncem prvega polčasa prišel do svojih prvih točk na tekmi. Na semaforju se je izpisal rezultat 42:32.

V obrambi se je izkazal Derrick Jones Jr., ki je blokiral met Georga, Luka je drugič na tekmi poskrbel za +12.

A Ljubljančan nikakor ni uspel zadeti izza črte (0/6), tri zaporedne mete pa je zgrešil tudi Irving. Clippers so tako prepolovili razliko, Dončić je odgovoril s prostima metoma za 48:40.

Dallasu se je povsem ustavila igra v napadu, na drugi strani je bil razpoložen Norman Powell, po ukradeni žogi in košu Jamesa Hardna pa so gostje slabe pol minute pred odhodom na glavni odmor prvič na tekmi tudi povedli. Sledil je še napad gostiteljev, po Irvingovi podaji je za 52:52 zabil Gafford.

Luka je v prvem polčasu zbral 18 točk (met iz igre 5/15, od tega trojke 0/7), dva skoka, 7 asistenc ter blokado in ukradeno žogo. Veliko rezervo pri domačih sta predstavljali le dve točki Irvinga. Pri Clippers je 14 točk dosegel George.

Luka Dončić | Avtor: Profimedia Profimedia

Tretja četrtina se je začela s skokom Dončića v obrambi, protinapadom in njegovo osmo asistenco za koš Irvinga. Luka je nato zadel tudi svojo prvo trojko na tekmi, pod svojim košem izbil žogo iz rok Teranca Manna, sledil je še uspešen met Irvinga za tri točke. Po Dallasovem delnem rezultatu 8:0 je Lue po slabih dveh minutah drugega polčasa že vzel 'timeout'.

Za navdušenje v dvorani je kasneje poskrbel Gafford, ki je po podaji Slovenca 'odpihnil' Zubca in atraktivno zabil. Z dodatnim prostim metom je poskrbel za 63:54.

Harden je odgovoril z dvema zadetima metoma, na drugi strani sta bila uspešna Dončić in še enkrat Gafford, ki je pred tem pobral še eno žogo v napadu.

Luka je po novi minuti odmora gostov poskrbel za 69:58, v naslednjem napadu je trojko zadel Irving za do takrat najvišjo vodstvo Dallasa pri +14.

Kljub manjšim nihanjem v igri so domači v naslednjih minutah ohranjali dvoštevilčno prednost, po petih zaporednih točkah Irvinga, Dončić je takrat sedel na klopi, pa so v zadnji minuti četrtine povedli s 15 točkami razlike.

V zadnjih 12 minut igre se je vstopilo z rezultatom 87:72.

Irving je tudi zadnjo četrtino odprl s trojko, Luka je ob tem zbral 11. podajo. Naslednjo je v svojo statistiko vpisal po košu Livelyja, ki je devet minut in pol pred koncem poskrbel za 96:76. Klop gostov je znova posegla po minuti odmora, a barka Clippers se je že zdela nekoliko potopljena.

Dončić je v naslednjih dveh minutah vpisal nov koš po prodoru, nato pa je podal za zabijanje Jonesa za 100:78.

Vsega je bilo na videz konec, ko se je Irving z izjemnimi potezami otresel P. J. Tuckerja, zadel trojko, ob tem pa izsilil še prekršek. Z dodatnim prostim metom je poskrbel za +24. Ob potezi soigralca se je tudi Dončić le prijel za glavo.

Clippers so krenili še v zadnji juriš, po seriji uspešnih napadov ter košu in dodatnem prostem metu Hardna so se približali na 95:108. Tri minute pred koncem je Kidd vzel minuto odmora.

Gostje so se odločili s prekrški zaustavljati Livelyja, ki je do takrat proste mete izvajal 1/4. Taktika se ni pretirano izplačevala, novinec je zadel tri od štirih poizkusov za 111:95.

Lively je bil nato zamenjan, dve minuti pred koncem pa je bil na vrsti za meta s črte prostih metov Dončić. Bil je polovično uspešen. Na drugi strani je trojko za 100:112 zadel Powell.

A bližje ni šlo. Dobro minuto pred koncem so zvezdniki na obeh straneh sedli na klop, serija je bila odločena. Tekma se je končala z rezultatom 114:101. Naslednji tekmec Dallasa v končnici bo najboljša ekipa zahodne konference po rednem delu sezone - Oklahoma City Thunder.

Irving je bil na koncu najboljši strelec Dallasa, 28 od svojih 30 točk je dosegel v drugem polčasu. Kljub ne najboljšemu metu iz igre (skupno 9/26, trojke 1/10, 9/11 prosti meti) je 28 točk zbral Dončić, ki je k zmagi dodal še 7 ulovljenih žog, kar 13 asistenc ter blokado in ukradeno žogo.

Luka Dončić Takšno je stanje Šport Luka po tekmi razkril zaskrbljujoče novice glede svojega kolena

Washington je s štirimi zadetimi trojkami zbral 14 točk, Gafford jih je vknjižil 13, Livelyju pa je do dvojnega dvojčka zmanjkal en skok, zbral je namreč 10 točk in 9 ulovljenih žog.

Pri Clippers je bil prvi strelec Powell (20 točk). Znova sta manj od pričakovanja prikazala George (18 točk, met 6/18) in Harden (16 točk, met 5/16), tretji bodoči član Hiše slavnih Westbrook pa je odigral le devet minut (6 točk, met 2/7). Kawhi Leonard tudi tokrat ni zaigral zaradi težav s kolenom.