Posvetovalna skupina: prednostna uporaba mRNK cepiv, mlajšim od 30 let priporočajo Pfizer

Posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ priporoča prednostno uporabo mRNK cepiv pred vektorskimi, je na današnji novinarski konferenci povedal minister za zdravje Janez Poklukar. “Strokovnim priporočilom bomo sledili,” je potrdil. Za mlajše od 30 let pa strokovna skupina predlaga uporabo cepiva Pfizer.

Vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Bojana Beović Foto: STA
Vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Bojana Beović Foto: STA

SLOVENIJA > Vektorska cepiva bodo po Poklukarjevih besedah po novem uporabljali le v primeru kontraindikacije za cepljenje z mRNK cepivi ali na izrecno željo posameznika, ki je pred cepljenjem seznanjen z možnimi neželenimi učinki po cepljenju. V Sloveniji sicer uporabljamo vektorska cepiva podjetij AstraZeneca in Janssen. Cepljenje s slednjim je bilo zaradi hudega neželenega stranskega učinka smrti po cepljenju sicer začasno zaustavljeno.

Minister za zdravje Janez Poklukar je na novinarski konferenci vsem starejšim od 65 let svetoval, naj se ob pozitivnem PCR-testu z osebnim zdravnikom posvetujejo o morebitni napotitvi v dnevno bolnišnico na infuzijo zdravila regeneron. Odločitev so po Poklukarjevih besedah sprejeli zaradi večjega tveganja za težji potek covida-19 pri starejših. Zdravilo regeneron je po Poklukarjevih besedah v Sloveniji na voljo od sredine poletja. Gre za zdravilo, ki temelji na uporabi monoklonskih protiteles. "Uporablja se za zgodnje zdravljenje bolnikov s potrjeno okužbo in za zaščito po kontaktu z okuženo osebo, v primeru, da obstaja tveganje za hud potek bolezni," je pojasnil Poklukar. Povedal je, da je Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana 30. septembra posodobila priporočila za uporabo zdravila, ki so bila posredovana vsem bolnišnicam, saj je pri aplikaciji potreben ustrezen nadzor. Aplikacija zdravila je po Poklukarjevih besedah predvidena v dnevnih bolnišnicah, predvsem v okviru urgentnih centrov oziroma v domovih starejših občanov pod nadzorom. "Zdravilo je prednostno namenjeno osebam z imunsko pomanjkljivostjo in osebam z dejavniki tveganja za hujši potek bolezni," je dejal Poklukar. Po njegovem pojasnilu so to starejši od 65 let, osebe s povečano telesno težo, kronično obstruktivno pljučno boleznijo, sladkorno boleznijo ali srčno-žilnimi boleznimi.

Mlajšim od 30 let priporočajo Pfizer

“Zaradi podatkov o možnosti nekoliko večjega tveganja za pojav vnetja srčne mišice ali obsrčnika, je strokovna skupina za cepljenje mlajšim od 30 let priporočila cepljenje s cepivom Pfizer pred cepivom Moderne,” je odločitev skupine pojasnil minister Janez Poklukar.

Minister za zdravje Janez Poklukar (foto: STA)

Vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Bojana Beović je pojasnila, da so pri spremembi glede tretjega odmerka sledili nedavnemu sklepu Evropske agencije za zdravila (Ema), ki je odobrila tretji odmerek kot dodatni odmerek pri obeh v Evropi odobrenih mRNK cepivih, torej Pfizer in Moderna. “Gre za odmerek, ki ga prejmejo osebe z zelo oslabelim imunskim odzivom, pri katerih pričakujemo, da cepljenje z dvema odmerkoma ni bilo zadostno. To cepljenje se izvede 28 dni po drugem odmerku ali kasneje,” je povedala.

Pri poživitvenem odmerku z Moderno je potreben podpis, pri tistem s Pfizerjem pa ne

Poleg tega je Ema odobrila tudi poživitveni odmerek za cepivo Pfizerja. “V Sloveniji to pomeni, da pri dodatnih odmerkih in poživitvenem odmerku s Pfizerjem cepljena oseba ne bo več podpisovala seznanitve, da odmerna shema ni odobrena, ker sedaj imamo to odobritev. Če pa se bo kdo želel cepiti s poživitvenim odmerkom Moderne, mora biti seznanjen, da tak način odmerjanja ni odobren,” je še povedala Beovićeva.

Tretji odmerek priporočajo starejšim od 65 let

Starostno mejo za priporočeni poživitveni odmerek so nekoliko spustili. Medtem ko so ga prej priporočali starejšim od 70 let, ga zdaj priporočajo starejšim od 65 let, kot drugod v Evropi. “Začeli smo s 70, ker je to obdobje, ko se tveganje za hud potek covida-19 izrecno poveča,” je pojasnila Beovićeva. “Ker so epidemiološke razmere v Sloveniji sorazmerno slabe, je poživitveni odmerek možen tudi pri mlajših osebah pol leta po osnovnem cepljenju,” je povedala.


Najbolj brano