Rishi Sunak. Foto: EPA
Rishi Sunak. Foto: EPA

Dopoldne je kralj v Buckinghamski palači najprej sprejel Liz Truss in sprejel njen odstop z mesta premierke, sledilo je srečanje s Sunakom.

Novi premier je nato pred Downing Streetom 10 prvič nagovoril javnost. Dejal je, da bo takoj začel odpravljati napake, ki jih je storila njegova predhodnica. Ta je imela po njegovih besedah sicer dober namen, ko je hotela spodbuditi rast, ampak je pri tem storila nekaj napak.

"Stabilnost in gospodarsko zaupanje bom postavil v osrčje programa te vlade. To pomeni, da bo treba sprejeti težke odločitve," je dejal. "Delo bomo začeli takoj," je dodal.

Obljubil je, da bo združil državo, "vendar ne z besedami, temveč z dejanji", obenem si bo prizadeval pridobiti zaupanje ljudi. "Vem, kako težke so razmere, in razumem tudi, da se bomo morali truditi, da obnovim zaupanje po vsem, kar se je dogajalo," je dejal. "Skupaj lahko dosežemo neverjetne stvari. Ustvarili bomo prihodnost, ki bo vredna žrtev, in napolnili prihodnje dni z upanjem," je dejal.

Napovedal je nadaljevanje dozdajšnje politike glede Ukrajine in dejal, da jo bodo podpirali do konca vojne.

Koga bo Sunak imenoval v svojo ministrsko ekipo, še ni znano.

42-letni Sunak je prvi nebeli britanski premier. Njegova družina namreč izvira iz Indije. Je tudi najmlajši britanski premier v zadnjih 200 letih in že tretji predsednik vlade od julija letos.

Bruselj poziva Sunaka k spoštovanju dogovorov

Evropska komisija je novega britanskega premierja pozvala k spoštovanju dogovorov z EU-jem, sklenjenih po brexitu, zlasti severnoirskega protokola.

"V teh težkih časih za našo celino računamo na trdne odnose z Združenim kraljestvom za obrambo skupnih vrednot ob spoštovanju sklenjenih sporazumov," je tvitnila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Evropski komisar, pristojen za odnose z Londonom po brexitu, Maroš Šefčovič, pa se je zavzel za nadaljevanje sodelovanja, "vključno z delom za iskanje skupnih rešitev v okviru severnoirskega protokola". V Londonu bi namreč radi zaobšli protokol, sklenjen med Brusljem in Londonom, ki omogoča odprto mejo med Irsko in Severno Irsko, a obenem vzpostavlja carinski nadzor med Veliko Britanijo in Severno Irsko.

Francoski predsednik Emmanuel Macron je v čestitki izrazil pričakovanje, da bodo še naprej sodelovali z Londonom pri trenutnih izzivih, med drugim glede vojne v Ukrajini in njenih posledic za Evropo in svet.

Za nadaljevanje sodelovanja z Londonom v okviru Nata in skupine industrijsko najbolj razvitih držav G7 se je zavzel nemški kancler Olaf Scholz.

Sunaku je čestitala tudi nova italijanska premierka Giorgia Meloni, ki je zapisala, da se veseli sodelovanja in podpore skupnim vrednotam svobode in demokracije.

V Moskvi ne verjamejo v boljše odnose

Sunaku je čestital tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in dejal, da si želi še okrepiti odnose z Londonom. Sunak je sicer danes v prvi izjavi dejal, da bo Velika Britanija podpirala Ukrajino do konca vojne.

Medtem je tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov menil, da imenovanje novega britanskega premierja ne bo prispevalo k izboljšanju odnosov med državama. "Rusija ne vidi podlage ali upanja za izboljšanje odnosov," je dejal.

Še preden ga je kralj Karel III. danes uradno imenoval za premierja, je Sunaku čestital ameriški predsednik Joe Biden, ki je poudaril, da je dejstvo, da bo Veliko Britanijo vodila oseba indijskega rodu, prelomna.

Že v ponedeljek mu je čestital tudi indijski premier Narendra Modi in izrazil upanje, da se bodo zgodovinske vezi med državama spremenile v moderno partnerstvo.

Opozicija zahteva volitve

Sunak se je zavihtel na premiersko mesto po tem, ko je najprej julija po številnih aferah z mesta vodje vladajočih konservativcev odstopil Boris Johnson. Sunak, ki je bil v Johnsonovi vladi finančni minister, se je potegoval za njegovo nasledstvo, a so člani stranke izbrali Liz Truss, ki pa je prejšnji teden odstopila, potem ko je njen načrt znižanja davkov sprožil pretres na britanskem finančnem trgu.

V opoziciji medtem še naprej poudarjajo, da bi morali v Združenem kraljestvu izvesti predčasne volitve. Vodja liberalnih demokratov Ed Davey je že izrazil razočaranje, ker jih novi premier v prvem govoru ni napovedal. Dejal je, da dejstvo, da konservativci zavračajo volitve, kaže na to, da ne zaupajo ljudem.

Sunak je indijskega rodu, poročen pa je s hčerko indijskega milijarderja, ustanovitelja družbe Infosys Akshato Murty.

Kralj Karel III. za premierja imenoval Rishija Sunaka