REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Pet razlogov, zaradi katerih je zahteva predsednice države po višji plači neprimerna

Pet razlogov, zaradi katerih je zahteva predsednice države po višji plači neprimernaNataša Pirc Musar - zaprisega. Vir: Posnetek zaslona, X

Je plača predsednice države Nataše Pirc Musar in zaposlenih v njenem uradu res premajhna?

Urad predsednice države je namreč na ministra za finance novembra poslal dopis, v katerem je izrazil nezadovoljstvo predvsem s plačo predsednice in njenih zaposlenih.

Predsednica Slovenije sicer vsak mesec prejme 5.663,42 evra bruto in okoli 3000,00 evrov neto.

Čeprav je to pozneje zanikala, je več kot očitno, da predsednica države ni ravno zadovoljna s svojo plačo.

Istočasno pa gre zelo verjetno tudi za nagajanje Golobove vlade predsednici, kajti v uredništvo portala 24ur je namreč prav te dni priromal dopis, ki ga je predstojnik Urada predsednice republike Uroš Krek novembra naslovil na ministra za finance Klemna Boštjančiča.

V njem se sprašuje o »resnični ustavni skladnosti drugega odstavka 23. člena Zakona o sistemu plač v javnem sektorju«, ki veleva, da funkcionarjem, vključno z Natašo Pirc Musar, ne pripadajo nobeni dodatki, razen dodatka za delovno dobo.

Opozicijski mediji sedaj očitajo predsednici, da potem, ko je še pred nekaj dnevi pridigala, kako bomo vsi morali biti zadovoljni »z manj«, medtem zase zahteva – več.

Ob tem je predsednica zelo premožna, ima več kot pol milijona evrov premoženja, njen soprog, tranzicijski tajkun pa ima pod palcem od pet do deset milijonov evrov.

Ne pozabimo, da se je prvi soprog sprva odrekel posebnemu dodatku za kritje stroškov obveznosti, kar znaša 15 odstotkov plače predsednice oziroma okoli 850 evrov mesečno, ki pa jih je nato zahteval in jih prejema, za razliko od nekdanje partnerke Boruta Pahorja.

Pod črto: zahteva trenutne predsednice je seveda neprimerna.

Prvič zato, ker je sama vedela, že ko je kandidirala, da plača ni visoka in je trdila, da je plača ne zanima.

Maseratti predsedničinega moža
Maseratti moža predsednice Slovenije. Vir: Posnetek zaslona, X

Drugič zato, ker je sama bogata. Bogati bi morali paziti, kadar želje po še več denarja izrekajo pred državljani, ki imajo veliko manj.

Tretjič zato, ker smo v času vojn in krize, ob tem pa je sama zahtevala od državljanov, da naj se pripravijo na »manj«.

Kako lahko potem zase zahteva več? To kaže na dvojna merila in na njen egoizem.

Da sedaj sama zahteva »več« je zato res kontradiktorno in škodi njeni podobi.

Ob tem je potrebno vedeti, da državljani svoje majhne plače v veliki večini primerov uporabijo za – golo preživetje, torej za hrano, plačevanje položnic... prevoznih stroškov... oblačil...

To je četrti razlog zaradi katerega bi bilo bolje, če se predsednica s svojo zahtevo - ne bi oglasila, saj je teh stroškov v veliki meri rešena.

Zoper njeno zahtevo pa govori še en, peti razlog – namreč dejstvo, da je Slovenija zelo egalitarna država, z GINI koeficientom okoli 0,24. Koeficient GINI je statistična merska enota merjenja enakosti dohodkov v družbi.

Kitajska je imela v obdobju velike rasti na primer koeficient okoli 0,45 in zato se je Peking podal na pot zmanjšanja tega koeficienta in neenakosti v družbi za okoli 30 odstotkov.

Zaradi tega so se dobički velikih korporacij pričeli vse bolj vlagati v splošno infrastrukturo.

Gini koeficijent
GINI koeficijent. Vir: Posnetek zaslona

Večina ekonomistov je še leta 2017 smatrala, da so kitajski cilji nemogoči in da bi bilo njihovo doseganje »senzacionalno.«

Cilj je doseganje koeficienta okoli 0,32 kot v primeru Nemčije in temu se Kitajska hitro približuje medtem ko imajo bolj nerazvite države kot so Mehika ali Brazilija ta koeficient okoli 0,5 ali 0,7.

Trenutno ima Kitajska GINI koeficient že manjši - okoli 0,38.

Srbija ima ta koeficient na primer soliden 0,29 kar je podobno nordijskim državam Evrope, Slovenija pa okoli 0,24, kar je še manj.

V državi, ki tako zelo ceni enakost seveda ni prav, da si predsednica želi plače, ki bi bila nekajkrat višja od mesečnega dohodka državljanov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek