Sodelovanje je koristno za vse vpletene, ocenjujejo na mariborskem okrožnem sodišču.

Kot so spomnili v sporočilu za javnost, je novela zakona o izvršbi in zavarovanju poskrbela, da dolžniki, dolgovi katerih so bili nesorazmerni z vrednostjo njihove nepremičnine, niso ostali brez svojih domov.

S spremembo novele so namreč želeli doseči pravočasno ukrepanje in poplačilo dolga na drug način kot s prodajo nepremičnine na dražbi. V takih primerih sodišče v sklepu o izvršbi opozori center za socialno delo in dolžnika, da lahko predlagajo druga sredstva izvršbe, prav tako pa lahko sodišče na predlog dolžnika ali po uradni dolžnosti dovoli izredni odlog izvršbe.

Okrajno sodišče v Mariboru je sodelovanje s centri za socialno delo s širšega mariborskega območja začelo že pred uveljavitvijo novele, ki se je začela uporabljati marca 2018. Začrtali so smernice sodelovanja v izvršilnih postopkih in v konkretnih primerih, ko bi takojšnja izvršba ogrozila preživljanje dolžnika ali njegovih družinskih članov.

Centri za socialno delo so vzpostavili stik z dolžnikom in njegovo socialno mrežo ter z upnikom. V dogovoru z upnikom so izdelali načrt odplačila dolga, v številnih primerih so se dogovorili za obročno odplačevanje. V mnogih primerih je bil dolg odplačan v roku enega leta, tudi s pomočjo izrednih denarnih socialnih pomoči in drugih socialnih transferjev.

Na mariborskem okrajnem sodišču ob tem ugotavljajo, da tovrstno sodelovanje koristi vsem vpletenim, tudi postopki se zaključijo hitreje.