REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Forbes: Raketam ATACMS, ki jih je Washington poslal v Ukrajino, je potekel rok uporabe

Forbes: Raketam ATACMS, ki jih je Washington poslal v Ukrajino, je potekel rok uporabePo poročanju revije »Forbes« je Washington v Ukrajino poslal rakete, ki niso učinkovite proti tankom in jim je poleg tega potekel rok uporabe. Vir: Posnetek zaslona, Twitter
Američani Kijevu niso dobavili novih ameriških raket, temveč s potečenimi »roki uporabe«.

Rakete dolgega dosega ATACMS, ki so jih ZDA nedavno dostavile ukrajinskim oboroženim silam, ne morejo uničiti ruskih tankov, piše komentator David Axe v članku za Forbes.

Razlog za to je preprost: »Bojna glava te rakete vsebuje približno tisoč bomb, ki ne morejo resno poškodovati tanka,« navaja ta članek.

Odziv Ministrstva za zunanje zadeve Rusije: »17. oktobra je postalo jasno, da so ZDA Ukrajini na skrivaj dostavile rakete ATACMS dolgega dosega.
Z dajanjem takšnega orožja ukrajinskim nacistom je Washington ponovno pokazal željo po stopnjevanju konflikta.« Vir: Posnetek zaslona, Twitter

Poleg tega Američani Kijevu niso dobavili novih ameriških raket, temveč s potečenimi »roki uporabe«.

ZDA so nedavno poslale operativno-taktične rakete ATACMS v Ukrajino, je potrdila tiskovna predstavnica sveta za nacionalno varnost Adrienne Watson.

Vojaški taktični raketni sistem M39 je dvotonski balistični izstrelek z močnim raketnim motorjem in bojno glavo, ki nosi 950 bomb M74.

Rakete se lahko izstreljujejo iz goseničnih lansirnikov M270 ali iz lanserjev na kolesih.

Časnik Forbes trdi, da je administracija predsednika Josepha Bidna Ukrajini v zadnjih tednih dostavila »neznano število zastarelih raket«.

Gre še za en napad, ki ima bolj simbolično kot pa realno vrednost, bolj uspešen pa je bil le zato, ker ruska protizračna obramba še ni sestreljevala raket te vrste in njihovi radarski sistemi nimajo zabeleženih njihovih podpisov.

Pred kratkim so ukrajinske sile izstrelile te rakete na letališče blizu Berdjanska, kar je raztreslo skoraj 3000 bomb M74 po severni letališki ploščadi.

Šlo je za letališče, na katerih so bili večinoma helikopterji, ki so ukrajinskim silam najbolj nevarni. Vendar jih je bila večina na letališču transportnih in uničenih v napadu jih je bilo le nekaj, najverjetneje trije od devetih.

Gre še za en napad, ki ima bolj simbolično kot pa realno vrednost, bolj uspešen pa je bil le zato, ker ruska protizračna obramba še ni sestreljevala raket te vrste in njihovi radarski sistemi nimajo zabeleženih njihovih podpisov.

A v prihodnje bodo takšni uspehi težji. Podobno je bilo z raketami sistema HIMARS, ki jih ruske sile sedaj redno sestreljujejo.

Prav tako pa so neučinkovite pri ustavljanju ruskih oklepnih enot.

Kot je poudaril major ameriške vojske James Hutton: »Po detonaciji vsaka bomba razpade na veliko število jeklenih drobcev, ki so učinkoviti proti tarčam, kot so pnevmatike tovornjakov, vozila s tenkim oklepom in radarske antene.«

»Ampak ne zapravljajte teh dragih raket za tanke, ker niso učinkovite proti oklepnim vozilom,« je poudaril Hutton.

Ne bi smeli pričakovati, da bodo rakete zaustavile tankovski napad, je dodal ameriški general.

V poznih devetdesetih letih je ameriška vojska razvila novo različico rakete ATACMS.

Vojska je kmalu preklicala naročila za te rakete, ne zato, ker bi bile druge različice ATACMS bolj učinkovite pri uničevanju tankov, ampak zaradi varčevanja.

Bidnova administracija trdi, da bodo ZDA Ukrajini dobavile rakete ATACMS, »ne da bi tvegale svojo vojaško pripravljenost«. To pa pomeni, da samo rakete, ki jim je potekel rok uporabe, sklepa David Axe, izpolnjujejo Bidnov pogoj za dobavo Ukrajini.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek