Priredba Janis Joplin je bila izdana šele po njeni smrti. Foto: AP
Priredba Janis Joplin je bila izdana šele po njeni smrti. Foto: AP

Skladbe, ki so zmožne lomiti žanrske okove in zvenijo odlično v različnih izvedbah, so mojstrovine že same po sebi, pa čeprav je potrebna drugačna interpretacija glasbenega dela, da ga povprečni poslušalci začnejo ceniti. Številne priredbe so postale svetovne uspešnice, medtem ko so izvirniki potonili v pozabo. Eden izmed razlogov za ta fenomen je gotovo uveljavljen status izvajalcev, ki so se v danem trenutku glasbene zgodovine odločili prirediti obstoječe glasbeno delo. Med najočitnejšimi primeri so gotovo Proud Mary Tine Turner, I Will Always Love You Whitney Houston ali Hound Dog Elvisa Presleyja, ki je večkrat na svoj način priredil glasbo, s katero je odraščal in tako tudi zaslovel.

Najbolj znane priredbe vseh časov

Gotovo se večina rockovskih navdušencev zaveda, da so uspešnice Whiskey in The Jar (Metallica in Thin Lizzy), Knockin' on Heavens Door (Guns N' Roses) in Doctor Doctor (Iron Maiden) priredbe. Zadnji so bili nad originalno izvedbo zasedbe UFO tako navdušeni, da so posnetek skladbe uporabili celo kot uverturo pred prihodom na oder. Nekatere uspešnice pa so tako "povozile" predhodnike, da je v glasbenem spominu javnosti ostala samo še priredba, ki je sčasoma postala de facto original. Od zasedbe The Beatles do Arethe Franklin, skoraj ni svetovno znanega glasbenika ali skupine, ki se ne bi odločili s svojim pridihom oživiti katere izmed davno pozabljenih skladb.

Cyndi Lauper – Girls Just Want To Have Fun

Ena največjih uspešnic Cyndi Lauper je v zgodnjih osemdesetih postala himna ameriških deklet in žensk. Skladba Girls Just Want To Have Fun jo je postavila na glasbeni zemljevid, po izidu se je zavihtela celo na drugo mesto Billboardove lestvice uspešnic. Izvirnik je leta 1979 ustvaril Robert Hazard, ki je skladbo zapisal iz moške perspektive. Cyndi je na pobudo producenta spremenila nekaj verzov besedila in z njimi tudi pomen skladbe.

Johnny Cash – Ring of Fire

Eden največjih zvezdnikov kantrija vseh časov Johnny Cash, si je kariero tlakoval z izjemno glasbo, skromnostjo in znamenito črno opravo na odru. Če bi naključne ljudi spraševali, naj poimenujejo vsaj eno njegovo skladbo, bi velika večina na prvo žogo odgovorila: "Ring of Fire." Le redki pa vedo, da je uspešnico "ukradel" sestri žene June, Aniti Carter, ki je pesem posnela leto dni, preden jo je izdal Cash (1963). Pozneje je skladbo v uspešen radijski hit priredila še pankovska zasedba Social Distortion.

UB40 – Red Red Wine

Birminghamska zasedba je v ZDA skušala zasloveti s pretežno politično obarvanimi skladbami, a jim to nikakor ni uspelo. Šele leta 1988 je skupina, poimenovana po britanskem obrazcu za socialno pomoč, dosegla preboj na vrhove glasbenih lestvic. To jim je uspelo s priredbo skladbe Red Red Wine Neila Diamonda. Med najbolj znanimi skladbami UB40 so še druge priredbe, v zvoke raggeaja so preoblekli dela Ala Greena, Elvisa Presleyja in skupine The Temptations.

Valerie – Amy Winehouse in Mark Ronson

Amy Winehouse je s svojim edinstvenim glasom in skladbami zaznamovala popularno glasbo začetka 21. stoletja. Njena izvedba skladbe Valerie je med poslušalci skoraj izključno znana kot avtorska. Kdo bi jim lahko zameril? Pesem indieskupine The Zutons je zaradi Amy postala ena največjih uspešnic vseh časov, zato se ne gre čuditi temu, da ji ljudje pripisujejo zasluge za Valerie.

Janis Joplin – Me and Bobby McGee

Tudi ena največjih uspešnic večne Janis Joplin, ki je v kratki, a burni karieri postala simbol uporništva generacijam v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, je priredila več skladb. S svojim hripavim glasom je le nekaj dni pred smrtjo priredila skladbo Me and Bobby McGee Rogerja Millerja. Pesem je po njeni smrti postala šele druga pesem, izdana posmrtno, ki se je uvrstila na lestvico Billboardovih "vročih 100".

Najbolj znane slovenske priredbe

Tudi nekaj največjih domačih uspešnic je priredb, nekatere zelo očitne, spet druge popolna presenečenja. Med tistimi, zaradi katerih niti ne povzdignemo obrvi, je Siva pot Aleksandra Mežka, predvsem zato, ker je izvirna Take Me Home, Country Roads tudi pri nas relativno znana skladba. Tudi za pesem Mlinar na Muri skupine Chateu je znano, da si je izposodila tako glasbo kot motiv skladbe Boat On The River (Styx).

Nekoliko manj znano je, da sta priredbi tudi skladbi Majde Sepe (Šuštarski most) in Nece Falk (Dravski most). Šuštarski most je v bistvu priredba priredbe, saj je relativno neznano pesem Waterloo Road britanske skupine Jason Crest leto po njenem izidu v 1969 priredi francoski pevec Joe Dassin in iz nje naredil neverjetno uspešnico. Neca Falk si je po drugi strani izposodila ponarodelo ameriško pesem Banks of the Ohio, ki so ji svoj edinstveni pridih dali številni znani ameriški glasbeniki, kot na primer Johnny Cash, Dolly Parton in Olivia Newton John.

"Da s kamenim aute šajbu sam gađal"

Različica Olivie Newton John se je med poslušalci najbolj prijela, le sedem let po izidu njene različice pa sta za slovenske poslušalce in Neco Falk pesem priredila Jani Golob in Tomaž Domicelj.

Med najbolj znanimi skladbami, ki so še priredbe, so gotovo Šifrerjeva Gorska roža, številna dela skupin Pop Design, Agropop in Čukov, Rdeči cvet Beneških fantov in priredba skladbe Anne Vissi, ki jo slovensko občinstvo pozna pod naslovom Ne grem na kolena (Saša Lendero).

Najpresenetljivejši priredbi pa sta zagotovo ponarodeli hit skupine Mi2, Ko bil sn še mali pizdun in Magnificov Gospod, težko sem ponižen. Dečki s Sotle so priredili pesem zagorske skupine Zadruga (Dok Bil Sam Mlad), medtem ko je Magnifico priredil uspešnico pevca in komika Maca Davisa It's Hard to Be Humble.

Skladbe, za katere morda niste vedeli, da so priredbe

Jimi Hendrix – Hey Joe
Sinead O’Connor – Nothing Compares 2 U
Aretha Franklin – Respect
Johnny Cash – Hurt
The Fugees – Killing Me Softly with His Song
Nirvana – The Man Who Sold the World
Joe Cocker – With a Little Help from my Friends
Joan Jett & the Blackhearts – "I Love Rock 'n' Roll"
Eric Clapton – Cocaine
Quiet Riot – Cum on Feel the Noize
Stevie Wonder – Superstition