Kot so še zapisali, na novo opredeljene regije odražajo realnost sodobne Evrope. "Spremembe bodo zagotovile bolj raznolik in demokratično reprezentativen odbor, ki bo služil Evropski filmski akademiji," so besede predsednika odbora EFE Mika Downeyja navedli v sporočilu za javnost.

Predsednik odbora EFE Mike Downey. Foto: EPA
Predsednik odbora EFE Mike Downey. Foto: EPA

Prestrukturiranje bo potekalo v dveh fazah, pri čemer bodo lahko zdajšnji člani upravnega odbora, izvoljeni decembra lani za obdobje dveh let, svoj mandat končali do konca leta 2024.
Poleg tega bo eno od mest v upravnem odboru namenjeno nadnacionalnemu predstavniku etničnih skupnosti – nanj bodo lahko izvoljeni člani EFE, ki pripadajo Samijem in/ali Romom v Evropi.

"EFA se je v zadnjem letu veliko pogovarjala s predstavniki teh skupin, da bi opredelila najboljše načine vključevanja filmskih ustvarjalcev iz teh premalo zastopanih skupin. V skladu z dogovorom bo prvi mandat za to mesto pripadel izvoljenemu članu, ki bo izhajal iz ljudstva Sami," so zapisali v sporočilu za javnost.

Upravni odbor Evropske filmske akademije sestavlja 19 članov, od tega je en predsednik, dva sta namestnika predsednika.

Sorodna novica Celovečercu Blizu belgijskega režiserja Lukasa Dhonta evropska nagrada občinstva lux

"Izvajamo številne strukturne spremembe v načinu vodenja EFE, da bi jo posodobili v skladu z najboljšimi sodobnimi praksami, in to je le ena od sprememb, ki bo pripomogla k temu, da bomo bolje služili svojim članom in zagotovili glas nekaterim območjem, ki so bila včasih marginalizirana ali odrinjena na stranski tir, pa ne zaradi zlonamernosti, temveč preprosto zaradi svoje geopolitične lege," je povedal Downey.

Regijo, v katero je umeščena Slovenija, sestavljajo še Albanija, BiH, Črna gora, Kosovo, Hrvaška, Severna Makedonija in Srbija.

Upravni odbor EFE je odločitev sprejel po temeljitem premisleku in v želji, da bi odražal današnjo evropsko realnost. Države ali regije, iz katerih so bili člani odbora izbrani do leta 2022, so bile namreč določene ob ustanovitvi EFE leta 1989. S spremembami pa bo večina držav članic iz Vzhodne in Jugovzhodne Evrope neposredno zastopana prek člana upravnega odbora iz njihove regije ali prek predstavnika nadnacionalne etnične populacije v Evropi.

Upravni odbor EFE med drugim odloča o letnem pravilniku za prijavo filmov za evropske filmske nagrade in potrjuje nominacije za vse kategorije evropskih filmskih nagrad. EFA deluje v 52 evropskih državah, vključno z Izraelom in Palestino.

Sicer pa EFA od svojih začetkov leta 1989 za predsednika imenuje filmskega ustvarjalca, kar je častna funkcija. Predsednik tudi ni član upravnega odbora. Za prvega predsednika EFE je bil izbran švedski režiser Ingmar Bergman. Leta 1996 je bil imenovan nemški režiser Wim Wenders, leta 2021 pa poljska režiserka Agnieszka Holland.