P. F. | 10. 5. 2024, 11:16

Pred več kot 500 milijoni leti so na Zemlji začele nastajati čudne kompleksne živali (znanstveniki so končno razrešili uganko)

Profimedia

Zemeljsko magnetno polje igra ključno vlogo pri ustvarjanju pogojev za življenje na našem planetu. Vendar je to magnetno polje skoraj popolnoma razpadlo pred 591 milijoni let, ta sprememba pa je paradoksalno morda odigrala ključno vlogo pri razcvetu kompleksnega življenja, je pokazala nova raziskava.

Raziskava, objavljena v reviji Communications Earth & Environment 2. maja, je pokazala, da je bilo Zemeljsko magnetno polje v obdobju vsaj 26 milijonov let bistveno šibkejše od njegove trenutne moči. Odkritje trajne oslabitve magnetnega polja je tudi pomagalo razrešiti veliko geološko skrivnost, kdaj se je oblikovalo Zemljino trdno notranje jedro.

Ta časovni okvir sovpada z obdobjem, imenovanim ediakaran, ko so se na morskem dnu prvič pojavile kompleksne živali, saj se je odstotek kisika v atmosferi in oceanu povečal. Te čudne živali so komajda spominjale na življenje danes - šlo je za mehke vetrnice, cevi in ​​krofe, ki so zrasli do 1,4 metra. Pred tem je bilo življenje večinoma enocelično in mikroskopsko. Raziskovalci menijo, da je šibko magnetno polje pripomoglo k povečanju kisika v atmosferi, kar je omogočilo evolucijo zgodnjega kompleksnega življenja.

Morsko življenje ni bilo takrat nič podobno našemu.

Morsko življenje ni bilo takrat nič podobno našemu.

Profimedia

Naraščanje kisika se je pripisovalo fotosintetskim organizmom, kot so cianobakterije, ki so proizvajale kisik in mu omogočale postopno kopičenje v vodi, je pojasnil soavtor študije Shuhai Xiao, profesor geobiologije na Tehniški univerzi v Virginiji. Vendar pa nova raziskava predlaga alternativno oziroma dopolnilno hipotezo, ki pravi, da je povečana izguba vodika izginila v vesolje, ko je bilo geomagnetno polje šibko.

"Zemeljska magnetosfera ščiti Zemljo pred sončnim vetrom, s tem pa ohranja atmosfero na Zemlji. Šibkejša magnetosfera pomeni, da bi lahki plini, kot je vodik, izginili iz Zemljine atmosfere," je dodal Xiao. Hkrati bi lahko potekalo tudi več procesov. "Ne pravimo, da so se ti procesi odvijali sočasno. Vendar pa bi lahko šibko polje omogočilo, da je kisik presegel prag, kar je pomagalo pri širjenju živalskega sveta (evoluciji)."

Novo na Metroplay: Za komisarja dati Janšo? | N1 podkast s Suzano Lovec